Dusičnan barnatý: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m styl, linky
značky: editace z mobilu editace z mobilní aplikace
Řádek 47: Řádek 47:
== Příprava ==
== Příprava ==


K přípravě jsou používany dva postupy. První spočívá v rozpuštění malého kusu [[Uhličitan barnatý|uhličitanu barnatého]] v [[Kyselina dusičná|kyselině dusičné]], přičemž mohou vnikat případné nečistoty, Dusičnan barnatý se potom zíká filtrací, odpařením a následnou krystalizací. Druhý postup vyžaduje reakci [[Chlorid barnatý|chloridu barnatého]] s vyhřívaným roztokem [[Dusičnan sodný|dusičnanu sodného]], ​​přičemž se postupně krystalizují malé částečky dusičnanu barnatého.
K přípravě jsou používany dva postupy. První spočívá v rozpuštění malého kusu [[Uhličitan barnatý|uhličitanu barnatého]] v [[Kyselina dusičná|kyselině dusičné]], přičemž mohou vnikat případné nečistoty, Dusičnan barnatý se potom získá filtrací, odpařením a následnou krystalizací. Druhý postup vyžaduje reakci [[Chlorid barnatý|chloridu barnatého]] s vyhřívaným roztokem [[Dusičnan sodný|dusičnanu sodného]], ​​přičemž se postupně krystalizují malé částečky dusičnanu barnatého.


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 25. 5. 2015, 17:44

Šablona:Infobox Chemická sloučenina

Dusičnan barnatý je anorganická sloučenina se vzorcem Ba(NO3)2. Jedná se o barnatou sůl kyseliny dusičné.

Za běžných podmínek je dusičnan barnatý bílá pevná látka. Rozpouští se ve vodě a je toxický. V přírodě se vyskytuje ve formě vzácného nerostu nitrobarytu.

Baratol je výbušnina složená z dusičnanu barnatého, TNT a pojiva. Vysoká hustota dusičnanu barnatého znamená, že i baratol má vysokou hustotu. Směs dusičnanu barnatého s hliníkovým práškem je vysoce výbušná a používala se jako bleskový prášek. Ve směsi s termitem vzniká Thermate-TH3, výbušnina používaná ve vojenských termitových granátech. Dusičnan barnatý se používá i při výrobě oxidu barnatého, vakuových trubic a pro dosažení zelené barvy u zábavní pyrotechniky.

Příprava

K přípravě jsou používany dva postupy. První spočívá v rozpuštění malého kusu uhličitanu barnatého v kyselině dusičné, přičemž mohou vnikat případné nečistoty, Dusičnan barnatý se potom získá filtrací, odpařením a následnou krystalizací. Druhý postup vyžaduje reakci chloridu barnatého s vyhřívaným roztokem dusičnanu sodného, ​​přičemž se postupně krystalizují malé částečky dusičnanu barnatého.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barium nitrate na anglické Wikipedii.


Literatura

  • VOHLÍDAL, JIŘÍ; ŠTULÍK, KAREL; JULÁK, ALOIS. Chemické a analytické tabulky. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-855-5.