Surrealismus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Editace uživatele 90.178.60.118 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Sanytr
značka: rychlé vrácení zpět
m odkazy, typografie
Řádek 1: Řádek 1:
'''Surrealismus''' (výslovnost ''syrealismus'') je evropský [[umění|umělecký směr]], ale také [[životní styl]], který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek.
'''Surrealismus''' (výslovnost ''syrealismus'') je evropský [[umění|umělecký směr]], ale také [[životní styl]], který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje [[podvědomí]]. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek. První impulsy surrealismus dostal od [[André Breton]]a, jeho prudký rozvoj umožnil [[Salvador Dalí]]. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.

První impulsy surrealismus dostal od [[André Breton]]a, jeho prudký rozvoj umožnil [[Salvador Dalí]]. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.


== Historie ==
== Historie ==
[[Soubor:Guillaume Apollinaire 1914.jpg|náhled|[[Guillaume Apollinaire]]]]
[[Soubor:Guillaume Apollinaire 1914.jpg|náhled|[[Guillaume Apollinaire]]]]


Termín surrealismus poprvé použil [[Guillaume Apollinaire]] ve spojení se svou divadelní hrou - ''Prsy Thirésiovy'', jednalo se o jakousi absolutní realitu - surrealitu (francouzská předpona ''sur'' - ''nad'').
Termín surrealismus poprvé použil [[Guillaume Apollinaire]] ve spojení se svou divadelní hrou ''Prsy Thirésiovy'', jednalo se o jakousi absolutní realitu surrealitu (francouzská předpona ''sur'' ''nad'').
Počátky surrealismu navazovaly na [[dadaismus]], ze kterého přišlo mnoho umělců, surrealismus má však výrazně širší rozsah. Zatímco Dada byl negativní odpovědí na [[První světová válka|první světovou válku]], surrealismus měl pozitivnější názor - tj. svět může být změněn a transformován do místa lásky, svobody a poezie. Surrealismus (na rozdíl od dadaismu) vypracoval systém, který byl schopen reagovat na společenské, filosofické, umělecké a jiné otázky a problémy své doby.
Počátky surrealismu navazovaly na [[dadaismus]], ze kterého přišlo mnoho umělců, surrealismus má však výrazně širší rozsah. Zatímco Dada byl negativní odpovědí na [[První světová válka|první světovou válku]], surrealismus měl pozitivnější názor tj. svět může být změněn a transformován do místa lásky, svobody a poezie. Surrealismus (na rozdíl od dadaismu) vypracoval systém, který byl schopen reagovat na společenské, filosofické, umělecké a jiné otázky a problémy své doby.

Roku [[1924]] vydal André Breton ''Surrealistický Manifest'', v tomto roce začal vycházet časopis ''La Révolution Surréaliste'' (''Surrealistická Revoluce''), kde dostávali prostor především surrealisté. V [[Surrealistický manifest|Surrealistickém manifestu]] Breton definoval surrealismus jako „čirý psychický automatismus“, kde je cílem posílit písmem, kresbou a výrazovými prostředky všeho druhu skutečnou funkci myšlenky. Tím myslel, že se jedná o rozumem nekontrolovatelný proud asociací - při tvorbě měl být umělec ponořen sám do sebe a bez jakékoli rozumové kontroly, či záměru zaznamenávat stavy své duše. Toto své nitro a své sny samozřejmě také zkoumali a to i pod vlivem drog a uměle u sebe navozovali (či se o to pokoušeli) stavy porušení psychické rovnováhy (extatické, hypnotické, ale i psychopatologické). Tato definice byla následným vývojem surrealismu pojímána velmi volně a ukázala se jako velice životaschopná s možností dalšího rozvoje.


Roku 1924 vydal [[André Breton]] ''Surrealistický manifest'', v tomto roce začal vycházet časopis ''La Révolution Surréaliste'' (''Surrealistická Revoluce''), kde dostávali prostor především surrealisté. V [[Surrealistický manifest|Surrealistickém manifestu]] Breton definoval surrealismus jako „čirý psychický automatismus“, kde je cílem posílit písmem, kresbou a výrazovými prostředky všeho druhu skutečnou funkci myšlenky. Tím myslel, že se jedná o rozumem nekontrolovatelný proud asociací při tvorbě měl být umělec ponořen sám do sebe a bez jakékoli rozumové kontroly, či záměru zaznamenávat stavy své duše. Toto své nitro a své sny samozřejmě také zkoumali a to i pod vlivem drog a uměle u sebe navozovali (či se o to pokoušeli) stavy porušení psychické rovnováhy (extatické, hypnotické, ale i psychopatologické). Tato definice byla následným vývojem surrealismu pojímána velmi volně a ukázala se jako velice životaschopná s možností dalšího rozvoje. Pro tento cíl jim poskytl teoretický a filosofický základ především [[Sigmund Freud]].
Pro tento cíl jim poskytl teoretický a filosofický základ především [[Sigmund Freud]].


Surrealismus lze rozdělit na dvě základní období:
Surrealismus lze rozdělit na dvě základní období:
# ''Intuitivní období'' věří ve všemohoucnost myšlenky postavené nad realitu. V tomto období (přibližně do roku 1926) se surrealisté opírali o filosofický idealismus. Sociální aktivitu nevyhledávali. Jejich program vyložil v Manifestu surrealismu André Breton (1924).
# ''Politické období'' Surrealisté si začali uvědomovat vázanost svého experimentu a pociťovali nutnost vyjádřit se k tehdejšímu politickému řádu. Učinili to veřejným protestem proti [[kolonialismus|kolonialismu]]. Od této doby nastává jejich přibližování levici, která je zavedla až k obdivu [[Sovětský svaz|SSSR]]. Postupně se přikláněli k [[Marxismus|marxismu]] to se projevilo v Druhém manifestu surrealismu (1930). S touto změnou se změnil i název časopisu (a tato změna vystihuje celý problém) ze ''Surrealistické revoluce'' se stal ''Surrealismus ve službách revoluce''. Surrealisté však také na druhou stranu byli jedni z prvých, kteří prohlédli zrůdnost [[Stalinismus|stalinistického režimu]] v SSSR ([[Karel Teige]]: ''Surrealismus proti proudu''). Krátce se sblížili s [[Trockismus|trockismem]] (André Breton navštívil v roce 1938 [[Lev Davidovič Trockij|Lva Trockého]] v Mexiku).


André Breton a [[Philippe Soupault]] napsali první automatickou knihu ''Les Champs Magnetiques'' (1919), později [[André Masson]] vyvinul automatické kreslení a obraz, které se stejně jako jiné automatické metody stalo významnou částí surrealistické praxe.
# '''Intuitivní období''' - věří ve všemohoucnost myšlenky postavené nad realitu. V tomto období (přibližně do roku 1926) se surrealisté opírali o filosofický idealismus. Sociální aktivitu nevyhledávali. Jejich program vyložil v Manifestu surrealismu André Breton (1924).
# '''Politické období''' - Surrealisté si začali uvědomovat vázanost svého experimentu a pociťovali nutnost vyjádřit se k tehdejšímu politickému řádu. Učinili to veřejným protestem proti [[kolonialismus|kolonialismu]]. Od této doby nastává jejich přibližování levici, která je zavedla až k obdivu SSSR. Postupně se přijkláněli k marxismu - to se projevilo v Druhém manifestu surrealismu ([[1930]]). S touto změnou se změnil i název časopisu (a tato změna vystihuje celý problém) ze ''Surrealistické revoluce'' se stal ''Surrealismus ve službách revoluce''. Surrealisté však také na druhou stranu byli jedni z prvých, kteří prohlédli zrůdnost stalinistického režimu v SSSR ([[Karel Teige]]: ''Surrealismus proti proudu''). Krátce se sblížili s trockismem ([[André Breton]] navštívil v roce 1938 [[Lva Trockého]] v Mexiku.)

[[André Breton]] a [[Philippe Soupault]] napsali první automatickou knihu - ''Les Champs Magnetiques'' ([[1919]]), později [[André Masson]] vyvinul automatické kreslení a obraz , které se stejně jako jiné automatické metody stalo významnou částí surrealistické praxe.


Mnoho populárních umělců žilo v [[Paříž]]i, která byla ve 20. a 30. letech 20. století (období největšího rozmachu surrealismu) kulturním centrem světa, v této době se k surrealismu hlásili například [[René Magritte]], [[Joan Miró]], [[Max Ernst]], [[Salvador Dalí]], [[Alberto Giacometti]], [[Valentine Hugo]], [[Meret Oppenheim]], fotograf [[Man Ray]] a [[Yves Tanguy]].
Mnoho populárních umělců žilo v [[Paříž]]i, která byla ve 20. a 30. letech 20. století (období největšího rozmachu surrealismu) kulturním centrem světa, v této době se k surrealismu hlásili například [[René Magritte]], [[Joan Miró]], [[Max Ernst]], [[Salvador Dalí]], [[Alberto Giacometti]], [[Valentine Hugo]], [[Meret Oppenheim]], fotograf [[Man Ray]] a [[Yves Tanguy]].


Díky této dominanci [[Francie]] bývá tento směr někdy mylně považován za čistě francouzský, ale surrealismus byl ve skutečnosti mezinárodní již od začátku. Vedle této francouzské skupiny, vznikla velmi brzy např. i Česká skupina (mluvčími byli [[Vítězslav Nezval]] a [[Karel Teige]]; Česká skupina pokračuje ve své činnosti nepřetržitě dodnes. Ve skutečnosti lze říci, že část nejvýznamnějších surrealistických teoretiků a radikálních umělců pocházela z jiných zemí než Francie. například Rumuni [[Gherasim Luca]], [[Victor Brauner]], Češi [[Toyen]], [[Jindřich Heisler]], Španělé [[Luis Buňuel]], [[Salvador Dalí]], Kubánci [[Wifredo Lam]], [[Jorge Camacho]] a další.
Díky této dominanci [[Francie]] bývá tento směr někdy mylně považován za čistě francouzský, ale surrealismus byl ve skutečnosti mezinárodní již od začátku. Vedle této francouzské skupiny, vznikla velmi brzy např. i Česká skupina (mluvčími byli [[Vítězslav Nezval]] a Karel Teige). Česká skupina pokračuje ve své činnosti nepřetržitě dodnes. Ve skutečnosti lze říci, že část nejvýznamnějších surrealistických teoretiků a radikálních umělců pocházela z jiných zemí než Francie. Například Rumuni [[Gherasim Luca]], [[Victor Brauner]], Češi [[Toyen]], [[Jindřich Heisler]], Španělé [[Luis Buňuel]], [[Salvador Dalí]], Kubánci [[Wifredo Lam]], [[Jorge Camacho]] a další (např. v Jugoslávii [[Bělehradská surrealistická skupina]]).

O předválečném surrealismu v Jugoslávii pojednává heslo [[Bělehradská surrealistická skupina]].


Ohlas surrealismu byl velmi silný, s nástupem [[fašismus|fašismu]] byl oslaben, toto hnutí tehdy opustilo mnoho umělců ([[Pablo Picasso]], [[Tristan Tzara]], [[Paul Éluard|Paul Eluard]], [[Vítězslav Nezval]], …), druhá významná část v čele s [[André Breton | A. Bretonem]] se přesunula do USA a Mexika, kde strávili válečná léta. ([[Benjamin Péret]], [[Wolfgang Paalen]], [[Max Ernst]]...)
Ohlas surrealismu byl velmi silný, s nástupem [[fašismus|fašismu]] byl oslaben, toto hnutí tehdy opustilo mnoho umělců ([[Pablo Picasso]], [[Tristan Tzara]], [[Paul Éluard]], [[Vítězslav Nezval]]…), druhá významná část v čele s A. Bretonem se přesunula do USA a Mexika, kde strávili válečná léta ([[Benjamin Péret]], [[Wolfgang Paalen]], [[Max Ernst]]…).


Po II. světové válce surrealisté vytýčili další směřování surrealismu ve znamení Nového mythu. Byl to příklon k mytologii, přírodním kulturám a hermetismu. ([[André Breton]], ''Arkán 17''). Poválečná období lze rozdělit na druhou a třetí generaci surrealistů. Druhou generaci lze zhruba datovat od konce války do Bretonovy smrti v roce 1966. ([[Jean-Louis Bédouin]], [[Jean Schuster]], [[Gerard Legrand]]). V roce 1969 [[Jean Schuster]] "rozpustil" surrealistické hnutí, ale mnoho skupin ve světě i v Paříži působilo od té doby dále. Třetí generace působí dosud. V 70. letech vydávala Pařížská skupina revui ''B.L.S''., později časopis ''Surréalisme''.([[Vincent Bounoure]], [[Michel Zimbacca]], [[Jorge Camacho]], [[Jean-Louis Bédouin]]). S těmito periodiky úzce spolupracovali i čeští surrealisté, kteří v té době byli zbaveni publikačních možností.
Po druhé světové válce surrealisté vytýčili další směřování surrealismu ve znamení Nového mythu. Byl to příklon k [[Mytologie|mytologii]], přírodním kulturám a [[Hermetismus|hermetismu]] (André Breton, ''Arkán 17''). Poválečná období lze rozdělit na druhou a třetí generaci surrealistů. Druhou generaci lze zhruba datovat od konce války do Bretonovy smrti v roce 1966 ([[Jean-Louis Bédouin]], [[Jean Schuster]], [[Gerard Legrand]]). V roce 1969 Jean Schuster „rozpustil“ surrealistické hnutí, ale mnoho skupin ve světě i v Paříži působilo od té doby dále. Třetí generace působí dosud. V 70. letech vydávala Pařížská skupina revui ''B.L.S.'', později časopis ''Surréalisme'' ([[Vincent Bounoure]], [[Michel Zimbacca]], [[Jorge Camacho]], [[Jean-Louis Bédouin]]). S těmito periodiky úzce spolupracovali i čeští surrealisté, kteří v té době byli zbaveni publikačních možností.


== Historie surrealismu v ČSR ==
== Historie surrealismu v ČSR ==
{{Podrobně|Skupina surrealistů v ČSR}}


[[Jindřich Štyrský]] zemřel za druhé světové války, [[Toyen]] vytvořila dvě protiválečná alba ''Střelnice'' a ''Schovej se válko''. V té době se v Praze ustavila skupina [[Spořilovští surrealisté]]. Tvořili ji básníci [[Zbyněk Havlíček]], [[Otto Mizera]], teoretik [[Robert Kalivoda]] a jiní. Po druhé světové válce v roce 1947 se v Praze konala ''Mezinárodní výstava surrealismu''. Poté odešli do Francie natrvalo malířka Toyen a Jindřich Heisler.
O založení a činnosti surrealistů v Československu za první republiky podrobně pojednává heslo [[ Skupina surrealistů v ČSR ]].


V Československu se ustavila a pracovala až do počátku 50. let parasurrealistická [[Skupina Ra]] ([[Josef Istler]], [[Bohdan Lacina]] a jiní).
Jindřich Štyrský zemřel za světové války, Toyen vytvořila dvě protiválečná alba ''Střelnice'' a ''Schovej se válko''. V té době se v Praze ustavila skupina [[Spořilovští surrealisté]]. Tvořili ji básníci [[Zbyněk Havlíček]], [[Otto Mizera]], teoretik [[Robert Kalivoda]] a jiní. Po druhé světové válce v roce 1947 se v Praze konala ''Mezinárodní výstava surrealismu''. Poté odešli do Francie natrvalo malířka Toyen a Jindřich Heisler.


Po roce 1950 se kolem Karla Teiga soustředil okruh mladých básníků a výtvarníků, který později, po smrti Teigeho vydal několik samizdatových sborníků, tzv. [[Okruh pěti Objektů]]. Jeho vůdčí osobností byl teoretik a básník [[Vratislav Effenberger]]. Patřili sem mj. básníci [[Karel Hynek]], [[Zbyněk Havlíček]], malíři [[Mikuláš Medek]], [[Josef Istler]] a fotografka [[Emila Medková]]. Spolupracoval s nimi též jazzman a psychiatr [[Ludvík Šváb]].
V Československu se ustavila a pracovala až do počátku 50. let parasurrealistická [[''Skupina RA'']] ([[Josef Istler]], [[Bohdan Lacina]], a jiní).

Po roce 1950 se kolem Karla Teiga soustředil okruh mladých básníků a výtvarníků, který později, po smrti Teigeho vydal několik samizdatových sborníků, tzv. [[''Okruh 5 Objektů'']]. Jeho vůdčí osobností byl teoretik a básník [[Vratislav Effenberger]], Patřili sem mj. básníci [[Karel Hynek]], [[Zbyněk Havlíček]], malíři [[Mikuláš Medek]], [[Josef Istler]] a fotografka [[Emila Medková]]. Spolupracoval s nimi též jazzman a psychiatr [[Ludvík Šváb]].


V šedesátých letech 20. století se k tomuto okruhu přidali další mladší básníci, mj. [[Milan Nápravník]], [[Věra Linhartová]], [[Stanislav Dvorský]], [[Petr Král]], [[Karel Šebek]], [[Roman Erben]]. Toto volné sdružení bylo tehdy nazýváno ''Okruhem UDS''.
V šedesátých letech 20. století se k tomuto okruhu přidali další mladší básníci, mj. [[Milan Nápravník]], [[Věra Linhartová]], [[Stanislav Dvorský]], [[Petr Král]], [[Karel Šebek]], [[Roman Erben]]. Toto volné sdružení bylo tehdy nazýváno ''Okruhem UDS''.


V 70. letech 20. století se kolem [[Vratislav Effenberger|Vratislava Effenbergera]] utvořil okruh od té doby nazývaný ''Skupinou československých surrealistů'', poněvadž v něm působili, vedle českých představitelů jako byli [[Ludvík Šváb]], [[Martin Stejskal]], [[Jan Švankmajer]], [[Emila Medková]], [[Eva Švankmajerová]] či [[Alena Nádvorníková]], také slovenští básníci a teoretici [[Albert Marenčin]], [[Juraj Mojžíš]] a malíř [[Karol Baron]].
V 70. letech 20. století se kolem Vratislava Effenbergera utvořil okruh od té doby nazývaný ''Skupinou československých surrealistů'', poněvadž v něm působili, vedle českých představitelů jako byli [[Ludvík Šváb]], [[Martin Stejskal]], [[Jan Švankmajer]], [[Emila Medková]], [[Eva Švankmajerová]] či [[Alena Nádvorníková]], také slovenští básníci a teoretici [[Albert Marenčin]], [[Juraj Mojžíš]] a malíř [[Karol Baron]].


Později k tomuto seskupení patřili [[František Dryje]], [[J. Koubek | Jiří Koubek]], [[Josef Janda]], [[Ivo Purš]] a jiní.
Později k tomuto seskupení patřili [[František Dryje]], [[Jiří Koubek]], [[Josef Janda]], [[Ivo Purš]] a jiní.


Po roce 1990 se k tomuto okruhu přihlásili další mladí básníci a výtvarníci. Po rozpadu státu se názorový okruh přejmenoval na ''Skupinu českých a slovenských surrealistů'' a pracuje dodnes.
Po roce 1990 se k tomuto okruhu přihlásili další mladí básníci a výtvarníci. Po rozpadu státu se názorový okruh přejmenoval na ''Skupinu českých a slovenských surrealistů'' a pracuje dodnes.


== Představitelé surrealismu ==
== Představitelé surrealismu ==
{{podrobně|Seznam představitelů surrealismu}}, ''[[Seznam uměleckých spolků v Československu a Česku]]'' a ''[[Seznam skupin výtvarníků v Československu a Česku]].
{{podrobně|Seznam představitelů surrealismu|Seznam uměleckých spolků v Československu a Česku|Seznam skupin výtvarníků v Československu a Česku}}

''
=== Divadlo ===
=== Divadlo ===
Za předchůdce surrealistického divadla lze považovat [[Guillaume Apollinaire|Guillauma Apollinaira]] s hrou ''Prsy Tiresiovy'', či [[Alfred Jarry|Alfréda Jarryho]] s hrou ''[[Král Ubu]]''. V roce 1929 surrealisté připravovali hru Benjamina Péreta ''V ráji fantomů''. Divadlu se věnoval teoreticky i prakticky [[Antonin Artaud]] (''Divadlo nonsensu''), který později vytvořil koncepci ''Divadla krutosti''.


V Československu po druhé světové válce [[Vratislav Effenberger]] a [[Karel Hynek]] psali takzvané ''Černé frašky'', které však nikdy nebyly na jevišti realizovány. [[Ludvík Šváb]] je autorem divadelní hry ''Předjaří'' (uvedené v 90. letech v Divadle Na zábradlí). Začátkem 60. let připravoval [[Prokop Voskovec]] a [[Zdena Holubová]] nastudování hry ''Král Ubu'' od Alfréda Jarryho.
Za předchůdce surrealistického divadla lze považovat [[Guillaume Apollinaire | Guillauma Apollinaira]] s hrou ''Prsy Tiresiovy'' , či [[Alfred Jarry | Alfréda Jarryho]] s hrou ''[[Král Ubu]]''.
V roce 1929 surrealisté připravovali hru Benjamina Péreta ''V ráji fantomů''. Divadlu se věnoval teoreticky i prakticky [[Antonin Artaud]], (''Divadlo nonsensu''), který později vytvořil koncepci ''Divadla krutosti''.

V Československu po II. světové válce [[Vratislav Effenberger]] a [[Karel Hynek]] psali takzvané ''Černé frašky'', které však nikdy nebyly na jevišti realizovány. [[Ludvík Šváb]] je autorem divadelní hry ''Předjaří'' (uvedené v 90. letech v Divadle Na zábradlí).
Začátkem 60. let připravoval [[Prokop Voskovec]] a [[Zdena Holubová]] nastudování hry ''[[Král Ubu]]'' od [[ Alfred Jarry | Alfréda Jarryho]].


=== Film ===
=== Film ===

Ve 20. letech vznikl jeden z prvých surrealistických filmů ''Emak Bakia'' od [[Man Ray|Man Raye]]. K začátkům surrealismu je počítán i film ''Meziaktí'' [[René Clair|René Claira]] a [[Francis Picabia|Francise Picabii]].
Ve 20. letech vznikl jeden z prvých surrealistických filmů ''Emak Bakia'' od [[Man Ray|Man Raye]]. K začátkům surrealismu je počítán i film ''Meziaktí'' [[René Clair|René Claira]] a [[Francis Picabia|Francise Picabii]].


Na přelomu 20. a 30. let 20. století vznikly patrně nejznámější filmy od [[Luis Buňuel|Luise Bunuela]] a [[Salvador Dalí|Salvadora Dalího]] ''[[Andaluský pes]]'' a ''[[L'âge d'or|Zlatý věk]]''.
Na přelomu 20. a 30. let 20. století vznikly patrně nejznámější filmy od [[Luis Buňuel|Luise Bunuela]] a [[Salvador Dalí|Salvadora Dalího]] ''[[Andaluský pes]]'' a ''[[Zlatý věk (film, 1930)|Zlatý věk]]''. V roce 1947 natočil bývalý dadaista [[Hans Richter (výtvarník)|Hans Richter]] film ''Rêves à vendre'' (''Sny na prodej'') a v roce 1957 film ''8x8'' o surrealistických umělcích. V roce 1952 natočili [[Michel Zimbacca]] a [[Jean-Louis Bédouin]] poetický film se spoluprací [[Benjamin Péret|Benjamina Péreta]] ''L'Invention du monde'' (''Objevení světa'').

V roce 1947 natočil bývalý dadaista [[Hans Richter (výtvarník) | Hans Richter ]] film ''Rêves à vendre'' (''Sny na prodej'') a v roce 1957 film ''8x8'' o surrealistických umělcích. V roce 1952 natočili [[Michel Zimbacca]] a [[Jean-Louis Bédouin]] poetický film se spoluprací [[Benjamin Péret|Benjamina Péreta]] ''L'Invention du monde'' (''Objevení světa'').
V Československu v 70. a 80. letech točil krátké filmy [[Ludvík Šváb]].
V Československu v 70. a 80. letech točil krátké filmy [[Ludvík Šváb]]. Významným surrealistickým tvůrcem filmů v současnosti je [[Jan Švankmajer]]. Ze surrealistické orientace vychází i režisér [[David Jařab]] (např. v roce 2018 dokument ''Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka'').
Významným surrealistickým tvůrcem filmů v současnosti je [[Jan Švankmajer]].
Ze surrealistické orientace vychází i režisér [[David Jařab]].
* 2018 ''Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka'', dokument, 85 min., režie David Jařab.


== Odkazy ==
== Odkazy ==
Řádek 86: Řádek 71:
* [[Skupina surrealistů v ČSR]]
* [[Skupina surrealistů v ČSR]]
* [[Analogon]]
* [[Analogon]]
* [[Okruh pěti Objektů]] - 50. léta 20. stol.
* [[Okruh pěti Objektů]] 50. léta 20. stol.
* [[Skupina UDS]] - 60. léta 20. stol.
* [[Skupina UDS]] 60. léta 20. stol.
* [[Surrealistická skupina v Československu]] - po roce 1970
* [[Surrealistická skupina v Československu]] po roce 1970
* [[Skupina Ra]]
* [[Skupina Ra]]
* [[Spořilovští surrealisté]]
* [[Spořilovští surrealisté]]
Řádek 107: Řádek 92:


{{Fotografické směry}}
{{Fotografické směry}}

{{Portály|Umění|Fotografie}}
{{Portály|Umění|Fotografie}}
{{Autoritní data}}
{{Autoritní data}}

Verze z 13. 2. 2019, 11:26

Surrealismus (výslovnost syrealismus) je evropský umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek. První impulsy surrealismus dostal od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí. Surrealismus je stále aktivní směr, ačkoli se od původních myšlenek značně vzdálil.

Historie

Guillaume Apollinaire

Termín surrealismus poprvé použil Guillaume Apollinaire ve spojení se svou divadelní hrou Prsy Thirésiovy, jednalo se o jakousi absolutní realitu – surrealitu (francouzská předpona surnad).

Počátky surrealismu navazovaly na dadaismus, ze kterého přišlo mnoho umělců, surrealismus má však výrazně širší rozsah. Zatímco Dada byl negativní odpovědí na první světovou válku, surrealismus měl pozitivnější názor – tj. svět může být změněn a transformován do místa lásky, svobody a poezie. Surrealismus (na rozdíl od dadaismu) vypracoval systém, který byl schopen reagovat na společenské, filosofické, umělecké a jiné otázky a problémy své doby.

Roku 1924 vydal André Breton Surrealistický manifest, v tomto roce začal vycházet časopis La Révolution Surréaliste (Surrealistická Revoluce), kde dostávali prostor především surrealisté. V Surrealistickém manifestu Breton definoval surrealismus jako „čirý psychický automatismus“, kde je cílem posílit písmem, kresbou a výrazovými prostředky všeho druhu skutečnou funkci myšlenky. Tím myslel, že se jedná o rozumem nekontrolovatelný proud asociací – při tvorbě měl být umělec ponořen sám do sebe a bez jakékoli rozumové kontroly, či záměru zaznamenávat stavy své duše. Toto své nitro a své sny samozřejmě také zkoumali a to i pod vlivem drog a uměle u sebe navozovali (či se o to pokoušeli) stavy porušení psychické rovnováhy (extatické, hypnotické, ale i psychopatologické). Tato definice byla následným vývojem surrealismu pojímána velmi volně a ukázala se jako velice životaschopná s možností dalšího rozvoje. Pro tento cíl jim poskytl teoretický a filosofický základ především Sigmund Freud.

Surrealismus lze rozdělit na dvě základní období:

  1. Intuitivní období – věří ve všemohoucnost myšlenky postavené nad realitu. V tomto období (přibližně do roku 1926) se surrealisté opírali o filosofický idealismus. Sociální aktivitu nevyhledávali. Jejich program vyložil v Manifestu surrealismu André Breton (1924).
  2. Politické období – Surrealisté si začali uvědomovat vázanost svého experimentu a pociťovali nutnost vyjádřit se k tehdejšímu politickému řádu. Učinili to veřejným protestem proti kolonialismu. Od této doby nastává jejich přibližování levici, která je zavedla až k obdivu SSSR. Postupně se přikláněli k marxismu – to se projevilo v Druhém manifestu surrealismu (1930). S touto změnou se změnil i název časopisu (a tato změna vystihuje celý problém) ze Surrealistické revoluce se stal Surrealismus ve službách revoluce. Surrealisté však také na druhou stranu byli jedni z prvých, kteří prohlédli zrůdnost stalinistického režimu v SSSR (Karel Teige: Surrealismus proti proudu). Krátce se sblížili s trockismem (André Breton navštívil v roce 1938 Lva Trockého v Mexiku).

André Breton a Philippe Soupault napsali první automatickou knihu – Les Champs Magnetiques (1919), později André Masson vyvinul automatické kreslení a obraz, které se stejně jako jiné automatické metody stalo významnou částí surrealistické praxe.

Mnoho populárních umělců žilo v Paříži, která byla ve 20. a 30. letech 20. století (období největšího rozmachu surrealismu) kulturním centrem světa, v této době se k surrealismu hlásili například René Magritte, Joan Miró, Max Ernst, Salvador Dalí, Alberto Giacometti, Valentine Hugo, Meret Oppenheim, fotograf Man Ray a Yves Tanguy.

Díky této dominanci Francie bývá tento směr někdy mylně považován za čistě francouzský, ale surrealismus byl ve skutečnosti mezinárodní již od začátku. Vedle této francouzské skupiny, vznikla velmi brzy např. i Česká skupina (mluvčími byli Vítězslav Nezval a Karel Teige). Česká skupina pokračuje ve své činnosti nepřetržitě dodnes. Ve skutečnosti lze říci, že část nejvýznamnějších surrealistických teoretiků a radikálních umělců pocházela z jiných zemí než Francie. Například Rumuni Gherasim Luca, Victor Brauner, Češi Toyen, Jindřich Heisler, Španělé Luis Buňuel, Salvador Dalí, Kubánci Wifredo Lam, Jorge Camacho a další (např. v Jugoslávii Bělehradská surrealistická skupina).

Ohlas surrealismu byl velmi silný, s nástupem fašismu byl oslaben, toto hnutí tehdy opustilo mnoho umělců (Pablo Picasso, Tristan Tzara, Paul Éluard, Vítězslav Nezval…), druhá významná část v čele s A. Bretonem se přesunula do USA a Mexika, kde strávili válečná léta (Benjamin Péret, Wolfgang Paalen, Max Ernst…).

Po druhé světové válce surrealisté vytýčili další směřování surrealismu ve znamení Nového mythu. Byl to příklon k mytologii, přírodním kulturám a hermetismu (André Breton, Arkán 17). Poválečná období lze rozdělit na druhou a třetí generaci surrealistů. Druhou generaci lze zhruba datovat od konce války do Bretonovy smrti v roce 1966 (Jean-Louis Bédouin, Jean Schuster, Gerard Legrand). V roce 1969 Jean Schuster „rozpustil“ surrealistické hnutí, ale mnoho skupin ve světě i v Paříži působilo od té doby dále. Třetí generace působí dosud. V 70. letech vydávala Pařížská skupina revui B.L.S., později časopis Surréalisme (Vincent Bounoure, Michel Zimbacca, Jorge Camacho, Jean-Louis Bédouin). S těmito periodiky úzce spolupracovali i čeští surrealisté, kteří v té době byli zbaveni publikačních možností.

Historie surrealismu v ČSR

Podrobnější informace naleznete v článku Skupina surrealistů v ČSR.

Jindřich Štyrský zemřel za druhé světové války, Toyen vytvořila dvě protiválečná alba Střelnice a Schovej se válko. V té době se v Praze ustavila skupina Spořilovští surrealisté. Tvořili ji básníci Zbyněk Havlíček, Otto Mizera, teoretik Robert Kalivoda a jiní. Po druhé světové válce v roce 1947 se v Praze konala Mezinárodní výstava surrealismu. Poté odešli do Francie natrvalo malířka Toyen a Jindřich Heisler.

V Československu se ustavila a pracovala až do počátku 50. let parasurrealistická Skupina Ra (Josef Istler, Bohdan Lacina a jiní).

Po roce 1950 se kolem Karla Teiga soustředil okruh mladých básníků a výtvarníků, který později, po smrti Teigeho vydal několik samizdatových sborníků, tzv. „Okruh pěti Objektů“. Jeho vůdčí osobností byl teoretik a básník Vratislav Effenberger. Patřili sem mj. básníci Karel Hynek, Zbyněk Havlíček, malíři Mikuláš Medek, Josef Istler a fotografka Emila Medková. Spolupracoval s nimi též jazzman a psychiatr Ludvík Šváb.

V šedesátých letech 20. století se k tomuto okruhu přidali další mladší básníci, mj. Milan Nápravník, Věra Linhartová, Stanislav Dvorský, Petr Král, Karel Šebek, Roman Erben. Toto volné sdružení bylo tehdy nazýváno Okruhem UDS.

V 70. letech 20. století se kolem Vratislava Effenbergera utvořil okruh od té doby nazývaný Skupinou československých surrealistů, poněvadž v něm působili, vedle českých představitelů jako byli Ludvík Šváb, Martin Stejskal, Jan Švankmajer, Emila Medková, Eva Švankmajerová či Alena Nádvorníková, také slovenští básníci a teoretici Albert Marenčin, Juraj Mojžíš a malíř Karol Baron.

Později k tomuto seskupení patřili František Dryje, Jiří Koubek, Josef Janda, Ivo Purš a jiní.

Po roce 1990 se k tomuto okruhu přihlásili další mladí básníci a výtvarníci. Po rozpadu státu se názorový okruh přejmenoval na Skupinu českých a slovenských surrealistů a pracuje dodnes.

Představitelé surrealismu

Divadlo

Za předchůdce surrealistického divadla lze považovat Guillauma Apollinaira s hrou Prsy Tiresiovy, či Alfréda Jarryho s hrou Král Ubu. V roce 1929 surrealisté připravovali hru Benjamina Péreta V ráji fantomů. Divadlu se věnoval teoreticky i prakticky Antonin Artaud (Divadlo nonsensu), který později vytvořil koncepci Divadla krutosti.

V Československu po druhé světové válce Vratislav Effenberger a Karel Hynek psali takzvané Černé frašky, které však nikdy nebyly na jevišti realizovány. Ludvík Šváb je autorem divadelní hry Předjaří (uvedené v 90. letech v Divadle Na zábradlí). Začátkem 60. let připravoval Prokop Voskovec a Zdena Holubová nastudování hry Král Ubu od Alfréda Jarryho.

Film

Ve 20. letech vznikl jeden z prvých surrealistických filmů Emak Bakia od Man Raye. K začátkům surrealismu je počítán i film Meziaktí René Claira a Francise Picabii.

Na přelomu 20. a 30. let 20. století vznikly patrně nejznámější filmy od Luise Bunuela a Salvadora Dalího Andaluský pes a Zlatý věk. V roce 1947 natočil bývalý dadaista Hans Richter film Rêves à vendre (Sny na prodej) a v roce 1957 film 8x8 o surrealistických umělcích. V roce 1952 natočili Michel Zimbacca a Jean-Louis Bédouin poetický film se spoluprací Benjamina Péreta L'Invention du monde (Objevení světa).

V Československu v 70. a 80. letech točil krátké filmy Ludvík Šváb. Významným surrealistickým tvůrcem filmů v současnosti je Jan Švankmajer. Ze surrealistické orientace vychází i režisér David Jařab (např. v roce 2018 dokument Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka).

Odkazy

Literatura

  • Adam Biro et René Passeron, Dictionnaire général du surréalisme et de ses environs, Co-édition Office du livre, Fribourg (Suisse) et Paris, Presses universitaires de France, 1982.
  • Jean-Louis Bédouin, Anthologie de la poésie surréaliste, Paris, Seghers, 1983.
  • Philippe Audoin, Les Surréalistes, Paris, Le Seuil, collection microcosme "Ecrivains de toujours", 1973
  • André Breton et Paul Éluard, Dictionnaire abrégé du surréalisme (1938), Paris, José Corti, 1991.
  • Vratislav Effenberger, Výtvarné projevy surrealismu, Praha, Odeon, 1969
  • Vratislav Effenberger, Realita a poesie,Praha, Mladá fronta, 1969
  • Petr Král, Le surréalisme en Tchécoslovaquie, Paris, Gallimard, 1986
  • Alain Joubert, Le mouvement des surréalistes, Paris, M. Nadeau, 2005

Související články

Externí odkazy

Surrealistické skupiny ve světě a jejich revue