Skupina surrealistů v ČSR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malíři Jindřich Štyrský a Toyen v maskách při práci s „Deka“ barvami

Skupina surrealistů v ČSR (často označována jako Surrealistická skupina, někdy i surrealistická skupina) byla literárně-umělecká skupina. Vznikla roku 1934 a její cíle se samozřejmě odvíjely od surrealismu světového (ovlivnění především 2. manifestem André Bretona z roku 1924), ale dokázala vyvíjet i vlastní iniciativu. Během krátké doby se jí podařilo navázat styky s ostatními podobnými skupinami v cizině a stát se jednou z nejvýznamnějších takto zaměřených skupin. V Praze na pozvání této skupiny přednášel André Breton.

V roce 1938 tuto skupinu rozpustil její zakladatel Vítězslav Nezval, který tím chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s antisovětskými názory většiny členů (především Karel Teige), tyto názory se začaly objevovat po r. 1936, kdy začala být známa situace v SSSR, nejen z oficiálních (myšleno sovětských) zdrojů. Toto rozpuštění nebylo některými členy zcela uznáno[1] a část této skupiny vyvíjela aktivitu až do roku 1939.

Sborníky[editovat | editovat zdroj]

  • Surrealismus (1936, red. V. Nezval)
  • Ani labuť ani Lůna: Sborník k stému výročí smrti Karla Hynka Máchy (1936, ed. V. Nezval)

Představitelé[editovat | editovat zdroj]

Základ této skupiny tvořili převážně bývalí členové Devětsilu; prohlášení o ustavení skupiny podepsali:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Karel Teige na Nezvalův postup zareagoval brožurou Surrealismus proti proudu: Surrealistická skupina odpovídá Vítězslavu Nezvalovi, J. Fučíkovi, Kurtu Konradovi, St. K. Neumannovi, J. Rybákovi, J. Štollovi a. j. Praha: Surrealistická skupina, 1938; 2. vyd. (faksimile 1. vyd.) Praha: Společnost Karla Teiga, 1993; část časopisecky in Svědectví Archivováno 10. 9. 2015 na Wayback Machine, léto 1964, r. VI, č. 24, s. 383–403.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BYDŽOVSKÁ, Lenka – SRP, Karel (eds.). Český surrealismus 1929–1953. Praha: Argo a Galerie hl. města Prahy, 1996.

Související články[editovat | editovat zdroj]