Přeskočit na obsah

Kyselina citronová: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
HypoBOT (diskuse | příspěvky)
m Úprava parametrů infoboxu
nezlomitelné mezery
Řádek 14: Řádek 14:
|teplota varu=dekarboxylace při 175 °C
|teplota varu=dekarboxylace při 175 °C
|hustota=1,665 g/cm³
|hustota=1,665 g/cm³
|pKa=pK<sub>a1</sub>=3,15<br />pK<sub>a2</sub>=4,77<br />pK<sub>a3</sub>=6,40
|pKa= pK<sub>a1</sub>=3,15<br />pK<sub>a2</sub>=4,77<br />pK<sub>a3</sub>=6,40
}}
}}
'''Kyselina citronová''' je slabá [[Karboxylové kyseliny|trikarboxylová kyselina]] nacházející se v [[citrus]]ových plodech. Je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek jídel, nealkoholických a alkoholických [[nápoj]]ů. V [[Biochemie|biochemii]] je důležitým meziproduktem v [[Citrátový cyklus|citrátovém cyklu]].


'''Kyselina citronová''' je slabá [[karboxylové kyseliny|trikarboxylová kyselina]] nacházející se v [[citrus]]ových plodech. Je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek jídel, nealkoholických a alkoholických [[nápoj]]ů. V&nbsp;[[biochemie|biochemii]] je důležitým meziproduktem v&nbsp;[[citrátový cyklus|citrátovém cyklu]].
Kyselina citronová se nachází v různých druzích [[ovoce]] a [[Zelenina|zeleniny]], největší výskyt (největší koncentrace) je v [[citron]]ech a [[Limetka|limetkách]], kde může dosáhnout obsahu až 8 % hmotnosti [[Sušina|sušiny]].

Kyselina citronová se nachází v různých druzích [[ovoce]] a [[zelenina|zeleniny]], největší výskyt (největší koncentrace) je v&nbsp;[[citron]]ech a [[limeta|limetkách]], kde může dosáhnout až 8&nbsp;% hmotnosti [[sušina|sušiny]].


== Vlastnosti ==
== Vlastnosti ==
Kyselina citronová je při pokojové [[teplota|teplotě]] bílá, [[krystal]]ická látka. Vyskytuje se buď jako bezvodá nebo jako monohydrát. Bezvodá krystalizuje z horké vody, zatímco její monohydrát krystalizuje za studena. Monohydrát může být převeden na bezvodou kyselinu při 74&nbsp;°C. Kyselina citronová je velmi dobře rozpustná ve vodě (133&nbsp;g/100&nbsp;ml při&nbsp;20&nbsp;°C) a také se dobře rozpouští v [[ethanol]]u. Z chemického hlediska má kyselina citronová vlastnosti jako ostatní [[karboxylové kyseliny]]. Při zahřátí nad 175&nbsp;°C se rozkládá ([[dekarboxylace|dekarboxyluje]]).
Kyselina citronová je při pokojové [[teplota|teplotě]] bílá, [[krystal]]ická látka. Vyskytuje se buď jako bezvodá nebo jako monohydrát. Bezvodá krystalizuje z&nbsp;horké vody, zatímco její monohydrát krystalizuje za studena. Monohydrát může být převeden na bezvodou kyselinu při 74&nbsp;°C. Kyselina citronová je velmi dobře rozpustná ve vodě (133&nbsp;g/100&nbsp;ml při&nbsp;20&nbsp;°C) a také se dobře rozpouští v [[ethanol]]u. Z&nbsp;chemického hlediska má kyselina citronová vlastnosti jako ostatní [[karboxylové kyseliny]]. Při zahřátí nad 175&nbsp;°C se rozkládá ([[dekarboxylace|dekarboxyluje]]).


== Historie ==
== Historie ==
Objev kyseliny citronové je připisován perskému [[alchymie|alchymistovi]] z [[8. století]] [[Geber|Džabíru Ibn Hajjánovi]]. Středověcí evropští učenci si byli vědomi existence přírodní kyseliny v citronech a citronových šťávách. Švédský chemik [[Carl Wilhelm Scheele]] poprvé izoloval kyselinu citronovou v roce [[1784]] krystalizací z citronové šťávy. V průmyslovém rozsahu se začala kyselina vyrábět v roce [[1860]]. V roce [[1893]] objevil [[C. Wehmer]], že některé druhy plísně ''[[Penicillium]]'' dokážou produkovat kyselinu citronovou z [[Sacharóza|cukru]]. Nicméně tento mikrobiální způsob výroby kyseliny nebyl průmyslově důležitý až do první světové války, která přerušila italský export citrusů. [[James Currie]] v roce [[1917]] objevil, že plíseň rodu ''[[Aspergillus niger]]'' může účinně vyrábět kyselinu citronovou. O dva roky později firma Pfizer započala průmyslovou výrobu kyseliny citronové na tomto principu.
Objev kyseliny citronové je připisován perskému [[alchymie|alchymistovi]] z&nbsp;[[8. století]] [[Geber|Džábiru Ibn Hajjánovi]]. Středověcí evropští učenci si byli vědomi existence přírodní kyseliny v citronech a citronových šťávách. Švédský chemik [[Carl Wilhelm Scheele]] poprvé izoloval kyselinu citronovou v roce [[1784]] krystalizací z citronové šťávy. V průmyslovém rozsahu se začala kyselina vyrábět v roce [[1860]]. V&nbsp;roce [[1893]] objevil [[C. Wehmer]], že některé druhy plísně ''[[Penicillium]]'' dokážou produkovat kyselinu citronovou z&nbsp;[[sacharóza|cukru]]. Nicméně tento mikrobiální způsob výroby kyseliny nebyl průmyslově důležitý až do první světové války, která přerušila italský export citrusů. [[James Currie]] v roce [[1917]] objevil, že plíseň rodu ''[[Aspergillus niger]]'' může účinně vyrábět kyselinu citronovou. O dva roky později firma Pfizer započala průmyslovou výrobu kyseliny citronové na tomto principu.


== Výroba ==
== Výroba ==
V dnešní době převažuje průmyslová výroba pomocí kultury ''[[Aspergillus niger]]''.Při této výrobě je kultura krmena [[Sacharosa|sacharózou]], aby produkovala kyselinu. Poté je kultura zflitrována a kyselina je z výsledného roztoku vysrážena pomocí [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]]. Ze vzniklé [[citrát vápenatý|vápenaté soli kyseliny citronové]] se samotná kyselina získá pomocí [[kyselina sírová|kyseliny sírové]].
V dnešní době převažuje průmyslová výroba pomocí kultury ''[[Aspergillus niger]]''.Při této výrobě je kultura krmena [[sacharóza|sacharózou]], aby produkovala kyselinu. Poté je kultura zflitrována a kyselina je z výsledného roztoku vysrážena pomocí [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]]. Ze vzniklé [[citrát vápenatý|vápenaté soli kyseliny citronové]] se samotná kyselina získá pomocí [[kyselina sírová|kyseliny sírové]].


== Použití ==
== Použití ==
Řádek 34: Řádek 35:
=== Doplněk stravy ===
=== Doplněk stravy ===


V potravinářství se kyselina citronová používá jako ochranná a dochucovací látka, hlavně u nápojů (bývá označována jako [[přídatná látka]] E 330). Soli (tzv. [[citráty]], a především ty s [[kovy]]) se používají jako zdroj minerálů při dietách či při onemocnění, kdy dané minerály organismu schází.{{Doplňte zdroj}}
V potravinářství se kyselina citronová používá jako ochranná a dochucovací látka, hlavně u nápojů (bývá označována jako [[přídatná látka]] E&nbsp;330). Soli (tzv. [[citráty]], a především ty s [[kovy]]) se používají jako zdroj minerálů při dietách či při onemocnění, kdy dané minerály organismu schází.{{Doplňte zdroj}}


=== Změkčování vody ===
=== Změkčování vody ===

Verze z 7. 10. 2015, 17:03

Kyselina citronová
Obecné
Systematický názevkyselina 2-hydroxypropan-1,2,3-trikarboxylová kyselina či kyselina 3-karboxy-3-hydroxypentandiová
Triviální názevkyselina citronová
Anglický názevcitric acid
Sumární vzorecC6H8O7
Identifikace
Registrační číslo CAS77-92-9
Vlastnosti
Molární hmotnost192,13 g/mol
Teplota tání153 °C
Teplota varudekarboxylace při 175 °C
Hustota1,665 g/cm³
Disociační konstanta pKapKa1=3,15
pKa2=4,77
pKa3=6,40
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyselina citronová je slabá trikarboxylová kyselina nacházející se v citrusových plodech. Je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek jídel, nealkoholických a alkoholických nápojů. V biochemii je důležitým meziproduktem v citrátovém cyklu.

Kyselina citronová se nachází v různých druzích ovoce a zeleniny, největší výskyt (největší koncentrace) je v citronech a limetkách, kde může dosáhnout až 8 % hmotnosti sušiny.

Vlastnosti

Kyselina citronová je při pokojové teplotě bílá, krystalická látka. Vyskytuje se buď jako bezvodá nebo jako monohydrát. Bezvodá krystalizuje z horké vody, zatímco její monohydrát krystalizuje za studena. Monohydrát může být převeden na bezvodou kyselinu při 74 °C. Kyselina citronová je velmi dobře rozpustná ve vodě (133 g/100 ml při 20 °C) a také se dobře rozpouští v ethanolu. Z chemického hlediska má kyselina citronová vlastnosti jako ostatní karboxylové kyseliny. Při zahřátí nad 175 °C se rozkládá (dekarboxyluje).

Historie

Objev kyseliny citronové je připisován perskému alchymistovi8. století Džábiru Ibn Hajjánovi. Středověcí evropští učenci si byli vědomi existence přírodní kyseliny v citronech a citronových šťávách. Švédský chemik Carl Wilhelm Scheele poprvé izoloval kyselinu citronovou v roce 1784 krystalizací z citronové šťávy. V průmyslovém rozsahu se začala kyselina vyrábět v roce 1860. V roce 1893 objevil C. Wehmer, že některé druhy plísně Penicillium dokážou produkovat kyselinu citronovou z cukru. Nicméně tento mikrobiální způsob výroby kyseliny nebyl průmyslově důležitý až do první světové války, která přerušila italský export citrusů. James Currie v roce 1917 objevil, že plíseň rodu Aspergillus niger může účinně vyrábět kyselinu citronovou. O dva roky později firma Pfizer započala průmyslovou výrobu kyseliny citronové na tomto principu.

Výroba

V dnešní době převažuje průmyslová výroba pomocí kultury Aspergillus niger.Při této výrobě je kultura krmena sacharózou, aby produkovala kyselinu. Poté je kultura zflitrována a kyselina je z výsledného roztoku vysrážena pomocí hydroxidu vápenatého. Ze vzniklé vápenaté soli kyseliny citronové se samotná kyselina získá pomocí kyseliny sírové.

Použití

3D zobrazení molekuly kyseliny citronové

Doplněk stravy

V potravinářství se kyselina citronová používá jako ochranná a dochucovací látka, hlavně u nápojů (bývá označována jako přídatná látka E 330). Soli (tzv. citráty, a především ty s kovy) se používají jako zdroj minerálů při dietách či při onemocnění, kdy dané minerály organismu schází.[zdroj?]

Změkčování vody

Díky schopnosti tvořit s kovy cheláty se kyselina citronová přidává do mýdel a čisticích prostředků.

Ve fotografické chemii se používá jako kyselá součást některých přerušovacích lázní a ustalovačů. Dá se však nahradit polovičním množstvím koncentrované kyseliny octové.