Remeš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Francie obec Remeš (francouzsky Reims [rens], latinsky Durocortorum) je historické město v severovýchodní Francii, asi 150 km severovýchodně od Paříže. Leží v podprefektuře Remeš, v départmentu Marne, v regionu Champagne-Ardenne. Město je sídlem arcibiskupa a od roku 1969 také univerzity. Je výrobním centrem šampaňského, textilu, potravin a výstroje pro kosmické lety. Dějiny města sahají do doby Římské říše.

Geografická poloha

Remeš leží v centru oblasti Champagne, která zabírá východní, plochou část Pařížské pánve. Město se nachází v rovině, na pravém břehu řeky Vesle, přítoku Aisne a na kanálu, který Aisne spojuje s řekou Marnou. Na jihu a na západě se zvedají hory Montagne de Reims (Remešské pohoří). V okolí se nacházejí vinice, kde se rodí hrozny pro výrobu šampaňského.

Historie

Katedrála Notre-Dame de Reims

Dnešní oblast Champagne byla osídlena už v době bronzové keltskými kmeny Belgů, kteří zde kolem roku 80 př. Kr. založili osadu Durocorter. Po dobytí Galie Juliem Césarem se zdejší Remešové přidali na stranu Římanů a Durocortorum se stalo halvním městem belgické provincie. Ve 3. století zde vznikla křesťanská osada a biskupství. Biskup Nicasus, který zde vystavěl kostel, byl zabit Vandaly roku 401.

Patrně roku 496, po vítězství nad Alamany v bitvě u Tolbiacu, se zde nechal biskupem Remigiem pokřtít franský král Chlodvík I. (Clovis I.) se svými bojovníky. Tím začíná pokřesťanštění Franků a budování pozdější Francie. Na tuto tradici navázali později francouzští králové a Remeš se stala jejich korunovačním městem. Karel Veliký se tu setkal se dvěma papeži a roku 816 zde byl korunován jeho syn Ludvík Pobožný. Od roku 1139 jsou v Remeši doložena městská práva.

Anděl v Remeši
(13. století)

Po střetech s karolinským králem Lotharem I. se remešský arcibiskup Adalbero spolus pozdějším papežem Gerbertem z Aurillacu zasadil o to, aby se franským králem stal roku 986 Hugo Kapet, zakladatel dynastie, jež ve Francii vládla až do roku 1792. Adalbero se přičinil také o to, aby se Remeš stala významným centrem vzdělanosti.

Po vítězstvích nad Angličany přivedla Johanka z Arku roku 1429 krále Karla VII. do Remeše ke slavnostní korunovaci, což mělo velký symbolický význam a podpořilo autoritu francouzských králů. Na náboženských válek byla Remeš na katolické straně, podřídila se však roku 1590 králi Jindřichu IV. Bohatství města pak spočívalo hlavně na soukenictví a textilu.

Basilika Saint-Rémi
(13. století)

Za revoluce roku 1792 byly remešské kostely poničeny a Napoleon I. se dal korunovat v Paříži, aby se odlišil od francouzských králů. Roku 1854 se Remeš připojila k železnici a začalo období průmyslového růstu. Za První světové války byla Remeš dlouho v blízkosti fronty, stotisícové město bylo evakouváno a z velké části zničeno dělostřeleckým bombardováním. 1. srpna 1918 byly rozstříleny oba hlavní kostely a poválečná obnova města trvala velmi dlouho.

7. května 1945 v generálním štábu generála Dwighta D. Eisenhowera podepsal generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci Německa. Roku 1962 se v Remeši setkal prezident Charles de Gaulle s německým prezidentem Konrádem Adenauerem na znamení francouzsko-německého smíření. Roku 1969 byla založena remešská univerzita a roku 1991 byly hlavní remešské památky vyhlášeny součástí světového dědictví Unesco.

Stavební památky

Katedrála v remeši
Hlavní portál (13. století)
  • Katedrála Notre-Dame de Reims je jedna z nejvýznamnějších církevních staveb ve Francii a vrcholné gotiky vůbec. Vyniká čistotou slohu a nesmírně bohatou sochařskou výzdobou ze 13. století. Od 12. do 19. století zde byli korunováni francouzští králové. Od roku 1991 je spolu se sousedícím Palais du Tau a bazilikou svatého Remigia (Saint-Rémi) součástí světového dědictví Unesco.
  • Nejvýznamnější náměstí v Remeši jsou Place Royale (Královské náměstí) se sochou Ludvíka XV., Place du Parvis se sochou Johanky z Arku. Nejdůležitější třídou je Rue de Vesle, která protíná město od jihozápadu k severovýchodu a křižuje přitom Place Royale.
  • Z římského starověku se zachoval vítězný oblouk Marsova brána (la Porte de Mars) ze 3. století, 33 metrů dlouhý a 13 metrů vysoký. Až do 16. století byl částí městských hradeb a sloužil jako brána.
  • Palác Tau (Palais du Tau - název podle půdorysu v podobě řeckého písmene tau) je arcibiskupský palác v sousedství katedrály, vystavěný v letech 14981509 na místě římské vily a středověkého paláce, který poskytoval přístřeší francouzským králům během jejich korunovační cesty. Ze starší stavby se zachovala kaple z roku 1207. Jinak je palác pozoruhodný velkým krbem v hlavním sále (Salle du Tau) z 15. století. Kaple a hlavní sál jsou vyzdobeny nástěnnými koberci ze 17. století.
Basilika Saint-Rémi
(interiér)
  • Basilika Saint-Rémi (svatého Remigia), románsko-gotická stavba z 11.-12. století, téměř stejně velká jako katedrála, jež pařila k jednomu z nejdůležitějších francouzských opatství. Během francouzské revoluce byla bazilika vypleněna a roku 1918 poškozena dělostřeleckou palbou, přesto se v chóru zachovala barevná okna ze 12. století. V sousední budově bývalého kláštera je archeologické muzeum.

Partnerská města

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Remeš ve Wikimedia Commons Šablona:Portál Francie

Externí odkazy