Rajská zahrada (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanice metra Rajská zahrada, pohled na obě nástupiště

Rajská zahrada (zkratka RZ[1]) je stanice metra v Praze. Nachází se na sídlišti Černý Most I., v ulici Chlumecká. Postavena byla na trase B, úseku IV.B v roce 1998.

Název

Název Rajská zahrada nesla v 80. letech 20. století zastávka autobusů do Horních Počernic (221, 222, 223, 512) na Chlumecké ulici poblíž dnešní stanice metra Rajská zahrada,[2] a to podle sadu za železniční tratí, dnešní zahrádkářské osady u Borské ulice. Začátkem 90. let dostala název Rajská zahrada dosavadní autobusová zastávka linky 135 Ústřední rada odborů na Žižkově (podle tamější Rajské zahrady), dosavadní zastávka Rajská zahrada na Chlumecké ulici dostala název Svatojánská. Se zahájením provozu metra na Černý Most v roce 1999 byla zastávka Rajská zahrada na Žižkově přejmenována na Náměstí Winstona Churchilla a název Rajská zahrada dostala kromě nové stanice metra i dosavadní autobusová zastávka Bouřilova v Cíglerově ulici na Černém Mostě. Autobusová zastávka Svatojánská na Chlumecké ulici byla v roce 1999 zrušena.

Charakteristika

Rajská zahrada je atypická stanice. Není ražená či hloubená, nýbrž povrchová. Jednotlivé koleje jsou umístěny nad sebou, směrem do sídliště je velká prosklená a klenutá stěna. Celá stavba má pak tvar válce zasazeného jednou polovinou šikmo do země. Kostra konstrukce této stanice je v tmavomodré barvě.

Architekty stanice jsou Ing. arch. Patrik Kotas a Ing. Jaroslav Kácovský. Rajská zahrada byla díky svému unikátnímu architektonickému ztvárnění vyhlášena stavbou roku 1999. Mezi ní a stanicí Černý Most je dlouhý tubus, který je zároveň přístupný z vrchu pro pěší.

Návazná doprava jsou autobusy v Cíglerově ulici.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Rajská zahrada na Wikimedia Commons


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · CD · E
{{{předchozí}}} Rajská zahrada {{{následující}}}
Černý Most Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupVysočanská Bezbariérový přístupČeskomoravská Celulární radiová síťPalmovka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťInvalidovna Celulární radiová síťKřižíkova Celulární radiová síťFlorenc C Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNáměstí Republiky Celulární radiová síťMůstek A Bezbariérový přístup Celulární radiová síťNárodní třída Bezbariérový přístup Celulární radiová síťKarlovo náměstí Bezbariérový přístup Celulární radiová síťAnděl Bezbariérový přístup Celulární radiová síťSmíchovské nádraží Bezbariérový přístup Celulární radiová síťRadlická Celulární radiová síťJinonice Celulární radiová síťNové Butovice Bezbariérový přístup Celulární radiová síťHůrka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLužiny Bezbariérový přístup Celulární radiová síťLuka Bezbariérový přístup Celulární radiová síťStodůlky Bezbariérový přístup Celulární radiová síťZličín Bezbariérový přístup Celulární radiová síť

Šablona:Geo cz