Pamětník (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Pamětník
Podmáčený les rostoucí na lokalitě
Datum vyhlášení 1. července 1995
Kód ÚSOP 1761
Lokalita Pamětník, Chlumec nad Cidlinou
Výška 209 m n. m.
Výměra 33,89 ha
Seznam CHÚ v okrese Hradec Králové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Pamětník
Pamětník
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Pamětník se nachází asi 1 km jižně od vsi Pamětník, která je částí asi 5 km vzdáleného města Chlumec nad Cidlinou v okrese Hradec Králové. Přírodní památka o rozloze téměř 34 ha, která leží na katastrálním území Pamětník, je evidována AOPK ČR pod číslem 1761 a je ve správě Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.[1]

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany na lokalitě je pestrý komplex mokřadních, lučních a pískomilných společenstev v nivě Mlýnské Cidliny. V současné době patří území k nejbohatším botanickým lokalitám okresu.[zdroj?]

Geologie - podkladem jsou pleistocenní říční naplaveniny (risské terasy), místy překryté hlinitými až hlinitopísčitými sedimenty.

Květena - různorodost biotopů od mokřadů a tůní po suché písčiny a remízy je příčinou velké druhové rozmanitosti a bohatství rostlinného krytu. Nejvlhčí plochy jsou porostlé rákosinami. Roste zde více než 400 druhů rostlin, z toho 30 druhů červeného seznamu. Mezi ně patří ovsíček obecný (Aira caryophyllea), nepatrnec rolní (Aphanes arvensis), trávnička obecná (Armeria vulgaris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), bělolist nejmenší (Logfia minima), pupečník obecný (Hydrocotyle vulgaris), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), pryskyřník velký (Ranunculus lingua), hrachor bahenní (Lathyrus palustris) aj.

Zvířena - rozmnožuje se zde rosnička zelená (Hyla arborea), skokan skřehotavý (Rana ridibunda), skokan štíhlý (Rana dalmatina), kuňka obecná (Bombina bombina) a mnoho dalších obojživelníků. Vyskytuje se zde ještěrka živorodá (Zootoca vivipara). Běžná je užovka obojková (Natrix natrix).

Mokřady Pamětníku

Rákosiny a podmáčené louky jsou hnízdištěm mokřadního ptactva. Pravidelně zde hnízdí bekasina otavní (Gallinago gallinago), čejka chocholatá (Vanellus vanellus), rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus), rákosník proužkovaný (A. schoenobaenus), strnad rákosní (Emberiza schoeniclus), skorec vodní (Cinclus cinlus), cvrčilka říční (Locustella fluviatilis) a dudek chocholatý (Upupa epops).

Mokřadní biotopy hostí vlhkomilný hmyz. Pozorováno bylo širší druhové spektrum dvoukřídlých z čeledí lupicovitých (Dolichopodidae), vláhomilkovitých (Sciomyzidae) a dalších. U zarůstajících zatopených pískoven, v podmáčených olšinách i na loukách bylo nalezeno 10 druhů vážek (Odonata), z nichž nejzajímavější je vzácná teplomilná lesklice skvrnitá (Somatochlora flavomaculata). Na jednom z mála míst východočeské oblasti se tu vyskytuje motýl běloskvrnáč pampeliškový (Amata phegea).

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Kolem chráněného území mezi jeho východním a jihovýchodním okrajem a místní rozlehlou pískovnou prochází cyklotrasa č. 4284, která vede ze vsi Pamětník do Bílých Vchynic. K severnímu okraji chráněného území směřuje z Pamětníku polní cesta, do jádra přírodní památky žádné cesty nevedou.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PP Pamětník [online]. Praha: AOPK ČR [cit. 2017-05-26]. Dostupné online. 
  2. PP Pamětník na mapy.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]