PRIM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MPM-QUALITY v.o.s.
Základní údaje
Právní forma Soukromá společnost
Datum založení 1. února 1994
Zakladatel Petr Hanko
Sídlo Frýdek-Místek, Česko Česká republika
Počet poboček 1 (Frýdek-Místek)
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Strojírenský
Produkty Hodinky
Obrat 119 mil. Kč (2017)[1]
Zaměstnanci 36 (2017)[1]
Identifikátory
Oficiální web www.prim-hodinky.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
ELTON hodinářská, a.s.
Základní údaje
Právní forma Soukromá společnost
Datum založení 1969, 11. ledna 2000 dle justice.cz
Zakladatel stát
Sídlo Nové Město nad Metují, Česko Česká republika
Počet poboček 4 (Nové Město nad Metují, Praha, Brno, Ostrava)
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Strojírenský
Produkty Hodinky
Obrat 59 mil. Kč (2018)[2]
Základní kapitál 35 mil. Kč (2018)[2]
Zaměstnanci 66 (2018)[2]
Identifikátory
Oficiální web www.prim.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Demontované hodinky PRIM
Historický kalibr 96 - pro srovnání s kalibrem 98.00 a 98.01

PRIM je československá, respektive česká značka výrobce hodinek. V roce 1949 byl v Novém Městě nad Metují založen pobočný závod Chronotechny Šternberk, který se měl specializovat na výrobu osobních hodinek (náramkových a kapesních). První prototypy hodinek byly vyrobeny v roce 1954 a nesly označení Spartak, značka PRIM byla zapsána teprve roku 1956 a od roku 1957, kdy začala probíhat sériová výroba, se již používala důsledně. V roce 1969 získal novoměstský výrobce samostatnost na mateřské Chronotechně a začal užívat jméno Elton.

Značka Prim je v současnosti využívána dvěma výrobci hodinek, firmami MPM-Quality, v. o. s. z Frýdku-Místku a Elton hodinářská, a. s. z Nového Města nad Metují. Elton hodinářská vyrábí luxusní hodinky na zakázku v ceně řádově desítek tisíc korun a součástky vyrábí v Česku (kromě některých pásků ze Slovinska), MPM Quality sestavuje své hodinky ze součástek dovezených ze zahraničí, mimo jiné z Asie, které jsou dostupnější i v nižších cenových hladinách.[3][4]

Spor o značku vznikl tím, že závod Elton v Novém městě nad Metují vždy vyráběl hodinky s touto značkou, ale značka samotná včetně logotypu byla v majetku Chronotechny, poté byla privatizována samostatně. Po roce 2000 ale došlo k neshodám Eltonu s majitelem značky, společností Eutech (následnická společnost Chronotechny), kdy firma ELTON nezaplatila kupní smlouvu a práva k používání loga. Firma Eutech následně v roce 2001 značku a všechny známky prodala společnosti MPM-Quality. O používání známky se vedou letité soudní spory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do privatizace[editovat | editovat zdroj]

Výroba hodin a hodinek byla ve východních Čechách rozšířena již v 19. století. Teprve v roce 1949 byla v Novém Městě nad Metují postaven závod firmy Chronotechna Šternberk, který od roku 1969 nese jméno ELTON. V roce 1954 byl do výroby zaveden první hodinový strojek, typ 50, odvozený od francouzského hodinkového strojku Lip R25. První hodinky z produkce novoměstské Chronotechny se začaly prodávat roku 1957. Protože zprvu nebylo rozhodnuto o značce nových hodinek, nesly první hodinky značení Spartak, teprve v roce 1958 začaly být značeny Prim. Od roku 1969 se pobočka Chronotechny v Novém Městě nad Metují plně osamostatnila od mateřské Chronotechny Šternberk, začala užívat jméno Elton a značku Prim v nové grafické úpravě. Firma vyráběla v tomto období přesné hodinkové strojky s využitím v armádě. Výroba hodinářského zboží však byla určena i pro běžné občany. V období mezi lety 1949 až 1989 drží praktický monopol ve výrobě hodinek pro ČSSR. Výroba hodinářského zboží je rozdělena tak, že pobočka Elton (Chronotechna) vyrábí náramkové hodinky a nástěnné hodiny, a ve Šternberku pak nástěnné hodiny a budíky.

Privatizace Eltonu[editovat | editovat zdroj]

Po Sametové revoluci však nastaly změny, které málem zapříčinily zánik značky. Národní podnik byl privatizován kuponovou formou. V roce 1994 byla ukončena výroba vlastních strojků a Elton byl rozdělen na tři dceřiné společnosti (s ručením omezeným) Strojírna Elton, Nástrojárna Elton a Elton hodinářská. Ze Strojírny a Nástrojárny Elton posléze vznikla firma Nový Elton a z koncernu byla odprodána. Složitá transformace byla dokončena oddělením nové akciové společnosti Elton hodinářská z mateřské ITec Group v roce 2000. Veškeré firmy zbankrotovaly a to je také důsledek vedení této společnosti. V průběhu transformace také docházelo k jednání o značce Prim, kterou vlastnila Chronotechna, která byla privatizována samostatně. Nástupce Chronotechny se s Eltonem nedohodl a prodal značku firmě MPM-Quality. Tento prodej je předmětem vleklých soudních sporů.

MPM-Quality[editovat | editovat zdroj]

Společnost MPM Quality je vlastníkem ochranných známek PRIM, především pak slovní ochranné známky PRIM pro některé výrobky v kategoriích 9 a 14. Nemá však v současné době zapsánu žádnou OZ PRIM přímo pro náramkové hodinky, a to dle pravomocného rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví z 9. 11. 2016. Kromě této slovní známky vlastní i ochranné známky grafické a kombinované zapsané již od roku 1955, které nejsou předmětem žádného sporu, žádnou však pro náramkové hodinky (právo předchozího uživatele). Veškeré známky jsou platné například na Slovensku a celé Evropě.

Hodinky Prim od tohoto výrobce využívají strojky firem Sellita, Ronda, Valanvron, Citizen Miyota a Sea-Gull. V roce 2010 získala právo užívat označení Czech Made. V průběhu času společnost vydala i dražší hodinky (ve spolupráci s firmou Preciosa, s návrhářem Josefem Klírem, kolekci s tourbillonem a další). Hodinky se v této chvíli prodávají do celé EU a díky modelu PRIM Preciosa i v USA a Asii. Firemní prodejna se nachází v centrále společnosti ve Frýdku-Místku.

PRIM vyrábí hodinky také pro světově známou Preciosu a propaguje po světě nejen komponenty českých sklářů, ale i tradici a kvalitu hodinářské výroby pod značkou PRIM v kombinaci s originálním designem.

Firma MPM Quality je oficiálním dodavatelem Českého olympijského týmu (2018-2020). V roce 2018 to byla kolekce PRIM Sport 68 Czech Team – Pyenongchang, kdy se ambasadorem hodinek stal vnuk Jiřího Rašky, skokan na lyžích Jan Mazoch. Díky kolekci Sport 68 Czech Team se podařilo darovat nadaci Jedličkova ústavu 51 000 Kč. Firma navázala také novou spolupráci s T-mobile olympijským během, Sazka olympijským vícebojem a navíc podporuje českou olympijskou nadaci. V roce 2019 podpořili nadaci modelem Sport Legenda a vybrali více jak 22 000 Kč na podporu talentovaných mladých sportovců.

Elton hodinářská[editovat | editovat zdroj]

Firmě Elton hodinářská, která je dle pravomocných právních rozhodnutí právním nástupce národního podniku ELTON, se podařilo výrobu náramkových hodinek a vlastních mechanických hodinkových strojků v České republice roku 2009 obnovit. Od roku 2016 je součástí holdingu Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada. Doposud nedořešené je užívání značky produkovaných hodinek, užívá také nově registrovanou kombinovanou známku ve znění Manufacture PRIM 1949 (zapsána 2005), která není taktéž zapsaná pro třídu hodinky.

Od roku 2009 vyrábí strojky pod označením PRIM kalibr 94 (ruční nátah) a PRIM kalibr 98 (automatický nátah), který je totožný s kalibrem 96.00 a pouze využívá povrchových úprav. Většina hodinek firmy ELTON je osazena těmito kalibry, pouze pro dva modely mechanických hodinek používá švýcarské strojky značky ETA a dále montuje hodinky s quartzovými strojky firmy Ronda.

V současnosti vyrábí několik modelových řad, z nichž nejznámější jsou ORLÍK, SPARTAK, DIPLOMAT nebo PAVOUK. Mezi ambasadory značky patří olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, herec Hynek Čermák, nebo špičkový chirurg, profesor Jan Štulík.

Téměř tisíc úkonů provedou v továrně společnosti ELTON  hodinářská, než se z  více než 130 jednotlivých součástek stanou náramkové hodinky s mechanickým strojkem. Většinu těchto dílů vyrábí společnost přímo v továrně v Novém městě nad Metují. Zájemcům nabízí exkurzi do výroby, po předchozí domluvě je možné tento výjimečný provoz navštívit.

Logo PRIM[editovat | editovat zdroj]

Hodinky se starším, tzv. bochánkovým logotypem (vytvořený 1956, na náramkových hodinkách od roku 1958)
Hodinky s novějším (od roku 1969) stojatým logotypem

V roce 1956 byla vytvořena značka a logotyp Prim šternberskou Chronotechnou pro označení jí vyráběných časoměrných zařízení. Jednalo se o písmena PRIM, která se ke kraji snižují a která mají okolo sebe shora přerušenou borduru (tzv. bochníkový tvar).[5] Zcela totožná značka byla registrována posléze pro užívání na hodinkách novoměstské pobočky Chronotechny.[6] Pro nově vzniklý Elton byl roku 1969 vytvořen nový logotyp značky (v řádku postavené majuskuly PRIM), který začal být užíván, ale ještě nebyl registrován. V roce 1983 ředitel koncernu Tesla (kam Chronotechna i Elton v té době patřil) rozhodl o registraci, přičemž tento logotyp byl roku 1984 registrován na podnik Chronotechna (Šternberk)[7] a Elton byl pouze uživatelem značky.[8]

Po roce 1990 se právní nástupcem Eltonu stal Elton hodinářská, ovšem všechny značky byly potvrzeny jako majetek Chronotechny (resp. nástupci Eutech) a Elton si užívání pouze pronajímal (od začátku bylo jasně stanoveno a smluvně ošetřeno, že veškeré známky vlastní Chronotecha). Elton posléze dojednal odkoupení značky za 10 000 000 korun, ale zaplatil započtením dřívější pohledávky, na to zareagoval Eutech stažením smlouvy. Značka byla prodána roku 2001 společnosti MPM-Quality.[9][10]

Společnost MPM-Quality převzala značku a na trh začala dodávat hodinky pod značkou PRIM. Ovšem značku dále využívala i Elton hodinářská (právo společnosti vzniklo tím, že značku užívala před MPM-Quality, zároveň upozorňuje, že má licenční smlouvu s Josefem Židem ohledně autorského díla – logotyp PRIM, s tím že používá také nový logotyp PRIM Manufacture 1949 přihlášený roku 2003 u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví v Alicante, resp. předchůdce, v Česku zapsána 2005[11]). O ochrannou známku PRIM probíhají soudní spory (vedle slovního označení se spor týká novějšího logotypu, o starší bochníkový – jehož majitelem je MPM-Quality – se spor nevede, ten je ale registrován pouze pro třídu hodin a budíků, ne hodinek), obě společnosti se snaží navzájem zabránit užívání značky Prim. Spor byl veden i na Slovensku, kde bylo rozhodnuto ve prospěch[12][13] MPM-Quality. V Česku došlo k několika dílčím rozhodnutím, v roce 2008 Vrchní soud v Olomouci potvrdil právo užívat značku oběma společnostem (oběma z různých právních titulů).[14] V roce 2011 také Nejvyšší správní soud potvrdil argumentaci společnosti Elton o autorskoprávní ochraně logotypu (zrušil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze).[15] Elton toto rozhodnutí uvítal, protože jedině on má uzavřenou smlouvu s tvůrcem loga Josefem Židem (logo měl vytvořit roku 1969 jako zaměstnanec s. p. Elton), ovšem toto tvrzení napadli dědici typografa Jiřího Rathouského s tvrzením, že právě Rathouský navrhl (obě) loga Prim, od září 2016 probíhá spor u Krajského soudu v Hradci Králové.[16] Ve stejné věci však dědici neuspěli ani u Úřadu průmyslového vlastnictví ani u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Oba úřady konstatovaly, že předložené důkazy neprokazují, že autorem loga je Jiří Rathouský. Přesto již v roce 2014 uzavřeli jeho dědicové licenční smlouvu se společností MPM-Quality.

Nyní společnost MPM-Quality využívá na svých hodinkách starší tzv. bochánkový logotyp z roku 1956 i novější logo z roku 1969 a společnost Elton používá logotyp Manufacture PRIM 1949.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Dodnes se pod značkou PRIM vyrobilo přes 16 000 000 kusů hodinek. V roce 2008 byla otevřena zvláštní expozice v Městském muzeu Nové Město nad Metují věnující se produkci značky hodinek (od počátku do roku 1994). Autor výstavy a majitel exponátů je Ing. Libor Hovorka, vývojový pracovník Eltonu hodinářská.[17]

Mezi majitele hodinek PRIM od ELTON hodinářská patří mimo jiné prezident Václav Klaus, fotbalista Petr Čech, herec Alain Delon, olympijští vítězové Jaroslav Kulhavý, Lukáš Krpálek a další olympionici, operní pěvec Adam Plachetka, tenistka Barbora Strýcová a řada dalších osobností české společenské, kulturní i vědecké scény. Hodinky PRIM od ELTON patří i mezi oficiální dary českého Úřadu vlády či Kanceláře prezidenta zahraničním návštěvám, převzal je například Robert Fico, Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová, Ferenc Gyurcsány, španělský královský pár, Donald Tusk a Barack Obama.[18][19] Hodinky od MPM-Quality dostal vítěz Tour de France Carlos Sastre či známý slalomář Alberto Tomba.

Prototypy[editovat | editovat zdroj]

Prototyp ladičkových hodinek Prim podle vzoru Bulova Accutron
 • Ladičkové hodinky PRIM, vyrobené na základě ladičkových hodinek Bulova Accutron cal. 214. Celkem bylo vyrobeno přibližně dvanáct kusů těchto hodinek + ověřovací ladičkový stroj.
 • Rádiem řízené hodiny PRIM

Nejznámější hodinky PRIM[editovat | editovat zdroj]

Prim „Traktor“, verze s datumovkou (kalibr 52)
Prim „Televize“ (kalibr 96)

Názvy uvedené v uvozovkách byly vytvořeny samotnými uživateli, ostatní názvy jsou továrním označením produktové řady.

 • SPARTAK, kalibr 50 – první verze hodinek z Eltonu byla produkována pod tímto názvem. Celkem bylo vyrobeno cca 6000 ks hodinek SPARTAK, další produkce již byla označena PRIM.
 • Prim „Traktor“, kalibr 50
 • Prim „Pavouk“, kalibr 50
 • Prim Orlík, kalibr 50 – odolné hodinky určené pro Československou armádu. Vyrobeno bylo pouze 300 ks.
 • Prim Aeskulap, kalibr 66 – hodinky s úpravou pro zdravotníky (na ciferníku stupnice na odečítání tepu)
 • Prim Diplomat, kalibr 68 – exkluzivní hodinky nadčasového designu, dodnes velmi ceněné sběrateli. Dostupné ve zlaté a chromované (méně časté) verzi
 • Prim Sport 1. generace „I.GEN“ – sportovní hodinky, kalibr 68.
 • Prim „TV“, kalibr 96 – hodinky s typickým obdélníkovým pouzdrem a číselníkem připomínajícím televizor
 • Prim Letecké Automatic, kalibr 96 – hodinky vyvinuté pro potřeby letectva ČSLA.

Modely MPM-Quality[editovat | editovat zdroj]

 • PRIM Tourbillon – první české hodinky s tourbillonem / královskou hodinářskou komplikací.
 • PRIM Dakar – sportovní hodinky vyvinuté a testované ve spolupráci s "monsignor Dakarem" Karlem Lopraisem.
 • PRIM Preciosa – elegantní dámské hodinky, které vznikly spojením dvou klasických českých značek PRIM a Preciosa.
 • PRIM by Josef Klír – stylové dámské a pánské hodinky od známého českého módního návrháře Josefa Klíra.

Strojky Prim – základní rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Před zavedením číselného označení kalibrů 5x bylo používáno označení „TYP 01x – 01xx“ (viz dále).

 • 1954 Kalibr 25 – přímo odvozený z původního vzoru LIP R25; byl použit v první sérii modelu Spartak a postupně byl nahrazen kalibrem 50
 • 1954 Kalibr 50 – mechanický s manuálním nátahem, odvozen od francouzského vzoru Lip R25. 15 kamenů, mimostředná vteřinovka. Ve výrobě do roku 1971.
 • 1955 Kalibr 52 – mechanický s manuálním nátahem, odvozen od kalibru 50, přidán datový věnec. Ve výrobě do roku 1971
 • 1958 Kalibr 55 – mechanický s manuálním nátahem, nově vyřešena centrální vteřinová ručka s nepřímým náhonem, 16 kamenů. Ve výrobě do roku 1971.
 • 1958 Kalibr 57 – mechanický s manuálním nátahem, odvozen od kalibru 55, přidán datový věnec. Ve výrobě do roku 1971.
 • 1965 Kalibr 66 – mechanický s manuálním nátahem, nová konstrukce kalibru odvozená od švýcarského vzoru ETA 1080, 17 kamenů. Ve výrobě do roku 1993.
 • 1969 Kalibr 68 – mechanický s manuálním nátahem, odvozen od kalibru 66, přidán datový věnec. Ve výrobě do roku 1993.
 • 1971 Kalibr 70 – mechanický s manuálním nátahem, nezaveden do výroby.
 • 1971 Kalibr 80 – mechanický s manuálním nátahem, 17 kamenů. Ve výrobě do roku 1993.
 • 1971 Kalibr 96 – mechanický s automatickým nátahem, 21 kamenů. Ve výrobě do roku 1989.
 • 1979 Kalibr 97 – mechanický s automatickým nátahem, 21 kamenů, datumový věnec se zobrazením dne v týdnu (Day-Date). Ve výrobě do roku 1989.
 • 1988 Kalibr 200 – quartz, 7 kamenů. Ve výrobě do roku 1995.
 • 1993 Kalibr 210 – quartz, 7 kamenů, datový věnec. Ve výrobě do roku 1995.

Strojky Elton hodinářská[editovat | editovat zdroj]

 • 2009 Kalibr 94 – mechanický s ručním nátahem, 17 kamenů. Ve výrobě doposud.
 • 2009 Kalibr 98 – mechanický s automatickým nátahem, 22 kamenů. Ve výrobě doposud.
 • 2013 Kalibr 93 – mechanický s ručním nátahem, 17 kamenů. Ve výrobě doposud.
 • 2013 Kalibr 95 – mechanický s automatickým nátahem, 22 kamenů. Ve výrobě doposud.[20]

Subverze mechanických strojků Prim[editovat | editovat zdroj]

Přehled základních výrobních variant (tzv. indexy změny) mechanických strojků, které byly zavedeny do sériové výroby:

 • TYP 010
 • TYP 011
 • TYP 0111
 • TYP 012 s datem
 • TYP 014 centrální vteřinovka
 • TYP 015 – centrální vteřinovka + datum
 • TYP 0153 – jako TYP 015 bez brzdící vzpruhy na vteřinový čep
 • TYP 016 – Elastblok
 • TYP 044 – s centrální vteřinovkou
 • TYP 121
 • 50
 • 501
 • 51 – Elastblok
 • 521 – datum
 • 64
 • 66
 • 661 – verze s protinárazovým uložením setrvačky Incabloc nebo Kif (novější)
 • 662
 • 663
 • 664
 • 680
 • 681 – tříraménkový lisovaný setrvačník, pro hodinky vyráběné od roku 1967
 • 682 – tříraménkový nýtovaný setrvačník, pro hodinky vyráběné od počátku roku 1969
 • 683 – tlumič KIF, pro hodinky vyráběné od roku 1969
 • 684 – nové uspořádání ložisek v minutovém můstku a úprava stavěcí zpruhy, pro hodinky vyráběné od roku 1977
 • 80
 • 96 0
 • 96 1000
 • 97

Uložení setrvačky[editovat | editovat zdroj]

Hodinky s vyznačením typu uložení setrvačky „Elast-Blok“

Strojky Prim používají tři typy protinárazového uložení setrvačky:

 • Elastblok – strojky z počátku výroby; výrobně nejsložitější provedení – hodinky byly na číselníku označeny nápisem Elastbloc
 • Incabloc – hodinky byly na číselníku označeny nápisem Incabloc
 • Kif – výrobně nejjednodušší a spolehlivé provedení protinárazového uložení setrvačky; hodinky s takto osazeným strojkem nebyly na číselníku nijak označeny

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Sbírka listin MPM -QUALITY v.o.s. 2016 [online]. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky [cit. 2018-12-10]. Dostupné online. 
 2. a b c Výroční zpráva ELTON hodinářská, a.s. za rok 2018
 3. Dvojí život značky Prim.. Euro.cz [online]. 2014-01-27 [cit. 2017-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-07. 
 4. Není Prim jako Prim, i když jsou oboje Czech Made. Aktuálně.cz [online]. 2010-03-23. Dostupné online. 
 5. Známka evidována u Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem 6260/152529, podaná 20. 12. 1955, zapsaná 8. 2. 1956.[1]
 6. 14583/153324, podaná 8. 1. 1958, zapsaná 17. 3. 1958.[2]
 7. 53821/165917, podaná 11. 9. 1984, zapsaná 24. 4. 1985.[3]
 8. Archivovaná kopie. www.prim.cz [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-01. 
 9. Není značka jako značka. Konkursní noviny 5. 3. 2003. http://www.kn.cz/clanek/neni-znacka-jako-znacka Archivováno 22. 10. 2016 na Wayback Machine.
 10. Z Asie, ale prý kvalitní... Konkursní noviny 14. 5. 2003 http://www.kn.cz/clanek/z-asie-ale-pry-kvalitni Archivováno 22. 10. 2016 na Wayback Machine.
 11. OHIM 3531662 - MANUFACTURE PRIM 1949 - Obrazová - Zapsaná - řízení o zrušení[nedostupný zdroj]
 12. PRIM - Prihláška: 847-2013 / 15.05.2013, Číslo zápisu: 236639, Právny stav: Platná, Triedy ZTS:9,14,16, ...; Majiteľ: MPM - QUALITY v.o.s.; Příborská 602; 738 02 Frýdek-Místek; CZ. registre.indprop.gov.sk [online]. [cit. 2014-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-20. 
 13. PRIM - Prihláška: 53821/11.09.1984, Číslo zápisu: 165917, Právny stav: Platná, Triedy ZTS: 9,14; Majiteľ: MPM - QUALITY v.o.s.; Příborská 602; 738 02 Frýdek-Místek; CZ. registre.indprop.gov.sk [online]. [cit. 2014-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-20. 
 14. JURKOVÁ, Marcela. Hodinky pro české olympioniky nejsou padělky, firma je dostala od celníků zpět. Hospodářské noviny. 2012-05-04. Dostupné online [cit. 2017-11-30]. (česky) 
 15. Spisová značka 9 As 10/2011-275 [4].
 16. Tomáš Kučera. Spor o značku Prim je opět u soudu. Firmy bojují o právo na slavné logo. 15. 9. 2016, iDNES [5].
 17. http://www.muzeum-nmnm.cz/index.php/cz/expozice/hodinarska-expozice.
 18. Hodinky Prim s novým modelem Adam. Luxusni-nemovitosti.cz [online]. Dostupné online. 
 19. Zájem o hodinky Prim roste, lidé za ně dají i milion. Má je i Klaus. Nova [online]. 2009-06-14. Dostupné online. 
 20. Archivovaná kopie. www.prim.cz [online]. [cit. 2016-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-24. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • HOVORKA, Libor. Hodinky Prim: 1954-1994. 1. vyd. Brno: Host, 2014. 413 s. ISBN 978-80-7491-263-4.
 • MARTÍNEK, Zdeněk. Dějiny československého hodinářského průmyslu I a II. Vyd. 1. [Nové Město nad Metují]: ELTON hodinářská, 2009. 245 s., [8] s. barev. obr. příl. Studie z historie techniky a průmyslu; sv. 3. ISBN 978-80-86413-63-1. S. 105–130.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]