Ortodoxní judaismus
Ortodoxní judaismus je jeden z proudů judaismu, který v současnosti zastává zhruba 20–30 % světové populace židů.[zdroj?]
Historie
[editovat | editovat zdroj]Tento termín se objevil začátkem 19. století,[1] když se od judaismu začaly odštěpovat volněji smýšlející skupiny, ze kterých později vzešel reformní (liberální) a konzervativní judaismus. Název „ortodoxní“ pochází z řečtiny a je používán především v souvislosti s východním křesťanstvím, které se česky nazývá pravoslavné (z platónského ὀρθός orthos – správný, a δόξα doxa – názor). Ortodoxní židé o sobě často též hovoří jako o „tradičních židech“,[zdroj?] čímž zdůrazňují věrnost tradici, konkrétně tradici židovského náboženského života tak, jak byla ustálena především ve východní Evropě v době od středověku až do konce 19. století. Ortodoxní judaismus není monolitní ideový celek, naopak sám se dělí na další podskupiny. Nejznámější a nejdůležitější jsou:
- Charedim – tzv. „ultraortodoxní židé“. Tvoří zhruba 14 % všech Židů.[2] Charedim se dále dělí na Chasidim – chasidy, chasidské židy a Mitnagdim – odpůrce (konkrétně chasidismu).
- Moderní ortodoxie – hebrejsky: Datim („náboženští“, někdy tento výraz označuje všechny věřící židy jako celek oproti židům sekulárním).
Ortodoxní židé jako celek jsou tradiční stoupenci rabínského judaismu, kteří se považují za jediný věrný zdroj neměnné víry Izraele. Ortodoxní judaismus klade silný důraz na autentičnost zjevení Tanachu a plnou autoritu rabínského zákona a jeho interpretace v Talmudu a dalších dílech rabínské literatury.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ My Jewish learning, Orthodox Judaism (v Angličtině) [online]. [cit. 2024-10-27]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ STAETSKY, L. Daniel. Haredi Jews around the world: Population trends and estimates [online]. Institute for Jewish Policy Research, 2022 [cit. 2024-10-27]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu ortodoxní judaismus na Wikimedia Commons