Cicit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cicit
Cicit uvázaný podle aškenázské tradice
Cicit uvázaný podle aškenázské tradice
Halachické zdroje
Texty vztahující se k tomuto článku
Tanach Nu 15, 38 (Kral, ČEP),
Dt 22, 12 (Kral, ČEP)
Babylónský talmud Menachot 39-42
Mišne Tóra 2. Ahava / 4. Cicit
Tur / Šulchan aruch Orach chajim 8-25
A. Danzig Chajej adam 11-12
Kicur šulchan aruch 9. Hilchot cicit

Cicit (hebrejsky ציצית‎‎, pl. cicijot) jsou rituální třásně nebo střapce, které nosí židovští muži pod svrchním oděvem (talit katan) nebo na něm (talit gadol).[1] Má připomínat Hospodinova přikázání, jako stálá znamení na šatech, v podobě zapletených copánků.[2] Shrnuje všechny příkazy Tóry a jeho nošení je micva (příkaz).

Původ přikázání[editovat | editovat zdroj]

V Tóře stojí: „Mluv k Izraelcům a řekni jim, aby si po všechna pokolení dělali na okraji svých šatů třásně a nad třásně ať si dávají na okraj svého roucha purpurově fialovou stuhu.“ (Numeri 15:38).

Nošení cicit je také přikázáno v Deuteronomiu: „Uděláš si střapce na všech čtyřech rozích své pokrývky, kterou se přikrýváš.“ (Deuteronomium 22:12).

Vlákna a uzly[editovat | editovat zdroj]

Skládá se z jednoho dlouhého vlákna a tří kratších. Prameny nití jsou umístěny v každém ze čtyř rohů talitu.[3] Původně byla tři vlákna bílá a jedno se obarvovalo na modro (tchelet). Modré barvivo se dříve získávalo z hlemýždě chilazon, který žije na pobřeží Fénicie. Od 2. století se však z pravidla používají všechna vlákna bílá.

Všechna vlákna pak jsou protáhnuta otvorem v rohu talitu a přeloženy na polovinu, tzn. že cicit tvoří celkem osm nití. Na těchto vláknech se podle pravidel uváže pět uzlů. První uzel je dvojitý a udělá se po přeložení vláken na polovinu. Nejdelší z vláken se kolem ostatních obtočí sedmkrát, osmkrát, jedenáctkrát a třináctkrát, s dvojitým uzlem mezi každým obtočením.[1]

Pokud se nosí cicijot pod svrchním oděvem (talit katan), musí být vidět.

Gematrická hodnota slova cicit je 600. Dále má každý cicit 8 pramenů a 5 uzlů, tzn. celkový součet je 613, což odpovídá 613 micvot – počet přikázání v Tóře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha : Sefar, 1992. ISBN 80-900895-3-4. S. 26.  
  2. Dt 22, 12 (Kral, ČEP)
  3. Nu 15, 37–41 (Kral, ČEP)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]