Chanukija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stříbrná chanukija

Chanukija (hebrejsky: חַנֻכִּיָּה‎‎) je devítiramenný svícen zapalovaný během osmidenního židovského svátku Chanuka. Dříve byl tento židovský náboženský předmět označován jako „menorat Chanuka“ nebo jen menora. Označení „chanukija“ vytvořila až ke konci 19. století v Jeruzalémě Chemda Ben Jehuda, manželka Eliezera Ben Jehudy.

Chanuka oslavuje znovuvysvěcení Chrámu po úspěšné židovské vzpouře proti seleukovské monarchii (tzv. Makabejské povstání). Podle Talmudu našli Židé dostatek rituálně čistého oleje pouze pro jeden den, ale oheň hořel zázrakem osm dní.

Chanuková světla mohou být buď svíčky, nebo olejové lampičky.[1] Elektrické svíčky mohou být využívány pouze v případech, kde je zakázáno používat otevřený oheň, jako například v nemocničních pokojích.[zdroj?] Chanukija má celkem osm hlavních ramen, ale na svícnu je tradičně ještě devátá svíce zvaná šamaš‎‎ (hebrejsky: „sluha“), která je rovněž každý večer zapalována, ale je umístěna na zvláštním místě.[2] Slouží k zapalování ostatních svící a přidává „nezasvěcené“ světlo ke světlu chanukových svící, které je zakázáno využívat pro jiné účely než je oslavování a předávání příběhu Chanuky.

Chanukija má často podobu sedmiramenného svícnu, který se nacházel v Chrámu, ale není to nezbytné. Chanukije bývají často zdobené, různých tvarů a z různých materiálů. Podmínkou je, aby všech osm světel bylo v jedné linii (nesmí být např. uspořádány do kruhu) a ve stejné výšce.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Šulchan aruch, Orach chajim 673:1
  2. NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha : Sefer, 1992. ISBN 80-900895-3-4. S. 51-52.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]