Chatam Sofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chatam Sofer
Chatam Sofer
Chatam Sofer
Rodné jménoMoše Schreiber
Narození24. září 1762 (7. tišri 5523)
Frankfurt nad Mohanem
Úmrtí3. října 1839 (25. tišri 5600) (ve věku 77 let)
Bratislava
PseudonymChatam Sofer
Povolánírabín
Denominaceortodoxní judaismus a judaismus
StátUhersko
Hlavní působištěBratislava
VzděláníPinchas Horowitz a Nathan Adler
Žáci a následovníci
Děti
PohřbenBratislava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chatam Sofer (hebrejsky החתם סופר‎ či חת״ם סופר‎, též חת״ס‎), vlastním jménem Moše Schreiber (24. září 1762, Frankfurt nad Mohanem3. října 1839, Bratislava) byl židovský učenec 19. století, spisovatel a učitel.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do silně věřící rodiny. Působil ve Strážnici na jižní Moravě. Po studiu v Mohuči vyhrál volbu nového bratislavského rabína, kterým byl 33 let.[2] Během toho ještě vedl bratislavskou ješivu, kde během svého působení odchoval přes 120 žáků (například rabi Šimon Sidon). Během napoleonského obléhání Bratislavy odešel do Svätého Jura. Během svého života napsal 90 prací a množství dalších dokumentů. Byl pohřben na starém židovském hřbitově v Bratislavě, který je znám jako Mauzoleum Chatama Sofera.[1]

Pojmenované po něm[editovat | editovat zdroj]

Je zachycen na příležitostné poštovní známce z roku 1994. Její nominální hodnota je 5 Sk. Jeho jméno také nese pamětní medaile, kterou uděluje Muzeum židovské kultury v Bratislavě.[1] Též je po něm pojmenován film Rabín Chatam Sofer z roku 2001.[3] V roce 2012 emitovala Národní banka Slovenska na jeho počest sběratelskou minci. Je po něm pojmenována zastávka bratislavské tramvaje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MARTINEK, Filip Gorazd. Historie a duchovnost synagogy ve Strážnici. Plzeň: Institut Plzeňské diecéze CČSH, 2020, s. 26-28.
  • Gan Sofer. Příprava vydání Baruch Myers; překlad Dáša Zvončeková. Bratislava: Izraelská obchodná komora na Slovensku a Izraelsko-slovenská komora v Jeruzaleme, 2003. 280 s. [sbírka 54 esejí založených na biblických komentářích Chatama Sofera]. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Chatam Sofer | osobnosti.sk
  2. Nejznámější bratislavský rabín. dnes.atlas.sk [online]. [cit. 2010-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-10-05. 
  3. Film Rabín Chatam Sofer