Okřehkové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Okřehkovité)
Jak číst taxoboxOkřehkové
alternativní popis obrázku chybí
Okřehek menší (Lemna minor)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďárónovité (Araceae)
Podčeleďokřehkové (Lemnoideae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okřehkové (Lemnoideae) je podčeleď čeledi árónovité jednoděložných rostlin. V minulosti byla tato skupina ve stejném rozsahu uznávána jako samostatná čeleď okřehkovité (Lemnaceae)

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o extrémně redukované vodní rostliny, které jsou volně plovoucí a jednoleté, převážně jednodomé, vzácně dvoudomé. Celá lodyha má „stélkovitý tvar“, „stélka“ je drobná a kulovitá či čárkovitá. Listy zcela chybí, kořeny jsou přítomny nebo chybí. Někteří autoři však považují „stélku“ za list. Často převažuje vegetativní rozmnožování nad pohlavním a rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie, některé druhy kvetou jen velmi vzácně. Květy jsou v redukovaných květenstvích obsahujících 2–3 květy, květenství je někdy uzavřeno v toulcovitém listenu. Květy jsou jednopohlavné. Okvětí chybí. Samčích květů je v květenství 1–2 a jsou redukované na 1 tyčinku. Samičí květ redukován na gyneceum, které je zdánlivě složené z 1 plodolistu, zdánlivě monomerické (snad by mohlo být interpretováno jako pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý měchýřek, obsahující 1–4 semena.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je známo 5 rodů a asi 30 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě, od chladných oblastí po tropy. V ČR rostou zástupci 3 rodů a celkově 6-7 druhů. Rod okřehek (Lemna) je zastoupen 4-5 druhy: okřehek menší (Lemna minor), okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca), okřehek hrbatý (Lemna gibba), nedávno byl potvrzen okřehek červený (Lemna turionifera). Výskyt druhu okřehek nejmenší (Lemna minuta) je zatím jen předpokládán. Z rodu závitka (Spirodela) je to závitka mnohokořenná (Spirodela polyrhiza) a z rodu drobnička (Wolffia) je to drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza), kterou máme největší šanci najít na Břeclavsku.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Lemna, Spirodela, Wolffia, Wolffiella (včetně Wolffiopsis)[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]