Okřehek trojbrázdý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOkřehek trojbrázdý
alternativní popis obrázku chybí
Okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď árónovité (Araceae)
Rod okřehek (Lemna)
Binomické jméno
Lemna trisulca
L. 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca) je druh jednoděložné rostliny z čeledi árónovité (Araceae). Starší systémy ho řadí do samostatné čeledi okřehkovité (Lemnaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o extrémně redukovanou vodní rostlinu, která je kromě doby květu spíše ponořená, je víceméně jednoletá (alespoň v mírném a chladném pásu), jednodomá s jednopohlavnými květy. Celá lodyha má „stélkovitý tvar“, „stélka“ je drobná, jednotlivé „lístky“ jsou cca 3-15 mm dlouhé, úzce vejčité. Lístky jsou spojeny po 3-50 kusech a rostlina tvoří řetězovitě shloučené vidličnatě větvené útvary. Tímto znakem se nápadně liší od všech dalších okřehků rostoucích v ČR. Listy zcela chybí, někteří autoři považují rozšířené části „stélky“ za list. Kořeny jsou přítomny, na každý „lístek“ připadá jen 1 kořen, někdy se kořeny nevyvíjejí. „Lístek“ je velmi tenký, prosvítavý, při vrcholu s pilovitým okrajem. Turiony vždy chybějí. Vegetativní rozmnožování vysoce převažuje nad pohlavním a rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie, okřehek trojbrázdý kvete jen velmi vzácně. Květy jsou v redukovaných květenstvích obsahujících většinou 3 květy, květenství je uzavřeno v drobném toulcovitém membránovitém listenu. Okvětí chybí. Samčích květy jsou v květenství většinou 2 a jsou redukované na 1 tyčinku. Samičí květ redukován na gyneceum, které je zdánlivě složené z 1 plodolistu, zdánlivě monomerické (snad by mohlo být interpretováno jako pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý měchýřek, obsahující většinou 1 semeno.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Okřehek trojbrázdý ve vodě

Okřehek trojbrázdý je rozšířen na vhodných lokalitách skoro po celém světě, chybí v Antarktidě, vysoké Arktidě a v Jižní Americe. V tropech je však rozšířen hlavně v horách.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR se vyskytuje poměrně běžně od nížin do podhůří. Najdeme ho v různých tůních, říčních ramenech a méně intenzivně obhospodařovaných rybnících. „Velkovýkrmny kaprů“ mu však rozhodně neprospívají. Společenstvo s dominancí okřehku trojbrázdého je popisováno jako as. Lemnetum trisulcae Knapp et Stoffers 1962 ze sv. Lemnion minoris Tüxen 1955. Hojný je však i v mnoha dalších společenstvech vodních rostlin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kaplan Z. (2002): Lemna L., in: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]