Okřehek červený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOkřehek červený
alternativní popis obrázku chybí
Okřehek červený (Lemna turionifera)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď árónovité (Araceae)
Rod okřehek (Lemna)
Binomické jméno
Lemna turionifera
Landolt, 1975
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okřehek červený (Lemna turionifera) je druh jednoděložné rostliny z čeledi árónovité (Araceae). Starší systémy ho řadí do samostatné čeledi okřehkovité (Lemnaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o extrémně redukovanou vodní rostlinu, která je volně plovoucí na hladině, je víceméně jednoletá (alespoň v mírném a chladném pásu), jednodomá s jednopohlavnými květy. Celá lodyha má „stélkovitý tvar“, „stélka“ je drobná, cca 1-4 mm v průměru, obvejčitého tvaru. Listy zcela chybí, někteří autoři však považují „stélku“ za list. Kořeny jsou přítomny, na každou „stélku“ připadá jen 1 kořen. Tím se liší od závitky mnohokořenné, u které připadá na 1 "lístek" 7-21 kořenů. "Lístky jsou většinou olivově zelené a zvláště na spodní straně, ale většinou alespoň zčásti i na horní, obsahují také červenou barvu, na rozdíl od okřehku menšího, který je světle zelený a červenou barvu většinou neobsahuje, pokud ano, tak jen málo. „Lístek“ je víceméně plochý, nikoliv na spodní straně výrazně vypouklý jako u okřehku hrbatého. Turiony jsou většinou přítomny, jen v období vrcholného léta je nemusíme najít (u okřehku menšího turiony vždy chybějí). Vegetativní rozmnožování vysoce převažuje nad pohlavním a rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie, okřehek červený kvete jen vzácně. Květy jsou v redukovaných květenstvích obsahujících většinou 3 květy, květenství je uzavřeno v drobném toulcovitém membránovitém listenu. Okvětí chybí. Samčích květy jsou v květenství většinou 2 a jsou redukované na 1 tyčinku. Samičí květ redukován na gyneceum, které je zdánlivě složené z 1 plodolistu, zdánlivě monomerické (snad by mohlo být interpretováno jako pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý měchýřek, obsahující 1-5 semen.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Okřehek červený je rozšířen na vhodných lokalitách v Severní Americe, Evropě a v Asii

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR byl potvrzen teprve nedávno, proto ho např. Dostál (1989) neudává. Zatím byl nalezen na několika místech v Čechách. Může však být hojnější, ale lidé ho nerozlišují od okřehku menšího nebo je jinak přehlížen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kaplan Z. (2002): Lemna L., in: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]