Fischerova–Tropschova syntéza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Fisher-Tropschova syntéza)
Jump to navigation Jump to search
Výroba biopaliva pomocí Fischerovy–Tropschovy syntézy ve městě Güssing (Rakousko)

Fischerova–Tropschova syntéza je katalyzovaná chemická reakce, ve které jsou oxid uhelnatý a vodík, příp. methan za teploty 200-350 °C a pod velkým tlakem přeměňovány na různé kapalné uhlovodíky. Obvyklé katalyzátory mají za základ železo a kobalt. Hlavním účelem této syntézy je výroba umělé náhrady ropy.

Původní reakce[editovat | editovat zdroj]

Původní Fischerovu–Tropschovu syntézu syntézu lze popsat následujícími chemickými rovnicemi:

Vzniklé uhlovodíky mohou být rozděleny frakční destilací a rafinovány jako klasická ropa.

Oxid uhelnatý a vodík lze vyrobit částečnou oxidací uhlí nebo biomasy (viz zplyňování). Zdrojem methanu může být např. zemní plyn.

Historie, současnost a budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Od objevu německých vědců Franze Fischera a Hanse Tropsche ve dvacátých letech bylo provedeno mnoho vylepšení původní syntézy a nyní se toto označení používá na širokou paletu podobných reakcí.

Tuto syntézu ve velkém měřítku používaly Japonsko[1] a nacistické Německo během druhé světové války a Jihoafrická republika za apartheidu, kdy tyto země neměly přístup k ropě a byly nuceny vyrábět její náhradu z uhlí.

V současnosti je její význam nízký z důvodu vysokých finančních nákladů a relativně nízké ceny klasické ropy. Diskutuje se o nutnosti jejího opětovného širokého uplatnění v budoucnu, kdy se začne těžba klasické ropy snižovat (viz ropný vrchol).

O využití této metody se uvažuje také v případě velmi odlehlých nalezišť zemního plynu, čímž by se snížily náklady na jeho transport.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anthony N. Stranges: Synthetic Fuel Production in Prewar and World War II Japan: A Case Study in Technological Failure

Související články[editovat | editovat zdroj]