Norman Rockwell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Norman Rockwell
Norman Rockwell, fotografie z roku 1921
Norman Rockwell, fotografie z roku 1921
Rodné jméno Norman Percevel Rockwell
Narození 3.února 1894
USA New York City, New York, USA
Úmrtí 8.listopadu 1978
USA Stockbridge, Massachusetts, USA
Národnost Americká
Povolání malíř a ilustrátor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norman Percevel Rockwell (3. února 1894, New York, USA – 8. listopadu 1978) byl známý americký malíř a ilustrátor 20. století. Jeho práce jsou známy zejména ve Spojených státech amerických, kde se proslavil zejména ilustracemi každodenních životních situací, které kreslil pro magazín The Saturday Evening Post přes čtyři desetiletí. Mezi jeho nejznámější práce patří série obrazů fiktivní postavy Williea Gillise, Rosie the Riveter, Saying Grace a sada olejových maleb Four Freedoms.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 3. února 1894 v New Yorku, USA, Jarvisi Waringovi a Nancy Rockwell.

Měl jednoho bratra, Jarvise Rockwella. Ve 14 letech přestoupil ze střední školy na Chase Art School. Poté pokračoval na National Academy of Design a nakonec na Art Students League. Zde jej vyučovali Thomas Fogarty, George Bridgman a Frank Vincent Dumond. Jeho raná díla byla pro St. Nicholas Magazine, the Boy Scouts of America (BSA) (čes. Skauti Ameriky), psal publikaci Boys' Life (čes. Život chlapců) a jiné publikace pro mládež. Joseph Csatari se ho pokoušel přemluvit, aby zachoval dědictví a styl pro BSA.

Jako student Rockwell dostával pouze menší, méně důležité práce. Jeho první průlom přišel v roce 1912 ve věku osmnácti let díky jeho první knižní publikaci pro Carl H. Claudy s názvem Tell Me Why: Stories about Mother Nature (čes. Řekni mi proč: Příběhy o Matce přírodě).

Roku 1913, tehdy devatenáctiletý, se stal výtvarným redaktorem magazínu Boys' Life a publikoval Boy Scouts of America, který vedl tři roky (19131916). V rámci této pozice namaloval několik obrázku, které se poprvé objevili v listopadové edici roku 1913, na přední straně dílu Scout at Ship's Wheel pro Boys' Life.

Scout at Ship's Wheel, 1913

I. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Během první světové války se pokusil dostat do amerického námořnictva, ti mu ale odmítli vstup, protože se svou výškou 6 stop (1.83 m) a váhou 140 liber (64 kg), byl osm liber "pod váhou". To ho rozčílilo a tak se celou noc přejídal banány, koblihami a vypil litry tekutin, jen aby druhý den vážil podle normy. Nicméně byl zařazen do funkce vojenského umělce a během své vojenské služby se tak nezúčastnil žádných bojů.

Ve věku 21 let se jeho rodina přestěhovala do New Rochelle, New York, USA, kde sdíleli studio s karikaturistou Clyde Forsythe, který pracoval pro The Saturday Evening Post. S Forsytheovou pomocí v roce 1916 předložil jeho první úspěšný obrázek na titulní stranu pro Post s názvem Mother's Day Off (publikován 20. května). Následovaly další úspěšné obrázky jako Circus Barker and Strongman (publikován 3. června), Gramps at the Plate (5. srpna), Redhead Loves Hatty Perkins (16. září), People in a Theatre Balcony (14. října) a Man Playing Santa (9. prosince). Během dvanácti měsíců byly jeho malby zveřejněny v Postu celkově osmkrát. Za 47 let své práce publikoval celkem 322 originálních obalů pro magazín The Saturday Evening Post.

Jeho úspěšné kresby z Postu také převzaly i jiné magazíny, nejčastěji však The Literary Digest, The Country Gentleman, Leslie's Weekly, Judge, Peoples Popular Monthly a Life Magazine.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1916 si vzal svou první ženu Irene O'Connor. Irene byla jeho modelkou pro kresbu Mother Tucking Children into Bed, která se objevila na obalu magazínu The Literary Digest v lednu 1921. S Irene O'Connor se rozvedl v roce 1930. Krátce na to si vzal učitelku Mary Barstowovou, s níž měl tři děti: Jarvise Waringa, Thomase Rhodese a Petera Barstowa. Rodina žila v Bonnie Crest v sousedství New Rochelle ve státě New York. Přestože nebyli příliš nábožensky založeni, patřili do farního sboru episcopalského kostela St. John's Wilmot poblíž jejich domova. Zde také nechali pokřtít své syny. V roce 1939 se přestěhovali do Arlington ve státě Vermont, kde Rockwell začal malovat maloměstský život. O pár let později, roku 1953 se jeho rodina přestěhovala do Stockbridgea v Massachusetts. O šest let později Mary Barstow Rockwellová nečekaně zemřela. V roce 1961 si vzal Molly Pundersonovou, učitelku v důchodu.

II. světová válka[editovat | editovat zdroj]

Uchované studio Normana Rockwella

V roce 1943, během druhé světové války, namaloval sadu obrazů Four Freedoms (čes. Čtyři svobody), které dokončil za sedm měsíců a prodal za pouhých 15 liber. Sada byla inspirována řečí amerického prezidenta Franklin D. Roosevelta, ve kterém popsal čtyři principy pro univerzální právo: Svoboda od nedostatku, svoboda řeči, svobody náboženství a osvobození od strachu. Obrazy byly vydávány v roce 1943 The Saturday Evening Postem. Americké pokladniční oddělení později podpořilo jeho dílo a originální obrazy vystavilo v 16 městech. Za nejlepší malbu ze Čtyř svobod považoval Rockwell obraz Svoboda projevu. Ten samý rok však oheň v jeho studiu zničil mnoho originálních obrazů, kostýmů a rekvizit.

V roce 1940 tráví zimní měsíce jako "umělec v rezidenci" v Otis College of Art and Design. Občas zde studenti představovali jeho modely pro obaly Saturday Evening Post. V roce 1949 daroval originální Post obal April Fool (čes. Bláznivý duben) americkému knihovnímu fondu.

Roku 1959, když jeho manželka Mary nečekaně umřela, se na chvíli odmlčel od své práce a truchlil. Během této přestávky sepsal se svým synem Thomasem jeho autobiografii, My Adventures as an Illustrator (čes. Moje dobrodružství jako ilustrátor), která vyšla v roce 1960. Post vytiskl některé obrazy z této publikace v osmi dílech, první obsahoval jeho známé dílo Triple Self-Portrait.

Pozdější kariéra[editovat | editovat zdroj]

Norman Rockwell

V roce 1961 si vzal jeho třetí manželku, akademickou učitelku angličtiny v důchodu, Molly Pundersonovou. Poslední jeho obraz pro Post vyšel v roce 1963, označován jako konec jejich přátelského vztahu, které obsahovalo celkem 322 obalů. Dalších deset let nakreslil pro Look magazine, kde zobrazil občanská práva, bídu a vesmírný výzkum.

Během jeho dlouhé kariéry byl pověřen malovat portréty pro americké prezidenty Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona, Nixona, stejně jako pro zahraniční osobnosti, včetně Gamal Abdel Nassera a Jawaharlal Nehru. Jeden z jeho posledních prací byl portrét legendární zpěvačky Judy Garlandové v roce 1969.

Opatrovnictví jeho originální obrazů a kreseb bylo s jeho pomocí ustanoveno poblíž jeho domu v Stockbridge, Massachusetts, USA, v Muzeu Normana Rockwella, které je otevřeno po celý rok. Muzeum Normana Rockwella je hlavním zdrojem všech jeho věci. Kolekce muzea je největší na světě, obsahuje přes 700 jeho originálních obrazů, kreseb a studií. The Rockwell Center pro American Visual Studies v muzeu Normana Rockwella je národním výzkumným institutem určeným American illustration art.

Za dílo vivid and affectionate portraits of our country (čes. živé a laskavé portréty naší země) dostal v roce 1977 ocenění Presidential Medal of Freedom, nejvyšší ocenění, které může americký občan dostat.

Zemřel 8. listopadu 1978 ve věku 84 let na plicní emfyzém v Stockbridge, Massachusetts, USA. Jeho pohřbu se zúčastnila i První dáma Rosalynn Carter.

Vedlejší díla[editovat | editovat zdroj]

Jeho první skoutský kalendář (1925)

Norman Rockwell byl velmi pracovitý a vytvořil přes 4000 originálních prací, většina však byla zničena při požáru. Byl pověřen ilustrovat přes 40 knih, včetně Toma Sawyera a Huckleberry Finna. Jeho každoroční příspěvky pro Boy Scouts kalendáře v letech 1925 - 1976 (v roce 1939 získal cenu Silver Buffalo Award, nejvyšší ocenění, které lze získat od Boy Scouts) byli jen mírně zastíněny jeho nejznámější kalendářní prací: ilustrace Four Seasons (čes. čtyři období), která byla vydávána celých 17 let v různých podobách v letech 1947 - 1964. Ilustrace pro brožury, katalogy, plakáty (zvláště pro filmy), hudební noviny, známky, hrací karty a nástěnných maleb (včetně známých Yankee Doodle Dandy a God Bless the Hills, které byly dokončeny v roce 1936 pro hospodu Nassau Inn v Princeton, New Jersey, USA) upevnili jeho pozici jako ilustrátor.

V roce 1969, při jeho 75. narozeninových oslavách, ho Browna a Bigelow a Boy Scouts požádali o pózování v Beyond the Easel, v kalendáři který ten rok vycházel.

Během jeho života byly jeho práce často odmítnuty kritiky umění. Mnoho jeho prací vypadali podle moderních kritiků příliš jemně, zvláště pak obaly pro The Saturday Evening Post, kde zobrazovaly idealistický americký život - to později vedlo k odsuzovacímu adjektivu "Rockwellesque". Následně některými moderními umělci není považován za "vážného umělce" a jeho práce berou jako buržoazní a kýč. Některými kritiky je nazýván "ilustrátorem" místo umělcem.

Nicméně v dalších letech začal přitahovat větší pozornost jako malíř, když si vybral vážnější témata jako sérii maleb proti rasismu pro Look magazine. Jedním z příkladů z těchto vážných téma je obraz The Problem We All Live With (čes. Problém se kterým všichni žijeme), který se zabývá rasovou integrací. Obraz líčí mladou americkou afričanku, Ruby Bridges, obklopenou bílými federálními maršály, jdoucí do školy podél zdi popsané rasistickými nápisy.

V roce 1999 umělecký kritik Peter Schjeldahl, pracující pro The New Yorker, řekl o Rocwellovi v ArtNews: "Rockwell je skvělý umělec. Je to příliš nudné předstírat, že není."

Rockwellův vliv[editovat | editovat zdroj]

Jeho známé obrazy se objevili ve filmech:

Filmový režisér George Lucas vlastní Rockwellův originál The Peach Crop a jeho kolega Steven Spielberg vlastní Triple Self-Portrait. Každý z těchto obrazů má své vlastní filmařské prostory. Rockwell je dokonce hlavní postavou v epizodě Passion for Life (čes. Vášeň pro život) v Lucasově seriálu Young Indiana Jones Chronicles.

Hlavní díla[editovat | editovat zdroj]

 • Scout at Ship's Wheel (1913)
 • Santa and Scouts in Snow (1913)
 • Boy and Baby Carriage (1916)
 • Circus Barker and Strongman (1916)
 • Gramps at the Plate (1916)
 • Redhead Loves Hatty Perkins (1916)
 • People in a Theatre Balcony (1916)
 • Tain't You (1917)
 • Cousin Reginald Goes to the Country (1917)
 • Santa and Expense Book (1920)
 • Mother Tucking Children into Bed (1921)
 • No Swimming (1921)
 • Santa with Elves (1922)
 • Doctor and Doll (1929)
 • Four Freedoms (1943)
  • Freedom of Speech (1943)
  • Freedom to Worship (1943)
  • Freedom from Want (1943)
  • Freedom from Fear (1943)
 • Rosie the Riveter (1943)
 • Going and Coming (1947)
 • Bottom of the Sixth (1949)
 • Saying Grace (1951)
 • The Young Lady with the Shiner (1953)
 • Girl at Mirror (1954)
 • Breaking Home Ties (1954)
 • The Marriage License (1955)
 • The Scoutmaster (1956)
 • The Runaway (1958)
 • Triple Self-Portrait (1960)
 • Golden Rule (1961)
 • The Problem We All Live With (1964)
 • Southern Justice (Murder in Mississippi) (1965)
 • New Kids in the Neighborhood (1967)
 • The Rookie
 • Spirit of 76 (1976)
 • Russian Schoolroom

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • (anglicky)ROCKWELL, Tom. Best of Norman Rockwell. [s.l.] : Courage Books, 2005. ISBN 076242415X.  
 • (anglicky)FINCH, Christopher. Norman Rockwell: 332 Magazine Covers. [s.l.] : Abbeville Publishing Group, 1990. ISBN 0896600009.  
 • (anglicky)CHRISTOPHER, Finch. Norman Rockwell's America. [s.l.] : Harry N. Abrams, Inc., 1985. ISBN 0810980711.  
 • (anglicky)BUECHNER, Thomas S. The Norman Rockwell Treasury. [s.l.] : Galahad, 1992. ISBN 0883654113.  
 • (anglicky)HENNESSEY, Maureen Hart, Larson, Judy L. Norman Rockwell: Pictures for the American People. [s.l.] : Harry N. Abrams, 1999. ISBN 0810963922.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]