Huckleberry Finn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Huckleberry Finn
Ilustrace z původního vydání knihy Dobrodružství Huckleberryho Finna (1884)
Ilustrace z původního vydání knihy Dobrodružství Huckleberryho Finna (1884)
První výskyt Dobrodružství Toma Sawyera
Vytvořený/á Mark Twain
Informace
Přezdívka Huck

Huckleberry Finn je hlavní chlapecká postava románu Dobrodružství Huckleberryho Finna (1884) od Marka Twaina. Objevila se však již v dřívějším románu Dobrodružství Toma Sawyera (1876) a vystupuje i v dalších Twainových knihách, například v Tom Sawyer Abroad (1894), Tom Sawyer detektivem (1896). Huckleberry mnoho svých aktivit provádí se svým kamarádem Tomem Sawyerem.

V Dobrodružství Toma Sawyera Huckleberry nemá matku a jeho otec je věčně opilý a nestará se o něj. Huck je chudý a převážně vyrůstá na ulici. Nechodí do školy, ani do kostela. Je to velký nezbeda, ale má dobré srdce. Lidé v městečku ho nemají rádi a zakazují svým dětem se s ním stýkat. Nakonec začne bydlet u vdovy Douglasové, které zachránil život, a ta se ho se svou sestrou pokouší civilizovat.

Dobrodružství Huckleberryho Finna je vyprávěno Huckem v první osobě (ich-formě), lidovým jazykem, považovaným tehdy za sprostý a primitivní. Otec jej unese do divočiny. Huck není spokojen ani s civilizovaným, ani s necivilizovaným životem a utíká pryč. Velkou část příběhu tvoří putování společně s uprchlým Jimem.