Nino Rota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nino Rota
Narození 3. prosince 1911
Milán
Úmrtí 10. dubna 1979 (ve věku 67 let)
Řím
Příčina úmrtí Koronární trombóza
Bydliště Milán
Italské království
Alma mater Curtis Institute of Music
Milánská konzervatoř
Università degli Studi di Milano
Accademia nazionale di Santa Cecilia
Ocenění Cena Grammy za nejlepší soundrack (1972)
Zlatý glóbus za nejlepší hudbu (1972)
Cena BAFTA za nejlepší filmovou hudbu (1973)
Academy Award for Best Original Dramatic Score
Web www.ninorota.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni "Nino" Rota (3. prosince 1911 Miláno - 10. dubna 1979 Řím) byl italský skladatel a pianista, známý hlavně svou filmovou hudbou, především pro Federica Felliniho a Luchina Viscontiho. Rovněž zkomponoval například hudbu pro první dva filmy z trilogie Kmotr, přičemž za hudbu k druhému filmu získal Oscara.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v hudební rodině v Miláně (jeho dědečkem byl klavírista Giovanni Rinaldi, známý jako italský Chopin). Hudbu studoval již od dětství. Byl považován za zázračné dítě a již od mládí komponoval oratoria a dirigoval orchestrální tělesa. Roku 1930 absolvoval na římské konzervatoři Santa Cecilia. Dva roky pak pokračoval ve studiu ve Spojených státech na Curtisově institutu ve Filadelfii. Po návratu do Milána vystudoval literaturu na Milánské univerzitě a poté se stal učitelem na konzervatoři v Bari. Během své kariéry se podílel asi na 150 snímcích.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl velmi všestranným umělcem, komponoval opery, balety i komorní hudbu. Filmovou hudbu skládal již od 30.let, přičemž jeho nejplodnější období bylo na konci 40.let. Celkem napsal hudbu k asi 150 filmům. Americký filmový institut zařadil jeho hudbu k filmu Kmotr na páté místo v seznamu nejlepší filmové hudby. Rovněž sem byla nominována jeho hudba pro film Vojna a mír.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]