Maurice Béjart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maurice Béjart
Rodné jméno Maurice-Jean Berger
Narození 1. ledna 1927
Marseille
Úmrtí 22. listopadu 2007 (ve věku 80 let)
Lausanne
Povolání tanečník, choreograf, scenárista a baletní mistr
Ocenění Erasmus Prize (1974)
Praemium Imperiale
Rodiče Gaston Berger
Web www.bejart.ch
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maurice Béjart (původním jménem Maurice-Jean Berger, 1. ledna 1927, Marseille21. listopadu 2007, Lausanne) byl významný francouzský choreograf.

Jako tanečník začínal v rodné Marseilli, jako čtrnáctiletý debutoval v baletu pařížské Opery (vedle Rolanda Petita), pak tančil v Mezinárodním baletu v Londýně a ve Švédském královském baletu, kde poprvé vyzkoušel choreografii (balet L’inconnu). Více začal tvořit v Paříži ve vlastním souboru Ballets de l’Etoile, později přejmenovaný na Ballet-théâtre de Paris.

Jeho úspěchy v šedesátých letech odstartovala premiéra Svěcení jara v roce 1959. O rok později založil v Bruselu Ballet XXe Siécle a s ním uvedl další slavné choreografie jako Bolero, Pták Ohnivák, Carmen, a také díla inspirovaná neevropskými tanečními a divadelními slohy (japonské kabuki, indické Bhakti ad.) V jeho choreografii bylo také v roce 1961 v Benátkách uvedeno dílo Salvadora Dalího Galin balet.[1]

V roce 1987 po sporu s ředitelem souboru v průběhu turné do Leningradu se rozhodl už do Belgie nevrátit. Přeměnil soubor do nové podoby, tentokrát ve švýcarském Lausanne, vznikl tak Béjart Ballet Lausanne,[2] pro který vytvořil choreografie Ring um den Ring, Podivuhodný mandarín, A propos de Shéhérazade, Tokio Gesture a další. Soubor vedl až do své smrti; posledním dílem, na kterém pracoval, bylo nastudování pocty Giannimu Versacemu Grazie Gianni con amore na scéně milánské La Scaly v roce 2007.

Obdržel řadu ocenění, státní vyznamenání v Belgii, Japonsku, Velké Británii i Cenu Nadace míru od papeže Jana Pavla II. Z mnoha baletních ocenění lze jmenovat Cenu Benois de la Danse za celoživotní mistrovství.

Založil rovněž několik baletních škol (školu Mudra v Bruselu a Dakaru, ateliér Rudra v Lausanne).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NÉRET, Gilles. Salvador Dalí. Praha : Taschen/Nakladatelství Slovart, 2003. 96 s. ISBN 80-7209-530-7. S. 92.  
  2. Maurice Béjart [online]. DanzaDance, [cit. 2007-11-22]. Dostupné online. (italsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]