Franco Zeffirelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franco Zeffirelli
Rodné jméno Gianfranco Corsi
Narození 12. únor 1923
Itálie Florencie, Toskánsko
Alma mater Florentská univerzita
Aktivní roky 1994-2001
Cena Emmy
Nejlepší režie
1982 - Pagliacci
Cena BAFTA
Nejlepší režie
1982 - La traviata
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franco Zeffirelli, rodným jménem Gianfranco Corsi (* 12. února 1923, Florencie, Itálie), je italský herec a režisér.

Po skončení 2. světové války začínal svoji uměleckou dráhu v Miláně jakožto herec drobných rolí, dokud si jej vybral za asistenta známý italský režisér Luchino Visconti. U něj nejprve vytvářel výpravy, později působil jako jeho asistent. Samostatné divadelní režii se věnuje již od roku 1950 a to jak v činohře tak i v operním repertoáru. Brzy se vypracoval na světově uznávaného divadelního režiséra, na počátku 60. let 20. století jako divadelní režisér hostoval v Londýně či v New Yorku, stal se z něj uznávaný znalec a inscenátor děl Williama Shakespeara.

Ačkoliv s filmem spolupracoval již od roku 1958, filmové tvorbě se začal naplno věnovat až v polovině 60. let. V roce natáčí svoji první velkou filmovou adaptaci díla Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy s Liz Taylorovou v hlavní roli. O rok později následuje snad nejslavnější filmová adaptace Shakespearovy hry Romeo a Julie s mladičkými herci Leonardem Whitingem a Olivií Husseyovou v hlavní roli, jež získala dva Oscary z celkových čtyř nominací. V tomto slavném filmovém díle vystoupili i tehdy již velmi uznávaní britští herci jako byl Lawrence Olivier či mladý Michael York.

V roce 1972 točí film s náboženskou tematikou Bratr Slunce, sestra Luna o sv. Františkovi z Asissi. Následoval rozsáhlý televizní seriál s křesťanskou náboženskou tematikou Ježíš Nazaretský.

K shakespearovské tematice se úspěšně vrátil na konci 80. let, kdy v roce 1985 natáčí filmovou adaptaci hry Otello a v roce 1989 další filmovou verzi nejznámější divadelní hry Williama Shakespeara Hamlet.

Jedná se o klasika, jenž světově proslul zejména svými úspěšnými filmovými a televizními adaptacemi klasických divadelních her i oper.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]