Přeskočit na obsah

Michael York

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael York
Rodné jménoMichael Hugh Johnson
Narození27. března 1942 (82 let)
Spojené království Fulmer, Buckinghamshire, Anglie
Alma materUniverzitní kolej
Hurstpierpoint College
Aktivní roky1965-
Oficiální webwww.michaelyork.net
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael York, rodným jménem Michael Hugh Johnson (* 27. března 1942, Fulmer, Buckinghamshire, Velká Británie), je britský herec.

V divadle působí od svých 16 let, kdy začal hrát v National Youth Theatre Company v Kentu, což bylo divadlo zaměřené především na klasický shakespearovský repertoár. Po ukončení střední školy studoval anglickou literaturu na univerzitě v Oxfordu. Od roku 1964 krátce hrál ve skotském divadle Dundee Repertoary Theatre, po roce z něj odešel do britského Národního divadla (National Theatre) v Londýně. Díky svému atraktivnímu zjevu a oduševnělému hereckému projevu se velmi dobře uplatnil v rolích sympatických kladných hrdinů, pocházejících zejména ze šlechtického prostředí. V Národním divadle jej uviděl známý italský filmový režisér Franco Zeffirelli a nabídl mu první filmovou roli ve snímku Zkrocení zlé ženy z roku 1967, kde hrál společně s Liz Taylorovou.

V témže roce hrál v první verzi britského televizního seriálu Sága rodu Forsytů, který odvysílala i někdejší Československá televize. O rok později vytvořil postavu Tybalda v legendárním shakespearovském snímku režiséra Zeffirelliho Romeo a Julie.

Poté následovala jeho snad nejslavnější filmová role d'Artagnana ve filmové verzi románu Tři mušketýři z roku 1973. Objevil se i v dalším Zeffirelliho díle, v televizním seriálu Ježíš Nazaretský.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]