Přeskočit na obsah

Nîmes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nimes)
Nîmes
Historické město, uprostřed amfiteátr
Historické město, uprostřed amfiteátr
Nîmes – znak
znak
Nîmes – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška21 – 215 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátFrancieFrancie Francie
RegionLanguedoc-Roussillon
DepartementGard
ArrondissementNîmes
Kantonchef-lieu 6 kantonů
+ Kanton La Vistrenque
Nimes
Nimes
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha161,85 km²
Počet obyvatel140 267 (2008)
Hustota zalidnění866,6 obyv./km²
Správa
StarostaJean-Paul Fournier (UMP)
Oficiální webwww.nimes.fr
PSČ30000 a 30900
INSEE30189
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nîmes [nym] (nesklonné; okcitánsky Nimes lat. Nemausus) je město na jihu Francie, v regionu Languedoc-Roussillon, hlavní město departementu Gard. Město s bohatou historií a množstvím zejména starověkých památek leží mezi Středozemním mořem a pohořím Cévennes, v kraji, kde se od nepaměti pěstovalo víno a olivy. Nimes je sídlem vysokých škol a biskupství, od 18. století významným střediskem textilního průmyslu. Tkanina, z niž se šijí džíny, se nazývá denim, tj. doslova „z Nimes“, kde se začala vyrábět. Město je zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Sousední obce: Milhaud, La Calmette, La Rouvière, Gajan, Parignargues, Caveirac, Générac, Saint-Gilles, Caissargues, Bouillargues, Rodilhan, Marguerittes a Poulx.

Město Nimes se v období Keltů jmenovalo Nemausos a bylo hlavním městem oblasti Volcae Arecomici v římské provincii Gallia Narbonensis. Z tohoto období pochází do dneška zachovaná "Velká věž" (Tour Magne), která byla Římany začleněna do 7 km dlouhého opevnění města. Výhodně položené město u silnice Via Domitia mělo významnou mincovnu a zhruba 25 000 obyvatel. O tehdejším významu vypovídají zachované památky jako jsou Amfiteátr, castellum, 50 km dlouhý akvadukt s mostem Pont du Gard severně od města, Maison Carrée (jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů vůbec) nebo Augustova brána.

V pozdní antice se Nimes stalo biskupským sídlem a na počátku 5. století bylo dobyto Vizigóty, kteří toto území dlouho bránili v bojích s Franky. Roku 725 dobyli Nimes Arabové, roku 752 je dobyl zpět Pipin Krátký a dlouho mu vládla místní hrabata. Roku 1228 je dobyl král Ludvík VII. a po roce 1250 připadlo definitivně k Francii. Od počátku 16. století se významná část obyvatel přiklonila k reformaci a do konce století město zažilo mnoho násilí. V 18. století zdejšímu hospodářství prospěl průplav Canal du Midi, spojující Atlantský oceán se Středozemním mořem. Po Francouzské revoluci vypukly v kraji další kruté bouře, v průběhu 19. století však město opět prosperovalo a bohatlo. Za obou světových válek nebylo příliš poškozeno, za Druhé světové války byl kraj kolem Nimes útočištěm četných partyzánů.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Aréna (Arènes) z doby kolem roku 70 n. l. o rozměrech 133 x 101 m, s dvojím patrem arkád a více než 20 tisíci míst. Roku 1984 byla nákladně opravena a založena při ní první francouzská škola tauromachie (býčích zápasů), slouží také pro kulturní události. Má nyní pohyblivou střechu a přes 16 tisíc míst k sezení.
  • Maison Carrée (čtvercový dům) z roku 19 př. n. l. je jeden z nejlépe zachovaných římských chrámů.
  • Tour Magne, zbytek starověkého opevnění na návrší Mt Cavalier za Jardin de la Fontaine, slouží jako vyhlídková věž. Další dvě zachované starověké brány jsou Augustova a Francouzská.
  • Castellum divisorium (rue Lampèze, na úpatí Fort Vauban) je koncová nádrž římského vodovodu, odkud se voda olověnými trubkami rozváděla do kašen a cisteren po městě. Jediná zachovaná stavba svého druhu ve Francii sloužila i ve středověku, obdobná konstrukce se dochovala v Pompejích.
  • Katedrála Panny Marie a sv. Castora, trojlodní románská stavba ze 12. století, ve 14. století rozšířená a v 17. století po náboženských válkách barokně přestavěná. V 19. století byla opravena v novobyzantském slohu, jen západní průčelí se zachovalo s původní středověkou plastickou výzdobou.
  • Jardins de la Fontaine, velkolepý barokní park na severozápadním okraji historického města, s řadou dalších antických zřícenin (Dianin chrám, Augustova brána, aj.)
  • Carré d’art, muzeum moderního umění podle návrhu amerického architekta Normana Fostera (1986) stojí naproti Maison Carrée.

Demografie

[editovat | editovat zdroj]

Počet obbyvatel

Osobnosti spjaté s městem

[editovat | editovat zdroj]
Pomník Ernesta Denise v Nîmes

Čestní občané

[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]
  1. Na radnici v Nîmes. Národní listy. 1925-10-04, roč. 65, čís. 271, s. 2. Dostupné online [cit. 2013-10-13]. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Ottův slovník naučný, heslo Nimes. Sv. 7, str. 581

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]