Nepomuk (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nepomuk
Nádraží v Nepomuku
Nádraží v Nepomuku
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Město Nepomuk
Souřadnice
Nepomuk (nádraží)
Nepomuk (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 739250
Tratě 190, 192
Nadmořská výška 435 m n. m.
V provozu od 1. září 1868
Zabezpečovací zařízení elektromechanické vz. 5007
Dopravních kolejí 6
Nástupišť (hran) 5 (5)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Autobusová stanice před nádražní budovou
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstveníPošta
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nepomuk je železniční stanice, původně v samostatné obci Dvorec, nyní součást města Nepomuk, v okrese Plzeň-jih v Plzeňském kraji nedaleko řeky Úslavy. Leží na tratích 190 a 192. Stanice je spolu s celou tratí 190 elektrizovaná (25 kV, 50 Hz AC). S nádražní budovou je přímo propojeno městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň, roku 1872 prodloužené až do Chebu na hranici Německa, podle typizovaného stavebního návrhu. Trať střed města míjela, nádraží tedy vzniklo ve zhruba dva kilometry vzdálené vsi Dvorec. 1. září 1868 byl s místním nádražím uveden do provozu celý nový úsek trasy z Českých Budějovic do Plzně. Zřízena zde byla vodárna a také lokomotivní výtopna.

11. června 1899 pak projekt společnosti Místní dráha Strakonice-Blatná-Březnice spojil Nepomuk s železnicí v Blatné, odkud bylo možno pokračovat dále do Březnice.

Elektrická trakční soustava zde byla zprovozněna 3. října 1963.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Přilehlý traťový úsek Nepomuk – Horažďovice předměstí je dvoukolejný, ostatní tratě vstupující do stanice jsou jednokolejné. V roce 2019 byla zahájena úprava kolejiště ve stanici a přestavba původních betonových ostrovních nástupišť na krytá pro zvýšení bezpečnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]