Blatná (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blatná
Nádraží v Blatné
Nádraží v Blatné
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
MěstoBlatná
Souřadnice
Blatná
Blatná
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice747220
Tratě192, 203
Nadmořská výška445 m n. m.
V provozu od11. června 1899
Zabezpečovací zařízeníDispečerské reléové stavědlo Remote 98
Dopravní koleje3
Nástupiště (nástupní hrany)3 (3)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaAutobusové nádraží před stanicí
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechČekárna pro cestujícíBariérové WCRestauraceVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blatná je železniční stanice v severozápadní části města Blatná v okrese Strakonice v Jihočeském kraji nedaleko řeky Lomnice. Leží na neelektrizovaných jednokolejných tratích 192 a 203. V těsné blízkosti stanice je umístěno městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dne 11. června 1899 otevřela společnost Místní dráha Strakonice-Blatná-Březnice železniční spojení své trati ze Strakonic, odkud od roku 1868 procházela železnice v majetku společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB), spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň, do Březnice, již železničně spojené s Pískem. Ve stejném datu byla stejnou společností otevřena trať z Blatné do Nepomuku. Nově postavené městské nádraží vzniklo dle typizovaného stavebního vzoru.

Provoz na obou tratích zajišťovaly od zahájení Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 Československé státní dráhy (ČSD), místní dráhy byly zestátněny roku 1925.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde tři nekrytá jednostranná nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes koleje. Z nádraží odbočují dvě vlečky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]