Mořic Arnold de Forest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mořic Arnold de Forest
Maurice Arnold de Forest.JPG
Narození 9. ledna 1879
Paříž
Úmrtí 6. října 1968 (ve věku 89 let)
Biarritz
Alma mater Christ Church
Eton College
Politická strana Liberální strana
Příbuzní Clara de Hirsch (adoptive mother)[1]
Funkce Člen 30. parlamentu Spojeného království (1911–1918)
Podpis Mořic Arnold de Forest – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mořic Arnold de Forest, křestní jméno též Moritz (9. ledna 1879, Paříž6. října 1968, Biarritz), byl automobilový závodník, britský poslanec za Liberální stranu (Liberal Party), poslední soukromý majitel moravských panství Veveří (s hradem Veveří) a Rosice, odpůrce pozemkové reformy v Československu a posléze lichtenštejnský diplomat.[2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Podle většiny zdrojů byl druhorozeným synem Ferdinanda Raphaela Bischoffsheima a Mary Paineové. Po ztrátě obou rodičů byl spolu se svým bratrem Raymondem adoptován tetou z otcovy strany Clarou, provdanou za šlechtice, podnikatele a filantropa Maurice de Hirsche. Důvodem k této adopci bylo pravděpodobně úmrtí vlastních dětí. V roce 1898 požádala Clara rakouského císaře Františka Josefa, aby byly její adoptivní děti povýšeny do šlechtického stavu. Žádosti bylo vyhověno 22. ledna 1899 a Mořic Arnold obdržel titul svobodného pána de Forest-Bischoffsheim.

V mládí studoval na elitní škole v Etonu a na Oxfordské univerzitě v Anglii, kde se usadil a roku 1900 získal britské občanství. V letech 1911-1918 zastupoval Liberální stranu v britském parlamentu. Po svých adoptivních rodičích zdědil panství Rosice a Veveří na Moravě. Zvláště na hradě Veveří s oblibou pobýval a hostil zde své přátele z Británie. Nejznámějšími byli Winston Churchill, pozdější britský ministerský předseda, a jeho manželka Lady Clementine. Po vzniku Československa v roce 1918 se jeho moravská panství stala předmětem pozemkové reformy a předmětem vleklého právního sporu, který byl definitivně vyřešen až dohodou v roce 1925, kdy jeho majetky získal stát za kompromisní náhradu.

Po první světové válce se Mořic Arnold de Forest-Bischoffsheim sblížil s vládnoucím knížetem Lichtenštejnska, také postiženým československou pozemkovou reformou. Knížete finančně podpořil úvěrem. Roku 1932 získal lichtenštejnské občanství a později obdržel i titul hraběte z Bendernu. Od roku 1935 působil jako lichtenštejnský diplomat, v roce 1936 jako oficiální zástupce země na olympiádě v Berlíně. Zemřel 6. října 1968 ve francouzském letovisku Biarritz. Je pohřben v lichtenštejnském Bendernu.

Záliba ve sportu[editovat | editovat zdroj]

De Forest byl nadšenec pro nově vznikající technologie motorových vozidel a letadel. Soutěžil v řadě významných automobilových závodů své doby v Británii, Irsku a Francii. V letech 1903 až 1905 držel putovní pohár deníku Daily Mail, když dosáhl rekordní rychlosti. Účastnil se také závodů Cresta Run ve Svatém Mořici, kde po něm byl pojmenován pohár. Podporoval rozvoj aviatiky v Británii. V roce 1909 nabídl baron de Forest tehdy vysokou prémii 2 000 liber prvnímu Angličanovi, který přeletí přes kanál La Manche v letadle postaveném v Anglii. Po úspěšném přeletu Francouze Louise Blériota v červenci 1909 prémii zdvojnásobil na 4 000 liber. Tuto prémii obdržel Thomas Sopwith v prosinci 1910.

Rodinné poměry[editovat | editovat zdroj]

Mořic Arnold de Forest uzavřel dva sňatky. První jeho manželkou byla Mathilde Madeleine Menier, rozená Letellien, vdova po čokoládovém magnátovi Albertu Menierovi a dcera francouzského vydavatele novin. Sňatek byl uzavřen v roce 1901 a z tohoto manželství pocházela dcera Mabel Béatrix Clara Mary Magdalen de Forest (* 1902). Toto manželství bylo zrušeno dekretem papeže v roce 1902.

Druhou manželkou se stala Ethel Gerard, dcera Williama Cansfielda Gerarda, druhého barona Gerarda. Svatba se konala v roce 1904. Z tohoto manželství se narodili dva synové, Alaric de Forest (* 1905) a John Gerald de Forest (* 1907), kteří později přijali tituly hrabat z Bendernu. I toto manželství skončilo rozvodem, a to v roce 1911 kvůli nevěře baronky s mladším mužem již v lednu 1910.

Jeho vnučka Caroline de Bendern se stala tváří pařížského jara 1968, když byla pod názvem Marianne května 68 uveřejněna fotografie, na které sedíc na ramenou malíře Jeana-Jacquese Lebela mává vietnamskou vlajkou.[3] Kvůli této fotografii byla Mořicem Arnoldem de Forest vyděděna. Jejím manželem byl saxofonista Barney Wilen.[4]

K nemanželskému původu od Mořice Arnolda de Forest se hlásila dánská zpěvačka Emmelie de Forest, protože však nebyla pro své tvrzení schopna předložit žádné doklady, přestala ve svém marketingu tuto historku uvádět.[5]

Reference a externí odkazy[editovat | editovat zdroj]