Přeskočit na obsah

Thomas Sopwith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Sopwith
Rodné jménoThomas Octave Murdoch Sopwith
Narození18. ledna 1888
Kensington
Úmrtí27. ledna 1989 (ve věku 101 let)
Hampshire
Místo pohřbeníAll Saints Church, Little Somborne
Alma materCottesmore School
Povoláníletecký inženýr, hokejista, podnikatel, pilot, konstruktér, jachtař a podnikatel
Oceněníkomandér Řádu britského impéria
Fellow of the Royal Aeronautical Society
Knight Bachelor
ChoťBeatrice Hore-Ruthven (od 1914)[1][2]
Phyllis Brodie Leslie Gordon[1]
DětiTommy Sopwith
RodičeThomas Sopwith[3][1] a Lydia Gertrude Messiter[3][1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Thomas Octave Murdock Sopwith (18. ledna 188827. ledna 1989) byl britský letecký průkopník a podnikatel v letectví, známý též jako vášnivý jachtař. Věnoval se také lednímu hokeji, jako brankář britské reprezentace se v roce 1910 zúčastnil prvního mistrovství Evropy. [4]

Narodil se v Londýnské čtvrti Kensington jako osmé dítě a jediný syn stavebního inženýra. Vystudoval Cottesmore School v Hove a později Seafield Park Engineering College v Lee-on-Solent.

Poté, co pozoroval Johna Moisanta, když poprvé s pasažéry na palubě přeletěl kanál La Manche, začal se zajímat o letectví. Svůj první let uskutečnil v letounu Farman blízko Brooklands s Gustavem Blondeau. Brzy se naučil létat na jednoplošníku British Avis a zcela sám poprvé pilotoval letoun 22. října 1910, i když havaroval po necelých 300 metrech. Dělal však rychlé pokroky a 22. listopadu byl za svou píli odměněn Královským aeroklubem (Royal Aero Club) pilotním průkazem č. 31.

18. prosince 1910 vyhrál cenu 4 000 liber šterlinků vyhlášenou baronem Arnoldem de Forest za nejdelší let z Británie na evropskou pevninu v letounu britské výroby, dvouplošníku Howard-Wright. Uletěl 272 km (169 mil) za 3 hodiny a 40 minut. Výhry využil k založení Letecké školy Sopwith (Sopwith School of Flying) v Brooklands. V červnu 1912 spolu s Fredem Sigristem a dalšími společníky založil firmu Sopwith Aviation Company. Firma vyráběla nejúspěšnější britská letadla nasazená v první světové válce, nejvíce známým byl letoun Sopwith Camel. Za své zásluhy o vítězství Velké Británie v první světové válce byl Thomas Sopwith v roce 1918 vyznamenán Řádem britského impéria.

Činnost firmy byla ukončena v roce 1920. Později byla založena nová firma pojmenovaná podle jejího hlavního inženýra Harryho Hawkera. Sopwith v této firmě působil jako předseda představenstva.

V letech 1934 a 1937 byl vyzyvatelem Amerického poháru v jachtingu, kterého se zúčastnil se svými jachtami Endeavour a Endeavour II. Jeho jachty byly na tehdejší dobu vybaveny pokročilými technologiemi a Sopwith sám se zúčastnil obou závodů jako kormidelník.

V roce 1953 byl Thomas Sopwith pasován na rytíře (Sir Thomas). Po znárodnění letecké továrny Hawker Siddeley pokračoval v práci jako konzultant až do roku 1980. Na počest svých stých narozenin byl vyznamenán leteckou přehlídkou, která probíhala nad jeho bydlištěm. Thomas Octave Murdock Sopwith zemřel v Hampshire 27. ledna 1989 ve svých 101 letech.

  1. a b c d Kindred Britain.
  2. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  3. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  4. Great Britain Roster 1910

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]