Louis Blériot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis Blériot
Louis Bleriot.jpg
Narození 1. července 1872
Cambrai
Úmrtí 1. srpna 1936 (ve věku 64 let) nebo 2. srpna 1936 (ve věku 64 let)
Paříž
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater École Centrale Paris
Ocenění komtur Řádu rumunské koruny (1910)
důstojník Řádu italské koruny (1910)
komandér Řádu čestné legie (1929)
důstojník Řádu akademických palem
Velká zlatá medaile společnosti za rozvoj pokroku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Blériot (1. července 18722. srpna 1936) byl francouzský vynálezce a letecký konstruktér. Uskutečnil první let přes kanál La Manche v letadle těžším než vzduch.

Narodil se v Cambrai, vystudoval inženýrství na École Centrale Paris. Svůj zájem o letectví předvedl, když v roce 1900 postavil svou vlastní ornitoptéru, typ letadla z raných dob letectví, které za účelem letu napodobovalo ptáky máváním křídel.

Blériot a jeho společník Gabriel Voisin založili továrnu na vývoj a výrobu letadel Établissements Blériot-Voisin. V letech 1903 - 1906 společnost vyvinula několik typů letadel.

Po letech, kdy se zdokonaloval v umění pilotáže, se Blériot rozhodl pokusit získat cenu jednoho tisíce liber nabízenou londýnským deníkem Daily Mail za úspěšný přelet kanálu La Manche. 25. července 1909 uletěl 22 mil (35 km) z Les Barraques (blízko Calais) do Doveru ve svém motorovém letounu Blériot XI poháněném benzínem Shell Spirit. Let trval 40 minut.

V následujících letech se stal Blériot úspěšným podnikatelem, který ve své firmě Société Pour Aviation et ses Derives (známější pod akronymem SPAD) vyrobil tisíce letadel nasazených státy Trojdohody do bojů v 1. světové válce.

Vyráběl také automobilové svítilny, motocykly a jízdní kola.

Je pohřben ve Versailles.

Přelet průlivu La Manche[editovat | editovat zdroj]

Blériot.XI startuje k přeletu průlivu

V říjnu 1908 vypsal majitel novin London Daily Mail lord Northcliffe cenu ve výši 1000 liber, která byla přislíbena za přelet Lamanšského průlivu. O získání ceny za pokusili dva piloti: britský pilot Hubert Latham s letadlem Antoinette a Louis Blériot s typem No. XI.

Latham 19. července pro selhání motoru[1] neuspěl a 6 mil od anglického pobřeží přistál na vodě. Louis Blériot vzlétl 25. července 1909 v ranních hodinách z pole nedaleko Calais na mírně upraveném letadle Blériot XI. Vzdálenost 36,6 km uletěl za 27 minut a přistál na anglické půdě nedaleko Doverského hradu. Louis Blériot cenu získal, i když při přistání poškodil vrtuli a podvozek. Pilot však zraněn nebyl (nohu měl v sádře už při startu). V Londýně si letadlo prohlédlo za čtyři dny kolem 120 000 lidí. Ve Francii byl vřele přivítán a získal titul rytíř Čestné legie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nigel Ritchie, David-Tombesi-Walton, Flight: 100 Years of Aviation

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]