Lněnka bezlistenná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLněnka bezlistenná
alternativní popis obrázku chybí
Lněnka bezlistenná (Thesium ebracteatum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádsantálotvaré (Santales)
Čeleďsantálovité (Santalaceae)
Rodlněnka (Thesium)
Binomické jméno
Thesium ebracteatum
Hayne, 1800
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pestřenka na rostlině Thesium ebracteatum

Lněnka bezlistenná (Thesium ebracteatum) je kriticky ohrožený druh poloparazitní rostliny z čeledě santálovitých.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento druh, náležející k rozšířenému rodu lněnka, má svůj areál omezen převážně jen východní a střední Evropu. Jeho západní hranice je v Německu a Rakousku, severní v Polsku a Pobaltských zemích a na východě zasahuje na Ukrajinu, do centrálního Ruska a Rumunska. Ve všech těchto zemích se vyskytuje jen vzácně a dostává se mu různého stupně ochrany. V zemích jako Dánsko již nedávno vymizel. Na Slovensku byl nedávno (2016) nalezen na území stratovulkánu Poľana.

České republice se vyskytuje v současnosti na jediné lokalitě v Polabí, v  národní přírodní památce Slatinná louka u malebné obce Velenky v okrese Nymburk. V roce 2009 byla objevena nová lokalita na Příbramsku.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to bylina vytrvalá, s tenkým plazivým, výběžkatým oddenkem. Vyrůstá z něho jedna nebo několik nahloučených jednoduchých, vzácněji větvených lodyh vysokých 10 až 20 cm, které bývají přímé nebo vystoupavé. Z lodyhy vyrůstají střídavě čárkovitě kopinaté listy, dlouhé 2 až 4 cm a 2 až 3 mm široké, čím výše tím jsou větší. Asi v  polovině výšky lodyha přechází v jednoduché hroznovité květenství zakončené jalovým listnatým chocholem.

Květonosné větvičky jsou vždy s jedním květem na stopce obloukovitě odstálé. Od stopky vyrůstá poměrně dlouhý podkvětní listen, postranní listence nejsou vyvinuty. Oboupohlavné květy s neopadávajícím širokým kalichovitým okvětím mají 5 do poloviny srostlých přímých lístků, které jsou uvnitř bílé a vně zelené. V květu je 5 tyčinek umístěných pod okvětními lístky, jejich prašníky mají prašné váčky obracené směrem ke středu. Jednopouzdrý spodní semeník vytvořený se tří plodolistů obsahuje tři vajíčka, na vrcholu nese čnělku s paličkovou bliznou. Mezi tyčinkami a čnělkou jsou nektarové žlázky. Kvetou v květnu až červnu a jsou opylovány převážně létajícím hmyzem, někdy dochází i k samoopylení.

Po odkvetení se okvětní lístky zavinou dovnitř, takže přischlé okvětí je mnohem kratší než zřetelně stopkatý elipsovitý plod, kožovitá nažka.[1][2][3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Lněnka bezlistenná je oddenkový geofythemikryptofyt. Rozmnožuje se převážně vegetativně plazivými oddenkovými výběžky, řidčeji také generativně semeny. Je to bylina poloparazitická bez svého specifického hostitele. Může vyrůst jen v symbióze s jinou, autotrofní rostlinou.

Když mladá rostlinka vyklíčí ze semene, roste velice pomalu, v prvém roce vyroste maximálně do 4 cm. Z jejího hlavního kořene počnou postupně vyrůstat jemné postranní kořínky a ty hledají kořeny jiných rostlin. V místech styku s nimi vytvoří malé kulovité útvary, z kterých začnou vyrůstat haustoria pronikající dovnitř symbiotické rostliny a srůstají s její dřevní části, s  xylémem, odkud odčerpávají vodu a minerální látky. Organické (ústrojné) látky si rostlinka získává z půdy sama.[2][3][4]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je to druh úzce vázaný na vlhké rašelinnéslatinné louky nebo světlé lesy s dobře minerály zásobenou, hlubokou půdou. Hladina spodní vody může kolísat, terén však smí být zaplavován jen krátkodobě. Roste převážně v nížinách nebo i mírných pahorkatinách v  termofytiku a mezofytiku jako součást bezkolencových luk svazů Molinion a Caricion davallianae. Velice prospěšné pro zachování současných populací je pravidelné každoroční kosení areálu výskytu v srpnu, tj. po vysemenění.

Je to pravděpodobně sarmatský migrant, který se do středoevropské květeny dostal zřejmě v postglaciálním období. Jinak je lněnka bezlistenná hodnocená jako cenný prvek genofondu střední Evropy s reliktním výskytem v této oblasti.[2][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle „Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky“ je lněnka bezlistenná řazena mezi druhy kriticky ohrožené – C1. Stejně tak je hodnocena „Bernskou úmluvou o ochraně evropské fauny a flory“.[5]

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Český název lněnka bezlistenná je morfologicky nesprávný, popisovaná rostlina listeny má, ale nemá listence.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HRČKA, Daniel. Salvia-os.cz: Lněnka bezlistenná [online]. Salvia-os.cz, rev. 28.03.2013 [cit. 2016-07-31]. Dostupné online. 
  2. a b c d DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Lněnka bezlistenná [online]. Natura Bohemica, Olomouc [cit. 2011-01-06]. Dostupné online. 
  3. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Lněnka bezlistenná [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2011-01-06]. S. 17. Dostupné online. 
  4. a b MARHOUL, Pavel; TUROŇOVÁ, Dana. Zásady managementu v lokalitách Natura 2000: Lněnka bezlistenná [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2008 [cit. 2011-01-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-24. ISBN 978-80-87051-38-2. 
  5. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2011-01-06]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]