Likavka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Likavka
Likavský hrad
Likavský hrad
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 520 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Žilinský
okres Ružomberok
Tradiční region Liptov
Likavka
Likavka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 18,26 km²[1]
Počet obyvatel 3 042 (31.12.2017)
Hustota zalidnění 166,6 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Marián Javorka[2]
Vznik 1315 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.likavka.sk
Telefonní předvolba 044
PSČ 034 95
Označení vozidel RK
NUTS 510599
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Likavka je obec na Slovensku v okrese Ružomberok.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Likavka se nachází na Liptově, sousedí s městem Ružomberok, je s ním téměř spojena. Nachází se na pravém břehu řeky Váh v malé kotlinku mezi vrchy Mnich (z jihu až jihovýchodu), Přední Choč (ze severu) a Čebrať (západ , severozápad), přímo na dopravní cestě, která spojuje Oravu s Liptovem. Nadmořská výška obce je 520  m n. m. Obcí protéká potok se stejnojmenným názvem, který pramení v severovýchodním výběžku Velké Fatry a je pravostranným přítokem řeky Váh.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka: 1315–1341 (Likava).

Nejdůležitějším svědkem osídlení této části Liptova v 13. století je kostel sv. Martina v Martinčeku z roku 1260 na blízkém vrchu mnichů. Osídlení této části Liptova pochází již z pravěku, na hradním vrchu bylo odkryto hradiště púchovské kultury, se kterým souvisí poklad železných předmětů a laténských mincí. Dále zde bylo povelkomoravské sídliště z 10. - 12. století. Obec se nejdříve vzpomíná jako Likava a to již před 13. stoletím. Tehdy patřila Likava zemanům. V tomto období daroval likavský majetek král Béla IV.. zemanovi Mikulášovi, který se svými potomky vlastnil obec do roku 1335. K těmto zemanům patřil i Ladislav z Likava (de likumu). V roce 1335 se však museli zemané majetku vzdát na příkaz liptovského a zvolenského župana Donco, který jim dal za likavský majetek náhradu, část majetku v Liptovském Trnovci a v Ľubeli. Osada Likava ležela při důležité zemské obchodní cestě, vedoucí ze Zvolena přes Revúckou dolinu vedle Ružomberku a směřovala přes Oravu dále do Polska. Nad touto cestou dal liptovský a zvolenský župan Donč vybudovat v druhé polovině 30. let 14. století hrad, který dostal název podle původní osady -Likava. Vesnice Likava a její majetek byla později královským majetkem, a v poddanské závislosti pánů z Likavy. Její současný název Likavka se poprvé vzpomíná v soupisu Likavského panství z poloviny 16. století.

V roce 1600 se zde uvádělo 23 obydlených poddanských domů a 17 opuštěných dvorů. Podle urbáře měla roce 1625 Likavka 12 selských usedlostí, v nichž žilo asi 25 rodin a 38 domů. Roční daň platili na svátek sv. Jiří, Michala a na Vánoce po 2 florénech a 86 denárech. Podle zápisu kanonické vizitace z roku 1713 měly Likavka a Martinček 497 obyvatel. V roce 1787 v Likavce žilo 883 obyvatel a stálo zde 89 domů. V roce 1828 v 179 domech žilo 1228 obyvatel. Obyvatelé Likavky museli vydržovat i projíždějící vojska. V roce 1736 byli přinuceni odevzdat pro vojáky knížete Lobkowicze naturálie. Nové podmínky po roce 1848 a postupná industrializace změnily i předmět obživy a z tradičních odvětví, zemědělství, ovčáctví, dřevorubectvím a vorařství se postupně mnoho obyvatel zaměstnalo v Ružomberských průmyslových podnicích. Podle sčítání obyvatel z roku 1970 měla obec Likavka 3781 obyvatel.

Politika[editovat | editovat zdroj]

 • Starosta: Ing. Marián Javorka
 • Místostarosta: JUDr. Jaromír Pavlík
 • Přednostka obecního úřadu: Ing. arch.. Iveta Hattalova

Zastupitelstvo[editovat | editovat zdroj]

Zastupitelstvo se skládá z 9 členů:

SMER-SD- 5 KDH- 3 SDKÚ-SaS- 1 [3]

Obecní úřad vydává občasník s názvem Likavan, v přibližném nákladu 1000ks.[4]

Kulturní pozoruhodnosti[editovat | editovat zdroj]

K nejvýznamnějším památkám patří kromě hradu Likava neogotický římskokatolický kostel sv. Juraje z r.. 1880, kaple na malé Kalvárii ze začátku 19. století, ale i jabloň zasazena farářem Štefanem Janovcíkem z příležitosti postavení a vysvěcení katolického kostela.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

 • Mnich (696 m) je budován na vápencových a dolomitových horninách. Většinu Mnicha tvoří dolomity, více vápenců je ve východní části, kde se v jeho nejvýchodnějším výběžku nachází Liskovská jeskyně. Z Mnicha je několik velmi pěkných výhledů na západní část Liptovské kotliny. Přímo pod jeho jižními svahy teče řeka Váh, z Mnicha se můžete vybrat na prohlídku blízké obce Lisková a prohlédnout si Skala pěst (Jánošíkova pěst).
 • Likavka (500 m) - Čebrať (945 m),
 • Likavka (500 m) - hrad Likava- Přední Choč -Velký Choč (1611 m) 4 1/2 h, červená značka,

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nejoblíbenějším sportem v obci je fotbal, v regionálních soutěžích působí Obecní sportovní klub Likavka. V obci se soutěžně hrává i stolní tenis (v roce 1977 se zde uskutečnily mistrovství Slovenska mužů a žen) a florbal (Meteníci Likavka). V obci také v roce 1979 vznikl Klub Nadšence amatérské cyklistice (jako součást TJ Družstevník Likavka), který se v roce 1988 přestěhoval do Ružomberka, v Likavka však má více aktivních členů.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice Ružomberok - leží v katastru obce Likavka
 • Likavčanov přezdívají i Meteníci (vyslovuje se tvrdě, bez měkčení). Meteník je typické liptovské jídlo, v Likavka jde o slaný koláč z kynutého těsta, zelí a slaniny.
 • S blízkým hradem Likava jsou spojeny různé pověsti - jedna z nich říká Likavského hradní paní, která když se objeví na loukách pod hradem, přinese dobrou úrodu. Další pověst hovoří o pokladu, který na nádvoří hlídá věrný služebníku, kterého pán hradu shodil z hradního brala.
 • O záchranu hradu se snaží občanské sdružení Hortus de Likava, které je zároveň organizátorem Likavského hradních slavností.
 • Během léta se v amfiteátru pod hradem Likava vádějí 2 pravidelné akce: Dětský folklorní festival a Likavského hradní slavnosti.
 • V Likavce působí od roku 1919 i ochotnický divadelní soubor, který již nastudoval a uvedl více než 120 divadelních her.
 • Obec má v katastrálním území až dva zdroje pitné vody (na strážníky a pod hradem Likava)
 • V obci se nachází kostel sv. Jiří z roku 1880 a několik 2 kaple (na páračky a na Bellovy ulici přímo nad hlavním vlakovým nádražím).
 • Hlavní vlakové nádraží Ružomberok se nachází v katastrálním území obce Likavka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Likavka na slovenské Wikipedii.

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 937 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2018-07-30]. S. 3. Dostupné online. (slovensky) 
 2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Marián Javorka je v seznamu. Dostupné online. 
 3. Oficiálna stránka obce Likavka - Obecné zastupiteľstvo. www.likavka.sk [online]. [cit. 2014-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-02. 
 4. Oficiálna stránka obce Likavka - Obecné noviny. www.likavka.sk [online]. [cit. 2014-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-02. 
 5. Oficiálna stránka obce Likavka - Pietna spomienka na B. Nemčeka. www.likavka.sk [online]. [cit. 2014-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]