Liskovská jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liskovská jeskyně
Údaje o jeskyni
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Místo okres Ružomberok
Zeměpisné souřadnice
Liskovská jeskyně
Liskovská jeskyně
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Liskovská jaskyňa
Základní informace
Vyhlášení 1976
Rozloha x ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Ružomberok
Další informace
Kód 333
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liskovská jeskyně se nachází východně od Ružomberku v blízkosti obce Lisková. Je známá odnepaměti, hlavní vchod se nachází ve výšce 500 m n. m. ve skalním portálu, západně od něj se nacházejí další otvory vedoucí do horních pater. Jeskynní systém je vytvořen ve vrchu Mních, výrazně vystupujícím z okolního terénu těsně u řeky Váhu. Je to nejlépe přístupná velká jeskyně na Slovensku.

Celková délka jeskynních prostor v současnosti dosahuje 4145 m s vertikálním rozpětím 74 m. Zvláštní je, že se podzemní prostory se rozkládají na poměrně malém půdoryse přibližně 100×120 m. Teplota v jeskyni je během celého roku stabilní okolo 7–8 °C. V okolí jeskyně dochází v zimních měsících k výraznému proudění teplého vzduchu z puklin v zemi, což ukazuje na výskyt neznámých velkých podzemních prostor pod vrcholem Mních – všechny pokusy o jejich objevení však byly doposud neúspěšné.

V jeskyni byly učiněny významné archeologické nálezy. Už od 18. století se jeskyně dostala do povědomí odborníků i místních obyvatel. Její prostory jsou značně poškozené neodborně vykonávanými výzkumy a vylamováním sintrové výplně. Nejstarší osídlení jeskyně pochází z mladší doby kamenné. V jeskyni byly nalezeny štípané kamenné nástroje a úlomky měděných šperků. V roce 1997 se v jedné z bočních chodeb poblíž „Jánošíkovy síně“ podařilo odkrýt a odborně zdokumentovat unikátní kultovní objekt s lidskými pozůstatky. Mezi nejvýznamnější objevy novodobé archeologie na této lokalitě se považuje unikátní nález měděného býčího dvojzápřahu, datovaného do 4. tisíciletí př. n. l.; výjimečným rysem Liskovské jeskyně je též velké množství nálezů měděných náušnic a keramiky.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Liskovská jaskyňa je národní přírodní památka ve správě příspěvkové organizace Správa slovenských jeskyní. Nachází se v katastrálním území obce Lisková v okrese Ružomberok v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v roce 1976 na rozloze x ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 15,8545 ha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]