Veľký Choč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Veľký Choč
Veľký Choč z Liptova
Veľký Choč z Liptova

Vrchol1611[1] m n. m.
Prominence788 m ↓ sedlo Vrchvrata
Izolace18,9 km → Salatín
SeznamyNejprominentnější hory SK #6
Hory Chočských vrchů #1
Poloha
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PohoříChočské vrchy
Souřadnice
Veľký Choč
Veľký Choč
Horninavápenec
PovodíVáh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veľký Choč je dominantním a nejvyšším vrcholem pohoří Chočské vrchy na Slovensku. Viditelný je už od Štrby a z celé dolní Oravy. Vrchol je turisticky velmi vyhledávaný. Má tvar nepravidelné pyramidy s početnými skalními partiemi. Z vrcholu Veľkého Choče je vynikající kruhový výhled. Jeho vrchol je porostlý kosodřevinou, od Valaské Dubové stoupají jeho svahy poměrně mírně. Ze severu naopak převládají strmé stráně. Na vrcholu se nachází přírodní rezervace Choč, do které spadají i některé menší vrcholy: Predný Choč, Malý Choč, Stredný Choč a Zadný Choč, ale také další kopce jako například Kýčera, Sokol a jiné.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Veľký Choč je oficiálně přístupný po čtyřech cestách:

  • červená červená turistická značka značka vede z Lúček po cestě na Oravu, potom Jastrabou dolinou přes polanu Žimerová do sedla Vráca (mezi Veľkým a Malým Chočem) a na vrchol (2:25 hod.)
  • z Likavky se dá jít po červené červená turistická značka nebo modré modrá turistická značka značce (přes Predný Choč nebo podél něj) až do sedla Spuštiak, odtud po modré modrá turistická značka značce na Poľanu, ze které se jde po zelené zelená turistická značka značce na vrchol (3:35 h resp. 4 hod.)
  • z Valaské Dubové po modré modrá turistická značka stezce na Poľanu a odtud po zelené zelená turistická značka na vrchol (2:35 hod.)
  • z Vyšného Kubína po zeleně zelená turistická značka značené stezce (přes Poľanu) nebo po červené červená turistická značka (3 h resp. 3:30 hod.)

Nejhezčí výstup je z Lúček nebo Vyšného Kubína, při kterém se turistům naskýtají působivé výhledy.

Umění[editovat | editovat zdroj]

Vrchol byl opěvován mnoha básníky, mezi jinými také P. O. Hviezdoslavem, který pocházel z Vyšného Kubína, ležícího přímo pod Chočem. Choč je považovaný za jeden z nejhezčích vrcholů Slovenska.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Hora byla vyobrazena na rubu bankovky o nominální hodnotě 10 Kčs, která byla v oběhu v letech 1986–1993. Na jejím líci byl zobrazen P. O. Hviezdoslav.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Turistický atlas – Slovenská republika 1 : 100 000. Harmanec : VKÚ, a. s., 2004. ISBN 80-8042-402-0. Kapitola Mapová časť, s. 36.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]