Lemurovití denní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Lemurovití denní

alternativní popis obrázku chybí
Lemur korunkatý (Eulemur coronatus), samec
Vědecká klasifikace
Doména: eukaryota (Eukaryota)
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Nadřád: placentálové (Placentalia)
Řád: primáti (Primates)
Podřád: poloopice (Strepsirrhini)
Infrařád: Lemuři (Lemuriformes)
Nadčeleď: Lemurové (Lemuroidea)
Čeleď: lemurovití denní
Gray, 1821
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Do čeledi Lemurovití denní (Lemuridae) náleží asi 20 druhů nejprimitivnějších primátů. Patří mezi nejznámější endemické druhy a vyskytují se pouze na Komorských ostrovech a Madagaskaru.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to středně velcí stromoví primáti, dorůstající 32 až 56 cm na délku vyjma ocasu, a dosahující hmotnosti max. 6 kg. Mají dlouhé, osrstěné ocasy a dlouhou a hebkou srst odlišného zbarvení. Zadní končetiny mají mírně delší než přední, což jim umožňuje dobře skákat. Většina druhů vyniká mrštností a obratností. Mají výborně vyvinutý čich a binokulární vidění. Na rozdíl od lemurovitých nočních postrádají téměř všichni zástupci této čeledi až na lemura katu tapetum lucidum, zvláštní vrstvu v očích, která umožňuje noční vidění. Jsou to všežravci, ale upřednostňují rostlinnou potravu, zvláště pak listy, semena a různé plody.

Samice rodí jedno až dvě mláďata po 120 až 140 denní březosti. Přesná doba březosti se však liší podle druhů. Jsou to společenská zvířata žijící ve skupinách tvořených u některých druhů i více jak 40 jedinci. U některých zástupců, např. u již výše zmiňovaného lemura katy, jsou skupiny dlouhodobé s přísnou hierarchií. Přesným protikladem jsou skupiny, které tvoří např. lemur bělohlavý a jejichž členové často přecházejí z jedné skupiny do druhé.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Prohlubováním a zpřesňováním poznatků dochází ke změnám v taxonomii, postupně se vyvíjí řazení jednotlivých skupin zvířat do rodů, druhů nebo podruhů. Obdobná situace je i při zatřiďování do vyšších taxonů.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Lemuři všeobecně nejsou na Madagaskaru mnoho loveni, místní obyvatelé jsou pověrčiví a mají z nich obavy. Jsou však ze svých území vytlačování devastaci přírodních podmínek, kdy velkou rychlostí pokračuje odlesňování z důvodů rozšiřování zemědělství, těžby dřeva, výroby dřevěného uhlí a stavění silnic.

Podle IUCN jsou považováni:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lemuridae na anglické Wikipedii.

  1. [1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DOBRORUKA, Luděk. Zvířata celého světa. Svazek 5. [s.l.] : Státní zemědělské nakladatelství, 1979.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]