Vari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
VARI
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Adresa sídla Libice nad Cidlinou, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.vari.cz
IČO 00660574
LEI 31570070KLAPV7Z4U319
Některá data mohou pocházet z datové položky.

VARI, a. s. je česká firma zabývající výrobou a prodejem malé zemědělské, komunální a zahradní techniky. V současnosti je VARI, a.s. výrobcem malotraktorů, bubnových sekaček, mulčovačů a malé komunální a zahradní techniky. Dále je dovozcem štípačů dřeva, elektrických motorových pil, tlakových myček, sekaček a rotačních kypřičů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky podniku VARI, a.s. sahají až do roku 1912, kdy převzal na základě živnostenského listu kovářskou a podkovářskou živnost Antonín Jelínek z Pátku u Poděbrad, který opravoval i vyráběl hospodářské stroje. Počátkem roku 1969 podnik uzavřel smlouvu s firmou Gutbrod o koupi licence na výrobu stavebnicového systému malé zemědělské techniky Terra. Systém byl kombinován z výrobků pocházejících z Československa a Maďarska. Kromě produkce pro domácí trh zajišťovala firma Motokov export.

Po ukončení licence s firmou Gutbrod v polovině 80. let došlo k malým úpravám systému a modernizovaná verze Terry se začala prodávat pod značkou VARI systém, jenž ale zůstal kombinovatelný se svým předchůdcem.

Po roce 1989 se firma přetransformovala na akciovou společnost Mepol a v roce 1992 byla privatizována. Spolu s firmou Motor Jikov České Budějovice byl v roce 1996 založen společný podnik Vari a.s., společný podnik ukončil činnost v roce 1998 a funguje samostatně. V roce 1999 firma expandovala do Uzbekistánu, v roce 2006 vyvinula vlastní stroj na obdělávání rýžových polí a začala ho exportovat do Ghany a Vietnamu.[1] V roce 2009 se firma zaměřila na podporu obcí ve středních Čechách pod heslem Vize z krize.[2]

V roce 2007 firma získala 2. místo mezi středními firmami v ocenění Exportní cena DHL.[3]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Firma Vari vyrábí bubnové a diskové sekačky na trávu, mulčovače a malotraktory v Libici nad Cidlinou.

Bubnové sekačky a mulčovače[editovat | editovat zdroj]

Bubnová sekačka VARI DS-521BiS Agatha - první bubnová sekačka s elektrostartem

Vlastní bubnovou sekačku - adaptér SAMSON 56 pro převodovky DSK 316, uvedla společnost Vari na český trh poprvé v roce 1997, následovaný modelem BDR-595 ADELA.

Od roku 2010 společnost vyrábí více než 10 typů diskových a bubnových sekaček, jež vyváží i do zemí EU a Afriky.

Společnost vybavuje své sekačky patentově chráněným uložením čtyř výkyvných nožů pod úhlem 3 °,[4] jež zaručuje, že se při nárazu o kámen nože otočí a nepoškodí.

Mulčovač F-550 HURRICANE

Firma se dále zabývá vývojem a výrobou mulčovačů a v roce 2012 uvedla na trh dvourychlostní stroj na vyžínání křovin Hurricane F-550. U něho byly poprvé použity některé prvky jako kryt pracovního prostoru z plechu odolného vůči korozi, nový tvar sekacího prostoru se zešikmenými boky pro dokonalejší zpracování sečeného porostu nebo vodící ostruhu místo vodicího kola pro snadný prostup vyžínaným porostem. V roce 2013 uvedla firma na trh bubnovou sekačku DS-521B Agatha, u které bylo též použito zakrytí disku s pracovními noži krytem z plechu odolného vůči korozi. Současně s tím se inovoval i tvar krytování. Všechny tyto nové prvky jsou chráněné v databázi OHIM. [5] [6] [7] [8]

V roce 2017 VARI jako první ve světě provedlo zástavbu motoru B&S 675IS Series s technologií instart do bubnové sekačky DS-521BiS Agatha.[9] Motory řady iS SERIES využívají lithium-iontové baterie, které zajišťují opakované a spolehlivé startováním tlačítkem, které je u DS-521BiS Agatha umístěno na startovacím panelu na příčce vodicích rukojetí.

Malotraktory[editovat | editovat zdroj]

Srdcem stavebnicového systému Vari je pohonná jednotka Honda ve výkonové třídě 4 až 6 HP, již firma doplňuje dvěma vyměnitelnými typy převodových skříní – DSK-316 (použití je celoročně pro veškeré komunální práce, jako je sečení, mulčování, zametání, srhnování a obracení sena, odhoz a úklid sněhu) a DSK-317 (použití pro půdní práce, jako je orání, sázení, oborávání a vyorávání brambor, smykování a vláčení, rotavátorování a jiná příprava půdy, a další)

Malotraktor DSK 316 s mulčovačem Tajfun 52

Od roku 2001 je Vari vlastníkem užitného vzoru na motorový zametací stroj.[10]

Multifunkční nosiče[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2014 začala firma vyrábět multifunkční bubnovou sekačku BDR-620 Lucina MaX, ke které lze kromě bubnového adaptéru připojit vyžínač křovin, pasivní zametací kartáč nebo sněžný pluh. V roce 2016 představila vyšší model multifunkčního nosiče pod názvem RAPTOR Hydro s prvky, jako je např. čtyřtaktní motor B&S 950E výkonové třídy 8 HP, hydrostatická převodovka TUFF TORQ K-46ED s automatickou uzávěrkou diferenciálu, rozběhová spojka a brzda NORAM / VARI, integrovaná přídavná nádrž o objemu 4,5 l. K RAPTOR Hydro lze připojit bubnová sekačka, mulčovač, radlice nebo obraceč sena, dozadu pak vozík nebo sulka. Tento nosič získal na mezinárodní výstavě Techagro 2016 cenu Grand Prix.[11]

Multifunčkní nosič VARI RAPTOR Hydro s bubnovou sekačkou a sulkou

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SŮRA, Jan. České malotraktory Vari míří na vietnamská rýžová pole. iDNES.cz [online]. 2007-07-07 [cit. 2010-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 2. KROUPA, Jan. Významná pomoc obcím. KomunalWeb [online]. 2010-01-04 [cit. 2010-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 3. MOSTÝN, Milan. Exportní cena DHL. Hospodářské noviny [online]. 2007-11-22 [cit. 2010-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 4. Užitný vzor Rotační žací ústrojí, zejména pro trávníkové žací stroje, Úřad průmyslového vlastnictví ČR (PDF)
 5. Certifikát OHIM na celkový design stroje (PDF)
 6. Certifikát OHIM na tvar sekacího prostoru s vodicí ostruhou (PDF)
 7. Certifikát OHIM na celkový design stroje bubnové sekačky (PDF)
 8. Certifikát OHIM na tvar krytování bubnových sekaček (PDF)
 9. Certifikát - DS-521BiS Agathaje první a jedinou sekačkou na vysokou trávu na světě s elektrostartem pomocí tlačítka (InStart) (PDF)
 10. Užitný vzor Motorový zametací stroj, Úřad průmyslového vlastnictví ČR (PDF)
 11. VELETRHY, Brno. Oceněné exponáty TECHAGRO 2016. Veletrhy Brno [online]. 2016-04-03. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]