Lemurovití noční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Lemurovití noční

alternativní popis obrázku chybí
lemur pruhohřbetý
Vědecká klasifikace
Doména: eukaryota (Eukaryota)
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Nadřád: placentálové (Placentalia)
Řád: primáti (Primates)
Podřád: poloopice (Strepsirrhini)
Infrařád: lemuři (Lemuriformes)
Nadčeleď: lemurové (Lemuroidea)
Čeleď: lemurovití noční (Lepilemuridae)
Gray, 1870
Rod: Lepilemur
I. Geoffroy, 1851
rozšíření lemurů rodu Lepilemur
rozšíření lemurů rodu Lepilemur
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lemurovití noční (Lepilemuridae) je čeleď nejprimitivnějších primátů, kteří patří mezi endemity, vyskytující se na Madagaskaru. Čeleď má jediný rod s asi 25 druhy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vědci se domnívali, že rod (Lepilemur), který se odlišuje od ostatních lemurů, je potomkem asi před 1000 léty vymřelé opice (Megaladapis), proto se tato čeleď nazývala (Megaladapidae) Major, 1893. Později se prokázala neoprávněnost této domněnky a toto jméno je nyní považováno za mladší synonymum.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to poměrně malé opice, měří asi 250 až 300 mm a váží 500 až 900 gramů. Huňatý ocas mají dlouhý asi 250 mm. Na hřbetě a bocích jsou hnědí až tmavě šedí, obličej mají světle šedý, bříška světlá a ocas načervenalý. Mají krátkou hlavu s velkými ušními boltci a žluté kulaté oči. Zadní nohy mají delší a silné, dokáži rychle běhat a skákat i vertikálně. Prsty mají opatřeny nehty, pouze druhý prst zadních končetin nese dráp na škrábání.

Životní projevy[editovat | editovat zdroj]

Stravu mají téměř vegetariánskou, upřednostňují rostlinou potravu, listy a ovoce. Jsou to noční tvorové, žijí na stromech kde den přespávají v dutinách. Mimo doby rozmnožování jsou samotáři. Samci mají větší teritoria než samice a mají tak na svém území více samic. Zvířata stejného pohlaví brání hlasitými, pronikavými zvuky svá území proti konkurentům. Samičky rodí po jednom mládě, zpočátku ho přenáší v tlamičce a později zavěšené v srsti, při hledání potravy ho ukládá do hnízda v dutině.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Lemuři všeobecně nejsou na Madagaskaru mnoho loveni, místní obyvatelé jsou pověrčiví a mají z nich obavy. Jsou však ze svých území vytlačování změnou přírodních podmínek, kdy velkou rychlostí pokračuje odlesňování z důvodů zemědělství, těžby dřeva a výroby dřevěného uhlí. Za ohrožený druh je považován lemur ankaranský, za zranitelný druh lemur Milne-Edwardsův a za kriticky ohrožený druh lemur severní. O ostatních druzích nemá IUCN dostatek informací.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. [2]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]