V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Ladislav Josef Čelakovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Ladislav Josef Čelakovský
Narození 29. listopadu 1834
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 24. listopadu 1902 (ve věku 67 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Národnost Češi
Zaměstnavatel Univerzita Karlova
Děti Ladislav František Čelakovský
Rodiče František Ladislav Čelakovský
Příbuzní Jaromír Čelakovský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Josef Čelakovský (29. listopadu 1834 Praha24. listopadu 1902 tamtéž) byl český botanik, profesor pražské univerzity a člen České akademie věd.

Ladislav Josef Čelakovský má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku ČELAK..[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Příbuzenstvo
sestra Marie Čelakovská
strýc Josef František Frič
švagr Karel Tůma

Studoval gymnázium ve Vratislavi, kde jeho otec působil jako profesor slavistiky. Když otec zemřel, postaral se o něho Jan Evangelista Purkyně, který zde byl též profesorem, měl také velký vliv na jeho výchovu. Maturitu složil na Akademickém gymnáziu v Praze 1. Po maturitě učil na gymnáziu v Chomutově a v letech 1860-61 a 1864-65 na gymnáziu v Ječné. Roku 1860 se stal kustodem botanického oddělení Národního muzea. Roku 1866 se habilitoval na pražské technice (dnes ČVUT), roku 1871 byl jmenován mimořádným a roku 1880 řádným profesorem botaniky na pražské Univerzitě Karlově. Stal se prvním ředitelem Katedry botaniky. Od roku 1869 byl členem Královské české společnosti nauk, od roku 1890 České akademie věd a umění a byl také členem řady učených společností v cizině.[2]

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

S manželkou Aloisií, rozenou Knafovou (1837–1904)[3]měl pět dětí (z nich jeden syn zemřel v jednom roce).[4][5] Jeho syn Ladislav František Čelakovský byl také botanikem a mykologem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Hrob Ladislava Josefa Čelakovského na Olšanských hřbitovech v Praze

Zabýval se hlavně morfologií rostlin, zejména květenství nahosemenných, systematikou, kde popsal řadu rostlinných druhů a kříženců. Navázal na své předchůdce, zejména na Karla Bořivoje Presla, a vytvořil první vědecký soupis květeny Českých zemí. Široce založenou „Fylogenetickou morfologii“ nedopsal a zůstala v rukopise. Byl u nás první, kdo roku 1877 referoval o Darwinově teorii a roku 1894 o ní vydal knihu nazvanou Rozpravy o Darwinově theorii. V roce 1899 prosadil zřízení botanické zahrady pro českou část pražské univerzity v Praze, Na Slupi, kde existuje dodnes.[2] Přispíval do Riegrova slovníku a do Ottova slovníku naučného a napsal desítky článků do časopisů Vesmír, Živa, Osvěta a dalších. Kromě toho napsal několik učebnic a populárních knih o rostlinách a houbách.

Je pohřben v Praze na Olšanských hřbitovech. Secesní náhrobek ze švédské žuly je vyplněn kromě jeho jména i jménem jeho manželky Luisy. V horní části náhrobku je jeho podobizna, dílo sochaře Bohumila Kafky.[2]

Citát[editovat | editovat zdroj]

Po smrti otcově byl osmnáctiletému Ladislavu otcovským přítelem a rádce veliký Jan Ev. Purkyně a mladý učenec nelenil podle svého slavného vzoru dbáti při svých vědeckých snahách i péče o český rozvoj básnický; vzpomíná-li naše překladová literatura s úctou, že geniální biolog Purkyně byl za mlada překladatelem básní Schillerových a Tassových do obrozující se mateřštiny, vděčí naše první souborné vydání Shakespearovo mladému Ladislavu Čelakovskému za překlady Krále Leara, Bouře i obou Jindřichů IV.
— Jaroslav Kvapil[6]

Hlavní spisy[editovat | editovat zdroj]

 • Analytická květena Čech, Moravy a rakouského Slezska. Praha 1879 (1. vyd., 412 str.), 1887 (2. vyd., 430 str.), 1897 (3. vyd., 456 str.)
 • Názorný přírodopis všech tří říší. Díl druhý.
 • Prodromus květeny české 1.–4. Praha 1868–1889
 • Přírodopisný atlas rostlinstva. Praha 1866, 1873 a 1889
 • Rozpravy o Darwinově theorii. Praha 1894

Popsané druhy[editovat | editovat zdroj]

Podle databáze INPI popsal 208 rostlinných druhů. Pro autorskou značku Čelak. eviduje databáze IPNI tento seznam popsaných rostlin.

Překlady[editovat | editovat zdroj]

Vedle vědecké činnosti se v mládí zabýval také překladatelstvím a přeložil do češtiny několik Shakespearových dramat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ladislav Josef Čelakovský na německé Wikipedii.

 1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 
 2. a b c SZABO, Miloš. Pražské hřbitovy. Olšanské hřbitovy III.. Praha: Libri, 2011. 245 s. ISBN 978-80-7277-487-6. S. 39-40. 
 3. http://www.knihovna.dolnibousov.cz/products/celakovska-roz-knafova-aloisie-13-8-1837-jaromer-15-6-1904-dolni-bousov-/
 4. Policejní přihlášky, Praha, rodina Ladislava Čelakovského
 5. Seznam pražských příslušníků:Cželakovwky Ladislaus
 6. KVAPIL, Jaroslav. O čem vím. Praha: Orbis, 1932, str. 99

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Online dostupná díla autora[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]