Miloš Szabo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Reverendus Dominus
ICLic. Mgr. et Mgr. Miloš Szabo, Th.D.
Kanovník
Královské kapituly na hradě Karlštejně
Miloš Szabo na Nám. sv. Petra v Římě
Miloš Szabo na Nám. sv. Petra v Římě
Církevřímskokatolická
Svěcení
Kněžské svěcení1988
světitel Mons. Ján Sokol
Osobní údaje
Datum narození19. února 1964 (59 let)
Místo narozeníBojnice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Křest29. února 1964
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miloš Szabo (* 19. února 1964 Bojnice) je římskokatolický duchovní, původem ze Slovenska. Od roku 1995 žije v Praze, kde působil jako okrskový vikář IV. pražského vikariátu a farář u kostela sv. Prokopa na Žižkově, od července 2015 také jako administrátor excurrendo ve farnosti při kostele Povýšení sv. Kříže v Praze - Vinoři. Od října roku 2015 přednáší kanonické právo a jeho dějiny na Katolické teologické fakultě UK v Praze a zároveň působí jako farář kostela sv. Gotharda v Praze 6-Bubenči. Je soudcem Metropolitního církevního soudu v Praze,[1] autorem mnoha knih a odborných článků. Dlouhá léta byl rovněž projektovým manažerem akce Noc kostelů,[2] a členem týmu Posttraumatické intervenční péče Policie ČR v Praze.[3]

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Farní kostel sv. Gotharda v Praze-Bubenči

Narodil se ve slovenských Bojnicích. Vystudoval Teologickou fakultu Komenského univerzity v Bratislavě, na kněze byl vysvěcen roku 1988. Než mohl začít studovat bohoslovectví, živil se jako dělník v čistírně odpadních vod v Dusle Šaľa. Během svých studií se tajně stal členem Misijní společnosti sv. Vincence, kde působil do roku 1995, kdy odešel pracovat do Čech.[4]

Do té doby vystřídal na Slovensku několik farností (Levice, Vráble, Bratislava-Prievoz, Výčapy-Opatovce) a založil církevní školu sv. Vincence v Levicích a sv. Vojtěcha ve Vráblích. Stál u zrodu církevního školství v celé tehdejší trnavské arcidiecézi, když byl v letech 1991-1995 prvním ředitelem diecézního školního úřadu a církevním školním inspektorem.

Oproti původnímu plánu pracovat jako misionář v africkém Kamerunu nakonec zakotvil v pražské arcidiecézi: první roky ve spojených farnostech Štěchovice-Slapy-sv. Kilián (1995–1999). K velkolepým oslavám milénia kláštera na Ostrově u Davle angažoval mj. profesora Tomáše Halíka i herce Mariána Labudu. Tam si jeho organizátorských schopností všiml pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk a jmenoval jej administrátorem farnosti Roudnice nad Labem. V té době studoval kanonické právo na Katolické univerzitě v polském Lublinu, kde roku 2000 získal licenciát s titulem ICLic. Následujícího roku byl jmenován nejdříve administrátorem, posléze farářem farností u sv. Prokopa, u sv. Anny a u sv. Rocha (po sloučení již jen farnost sv. Prokopa) na pražském Žižkově.

V roce 2014 ukončil postgraduální studium na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a získal velký doktorát teologie (Th.D.). Od října roku 2015 je farářem u kostela sv. Gotharda v Praze-Bubenči a vyučuje kanonické právo na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Stal se tváří a projektovým manažerem akce Noc kostelů v pražské arcidiecézi (do roku 2014) a jedním z prvních duchovních, působících u Policie ČR (člen týmu Posttraumatické intervenční péče do roku 2016).

Kromě své profese se věnuje i soupisu hrobů významných osobností na pražských hřbitovech, které publikoval již v pěti svazcích.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V přípravě[editovat | editovat zdroj]

  • Olšanské hřbitovy V/2, Libri Praha

Odborné monografie[editovat | editovat zdroj]

  • Vznik řeckokatolického exarchátu v ČR a jeho právní struktura
  • Dopady různosti obřadů na manželské kauzy u církevního soudu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Personální složení Metropolitního soudu [online]. Arcibiskupství pražské [cit. 2020-01-17]. Dostupné online. 
  2. KOLÁŘOVÁ, Marie. Miloš Szabo: Vůči policii jsem měl dřív řadu předsudků. Skutečnosti.cz [online]. 2014-5-25 [cit. 2015-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-14. 
  3. P. Miloš Szabo [online]. ČBK [cit. 2015-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-15. 
  4. Miloš Szabo - farář [online]. Praha 3, 5/2014 [cit. 2015-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]