Přeskočit na obsah

Kostel Povýšení svatého Kříže (Vinoř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Povýšení sv. Kříže
ve Vinoři
Kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři
Kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťVinoř
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézearcidiecéze pražská
VikariátIV. pražský vikariát
FarnostŘímskokatolická farnost u kostela Povýšení sv. Kříže Praha-Vinoř
web farnosti
ZasvěceníPovýšení svatého Kříže
Další informace
UliceVinořské náměstí
Kód památky41262/1-1990 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Vinoři je nejvýznamnější barokní památkou Vinoře a jejího okolí. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Původně zde stál dřevěný kostel, který vyhořel a byl nahrazen kamennou románskou stavbou tribunového typu, z níž se dochovalo pouze zdivo věže. V letech 1727-1728 byl kostel barokně přestavěn architektem F.M. Kaňkou (obě postranní lodě). Tato barokní přestavba byla posledním rozsáhlejším zásahem do architektury kostela.

V interiéru kostela jsou zachovány varhany z roku 1781 a další cenné artefakty. Na hlavním oltáři je obraz Povýšení sv. Kříže, (dílna Ignáce Raaba) a sochy sv. Václava a sv. Ludmily.

Na náměstí před kostelem je sousoší sv. Jana Nepomuckého od Ignáce Františka Platzera (1755). Do roku 1805 byl kolem kostela hřbitov. Od tohoto roku se pohřbívá na novém hřbitově v ulici Mladoboleslavská, založeném ve 2. polovině 18. století.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-17]. Identifikátor záznamu 153369 : Kostel Povýšení sv. Kříže. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • PODLAHA, Antonín; ŠITTLER, Eduard. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém. Svazek 15, politický okres Karlínský. Praha: Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1901. (Soupis památek). Dostupné online. Kapitola Vinoř, s. 325–328. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]