Láhevník ostnitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAnona ostnitá
alternativní popis obrázku chybí
anona ostnitá (Annona muricata)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád šácholanotvaré (Magnoliales)
Čeleď láhevníkovité (Annonaceae)
Rod láhevník (Annona)
Binomické jméno
Annona muricata
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Láhevník ostnitý (Annona muricata) česky též anona ostnitá, anona měkkoostenná, láhevník měkkoostenný a láhevník ostnitý je rostlina z čeledi láhevníkovité. Plod nebo případně i celá rostlina, se lidově nazývá quanabana, guanabana, velký či ostnitý corossol, ostnitý cachiman, graviola nebo soursop.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Annona bonplandiana
 • Annona cearaensis
 • Annona graviola
 • Annona macrocarpa
 • Annona muricata var. borinquensis
 • Annona sericea
 • Guanabanus muricatus

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Je to malý, bohatě rozvětvený strom, vysoký 3–8 m. Plod má podobu zelené 20–30 cm dlouhé protáhlé koule s měkkými ostny. Pochází pravděpodobně z karibských Antil, Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. V současnosti se vyskytuje také v Asii, Oceánii a Africe.

Biologické působení[editovat | editovat zdroj]

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

Annonacin, který je obsažen v semenech, je známý neurotoxin, který může vyvolávat degenerativní onemocnění mozku odpovídající Parkinsonově chorobě.[1] Akutní toxicita nebyla prokázána.[2]

Terapeutické využití[editovat | editovat zdroj]

Plod anony ostnité

V rámci pokusů na zdravých zvířatech byl Isholaou a kol. nastíněn možný analgetický a protizánětlivý efekt.[3]

Při experimentu in vitro v rámci tzv. farmaceutického screeningu byly prokázány i další možné účinky. Problém je, že účinnost in vitro nemusí být, a ve farmaceutickém screeningu je to spíše pravidlem, doprovázena účinností in vivo extraktu, přečištěné látky nebo syntetizované látky.[4] Jedná se například o následující zjištění:

 • Ferreire a kol. prokázali in vitro toxicitu extraktu z A. muricata na parazita ovcí Haemonchus contortus.[5]
 • Vila-Nova a kol. ukázali, že jednotlivé druhy leishmanií se liší citlivostí na látky anonacion a korosolon izolované z A. muricata.[6]
 • Moghadamtousi a kol. ukázali, že extrakt A. muricata aplikovaný na tkáňovou kulturu vybraných buněčných negativně ovlivňuje buněčný cyklus a tedy některá z látek by mohla být vhodná k dalšímu výzkumu pro případné využití zejm. v onkologii.[7][8]

Použití v tradiční medicíně[editovat | editovat zdroj]

Listy a semena se dlouho používaly jako prostředky proti (mj.) parazitům, vysokému krevnímu tlaku a rakovině. Semena jsou podání emetika. Semena i odvary z listů se používají proti vším a květy se používají jako antispazmodikum, pektorálium a ke zmírnění kataru. Listy se používají jako sudoriferum, antispazmodikum, emetikum a jako prostředek k vyvolání spánku. V karibiku se věří, že položení listů rostliny na postel pod spící osobu s horečkou do následujícího rána horečku odstraní. Odvary z listů se používají jako obklady proti zánětům a nateklým nohám. Zralý plod má mít antiskorbutické a antiparazitární účinky. Dužina se používá jako obklad proti roztočům z čeledi Trombiculidae. Nezralý usušený plod se používá proti průjmu. Existuje mnoho dalších použití rostliny.[zdroj?]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • LIM, T. K. Edible medicinal and non-medicinal plants.. Dordrecht: Springer, 2012. ISBN 9789048186617. (anglicky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1.  "Annonaceae fruits and parkinsonism risk: Metabolisation study of annonacin, a model neurotoxin; evaluation of human exposure"(2011). Toxicology Letters 205: S50. doi:10.1016/j.toxlet.2011.05.197. 
 2. AWODELE, O.; ISHOLA, I.O.; IKUMAWOYI, V.O., et al. Toxicological evaluation of the lyophilized fruit juice extract of Annona muricata Linn. (Annonaceae) in rodents. J Basic Clin Physiol Pharmacol.. 2013, s. 1-11. ISSN 2191-0286. 
 3. ISHOLA, I.O.; AWODELE, O.; OLUSAYERO, A.M., et al. Mechanisms of Analgesic and Anti-Inflammatory Properties of Annona muricata Linn. (Annonaceae) Fruit Extract in Rodents. J Med Food.. 2014. Dostupné online. ISSN 1557-7600. 
 4. HARTL, J.; PALÁT, K. Farmaceutická chemie I. 3. vyd. Praha: Karolinum, 2011. 
 5. FERREIRA, L.E.; CASTRO, P.M.; CHAGAS, A.C., et al. In vitro anthelmintic activity of aqueous leaf extract of Annona muricata L. (Annonaceae) against Haemonchus contortus from sheep. Exp Parasitol.. 2013, roč. 134, čís. 3, s. 327-32. ISSN 1090-2449. 
 6. VILA-NOVA, N.S.; DE MORAIS, S.M.; FALCÃO, M.J., et al. Different susceptibilities of Leishmania spp. promastigotes to the Annona muricata acetogenins annonacinone and corossolone, and the Platymiscium floribundum coumarin scoparone. Exp Parasitol.. 2013, roč. 133, čís. 3, s. 334-8. Dostupné online. ISSN 1090-2449. 
 7. MOGHADAMTOUSI, S.Z.; KADIR, H.A.; PAYDAR, M., et al. Annona muricata leaves induced apoptosis in A549 cells through mitochondrial-mediated pathway and involvement of NF-κB. BMC Complement Altern Med.. 2014, roč. 14, s. 299. ISSN 1472-6882. 
 8. MOGHADAMTOUSI, S.Z.; KADIR, H.A.; KARIMIAN, H., et al. Annona muricata leaves induce G1 cell cycle arrest and apoptosis through mitochondria-mediated pathway in human HCT-116 and HT-29 colon cancer cells. J Ethnopharmacol.. 2014. Dostupné online. ISSN 1872-7573. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]