Kvakoš noční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kvakoš noční

Kvakoš noční
Kvakoš noční
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: brodiví (Ciconiiformes)
Čeleď: volavkovití (Ardeidae)
Rod: kvakoš (Nycticorax)
Binomické jméno
Nycticorax nycticorax
Linné, 1758

Kvakoš noční (Nycticorax nycticorax) je středně velká volavka.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je velký přibližně jako vrána, dorůstá 58 – 65 cm, váží 340 - 800 g a v rozpětí křídel měří 90 – 100 cm. Má zavalité, převážně šedě zbarvené tělo, černé temeno, zátylek a hřbet, několik výrazných bílých zátylkových per, krátké žlutě zbarvené končetiny s dlouhými prsty, tmavý zobák a jasně červené oči. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, mladí ptáci jsou hnědí s bílým skvrněním.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Kvakoš noční má velmi rozsáhlý areál rozšíření, je zastoupen na všech světových kontinentech s výjimkou Austrálie a Antarktidy a je vůbec nejrozšířenějším a pravděpodobně i nejhojnějším zástupcem volavek. Vyskytuje se ve dvou poddruzích, první, N. n. nyctiorax, obývá Evropu, Asii a Afriku, druhý, N. n. hoactli, hnízdí v Severní a Jižní Americe od Kanady až po Patagonii. Je částečně tažný, ptáci ze Severní Ameriky zimují v Mexiku, na jihu Spojených států a v Karibiku, jedinci z Eurasie se na zimu stahují do tropické Afriky a jižní Asie.

Značně kolísavě bývá několik hnízdících párů zaznamenáno také na území České republiky, obvykle 300 - 370. Je chován v řadě zoologických zahrad, např,. v ZOO Liberec.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Mimo hnízdní období se kvakoš noční zdržuje samotářsky. K životu preferuje hustě porostlé, sladké, slané i poloslané močály, bažiny, jezera a podmáčené louky, v poslední době proniká čím dál častěji i do samotných center měst. Přes den obvykle odpočívá ve větvích stromů nebo v keřích a za potravou se vydává zejména za soumraku a v noci.

Na kořist, kterou dokáže pomocí svého vynikajícího zraku zaregistrovat i ve tmě, číhá podobně jako většina ostatních volavek „ze zálohy“, nehybně stojí na březích vod, vyčnívajících kamenech nebo větvích a vyhlíží zejména menší ryby, korýše, žáby, vodní hmyz a malé savce, kterých se zmocňuje rychlým pohybem krku. Často se ozývá velmi hlubokými chraplavými zvuky připomínajícími volání havrana.

Kvakoš noční hnízdí v menších koloniích, často v přítomnosti jiných brodivých ptáků. Místo k hnízdění, které bývá v rákosí, na stromech nebo v křovinách, vybírá samec, na jednom stromě může být přitom až 12 hnízd. Samice do nově postaveného hnízda následně klade přibližně 3 - 8 nazelenalých vajec, na kterých sedí 24 - 26 dní. Na jejich inkubaci i na následné péči o mláďata se podílí oba rodiče.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Vědecký název kvakoše nočního, Nycticorax, je latinského původu a v překladu do češtiny doslova znamená "noční havran". Tento poněkud neobvyklý název vznikl na základě jeho výrazného chraptivého hlasu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black-crowned Night Heron na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 24. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2
  • Whitfield, P. (2003): 2000 zvířat, str. 292. Eromedia Group, k. s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]