Koukol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Koukol

alternativní popis obrázku chybí
Rozkvetlý koukol (Agrostemma)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rod: koukol (Agrostemma)
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koukol (Agrostemma) je rod jednoletých středně vysokých rostlin s nafialovělými květyčeledě hvozdíkovitých, kde je řazen do podčeledě Caryophylloideae.[1]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Pochází z oblastí okolo Středozemního moře odkud se postupně rozšířil po celé Evropě i střední a severní Asii, v pozdější době byl introdukován do Ameriky, jižní Afriky, Austrálie i Tichomoří. V České republice roste v současné době velice vzácně druh koukol polní.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to byliny jednoleté. Jejich stonek zužující se směrem vzhůru roste z tlustého kořene, v horní části se většinou větví. Listy vyrůstající z pochvy se žilkovanými čepelemi jsou přisedlé, úzce kopinaté až čárkovité s ostrým vrcholem. Rostlina je jemně chlupatá.

Na koncích hlavní lodyhy a jejich větví vyrůstají jednotlivé pětičetné, většinou oboupohlavné květy, některé květy ale mají nefunkční samčí orgány. Koruna je tvořena tmavě fialovými nebo bílými lístky se zakulaceným, mírně vykrojeným vrcholem. Kalich sestává z úzkých zelených lístků nahoře ostře zakončených, delších než koruna. Květ má 10 funkčních tyčinek a 5 čnělek, gyneceum je tvořeno 5 plodolisty. Květy rozkvetající v červnu až srpnu opyluje létající hmyz, případně dojde k samoopylení.

Plodem jsou vejcovité tobolky otvírající se 5 zuby, ve kterých bývá 30 až 60 tmavých ledvinovitých semen.[1][3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Semena koukolu vypadaná z tobolek mají v zemi poměrně krátkou dobu klíčivosti, asi jeden rok. Většinou již vyklíčí na podzim a mladé rostlinky přezimují až do jara, pak vyrostou a vykvetou. Semena dozrávají shodně s obilkami ozimých obilovin a pokud koukol rostl v obilném lánu, je společně s obilím sklizen a jeho semena jsou namíchána v osivu pro příští rok. Semena mají v suchém stavu poměrně dlouhou dobu klíčivosti a koukol se tak velice rychle šířil do všech obilnářských oblastí.[3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tato polní rostlina je odedávna považována za nepříjemný plevel rostoucí v obilninách. Ne proto že by obilninám příliš škodil, ale pro jeho jedovatá semena, která při semletí v mouku mohou svými jedovatými glykosidy, agrostemminem a githaginem, škodit lidskému zdraví nebo při zkrmování i zvířatům.

Zavedením čištění obilí před výsevem se koukol společně s jinými plevelnými semeny odstraňuje z osiva a na pole se již nedostane. Taktéž semena vypadlá z tobolek ještě na polích se hlubokou orbou dostanou do hloubky, odkud prvým rokem nevyklíčí a do dalších let již většinou ztratí klíčivost. Proto se koukol stal v zemích s vyspělým zemědělstvím vzácnou rostlinou, daří se mu pouze v oblastech s tradičním způsobem pěstování obilovin, kdy sklizená zrna obilí se vysévají bez čištění, sejí na stejná místa několik let po sobě nebo se pole ořou jen měkce. Koukol se leckde v zahradách vysévá jako ozdobná letnička.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Není dosud ujednocen názor, kolika druhy je rod koukol tvořen. Podle [5] je to jeden druh, podle [6] jsou to dva a podle [7] to jsou druhy tři.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Flora of North America: Agrostemma [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Koukol polní [online]. BOTANY.cz, rev. 03.07.2007, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Herbář Wendys: Koukol polní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b PYŠEK, Petr; SÁDLO, Jiří. Vesmír 2004/4: Zelení cizinci přicházejí [online]. Vesmír, s. r. o., Praha 1, [cit. 2011-07-18]. (česky) 
  5. GRIN Taxonomy for Plants: Agrostemma [online]. United States Department of Agriculture, USA, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. NRCS Plants Database: Agrostemma [online]. United States Department of Agriculture, USA, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Flora Europaea: Agrostemma [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK, [cit. 2011-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]