Kostel svaté Máří Magdaleny (Karlovy Vary)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Farní kostel sv. Máří Magdaleny v Karlových Varech
Celkový pohled na kostel
Celkový pohled na kostel
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Karlovarský kraj
Okres Karlovy Vary
Obec Karlovy Vary
Souřadnice
Základní informace
Církev Římskokatolická
Provincie česká
Diecéze Plzeňská
Děkanát karlovarský
Farnost Karlovy Vary u sv. Máří Magdaleny
Status farní kostel
Datum posvěcení 15. století
Architektonický popis
Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer
Stavební sloh baroko
Výstavba 1732-1736
Specifikace
Délka 38 m
Šířka 14 m
Výška 38 m (věže)
Stavební materiál zděný
Další informace
Adresa Kostelní náměstí, Karlovy Vary
Ulice Náměstí Svobody
Oficiální web http://www.farnost-kv.cz/farnost-sv-mari-magdaleny/
Kód památky 31953/4-870 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Máří MagdalenyKarlových Varech je římskokatolický farní kostel, vystavěný v barokním slohu v letech 1732-1736 v historické části města. Kostel navržený architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem je architektonickou dominantou karlovarské lázeňské kolonády. Je chráněn jako národní kulturní památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podoba kostela v roce 1820, před přestavbou věží roku 1861

První zmínka o kostele sv. Máří Magdaleny v místě dnešního kostela je z roku 1485. Kostel již od jeho založení (stejně jako opět dnes od roku 1990) spravovali křižovníci s červenou hvězdou za podpory rodiny Šliků. Farním se stal kostel v roce 1491. Kostel byl obklopen hřbitovem, který však byl nařízením císaře Josefa II. v roce 1784 zrušen a částečně přenesen ke kostelu sv. Ondřeje, další ostatky zesnulých z tohoto hřbitova byly přemístěny do unikátní podzemní kaple uvnitř kostela. Uvažovalo se o zřízení kostnice.

Nový barokní kostel byl vystavěn na místě někdejšího gotického kostela stejného zasvěcení ze 14. století, který v první polovině 18. století přestal kapacitně vyhovovat potřebám. Také po technické stránce byl ve velmi špatném stavu a dokonce hrozil zřícením. Když do města přijel velmistr křižovnického řádu a někdejší karlovarský děkan František Matěj Böhm byl znepokojen stavem kostela. Zasadil se o vybudování nového kostela a také se přimluvil u panovníka. V roce 1732 skutečně věnoval císař Karel VI. tisíc dukátů (4 000 zlatých) a v témže roce vydal povolení k výstavbě nového kostela. Návrhem na vybudování nového kostela byl pověřen slavný pražský architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Ten předložil několik návrhů. Stavbu započal pražský stavitel Tomáš Hansen ještě v roce 1732. Kostel byl dokončen v roce 1736 a Celkové náklady na výstavbu kostela činily 95 tisíc zlatých.

V 19. století ve zdejším kostele působil historik August Leopold Stöhr. Roku 1861 došlo k celkové přestavbě věží a v roce 1883 nechal podnikatel Heinrich Mattoni vymalovat velké kostelní okno.

V roce 2010 byl kostel zařazen na seznam národních kulturních památek.[1]

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Průčelí kostela
Interiér kostela

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o barokní chrám, jehož jediná loď je postavena na elipse podobné základně, s mnoha výstupky a kapličkami. V přední části vystupují dvě věže s  cibulovitými přilbicemi. Na každé z nich jsou ze tří stran hodiny. Kostel svaté Máří Magdalény patří k významným barokním dílům v Česku.

Interiéry[editovat | editovat zdroj]

V krásném interiéru se nachází cenný oltářní obraz od Eliáše Dollhopfa, další oltářní obraz znázorňující Máří Magdalénu od Josefa Kramolína, dvě gotické sochy zpodobňující madonu a čtyři oltářní plastiky od Jakuba Eberleho, které představují sv. Augustina, sv. Pavla, sv. Jeronýma a sv. Petra.

V rámci exkurze je možná prohlídka podzemích částí kostela.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MRÁZ, Bohumír, NEUBERT Ladislav: Karlovy Vary, Panorama Praha, 1983

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]