Konfucius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konfucius
Confucius Tang Dynasty.jpg
Rodné jméno 孔丘
Narození 551 př. n. l.
Čchü-fu
Úmrtí 479 př. n. l. (ve věku 71–72 let)
Lu
Místo pohřbení Cemetery of Confucius
Manžel(ka) Qi Guanshi
Děti Kong Li
Rodiče Shu-liang He a Yan Zhengzai
Příbuzní Meng Pi (sourozenec)
Zisi (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konfucius (čínsky 孔夫子, pinyin Kǒng Fūzǐ, český přepis Kchung-fu-c') (551 př. n. l. v Čchü-fu v čínském království Lu, dnes na území provincie Šan-tung; zemřel 479 př. n. l. tamtéž) byl čínský filozof, sociální politik a státník. Jeho morální filozofie vycházela z úcty k tradici a harmonii a z pokory. V návaznosti na Konfuciovo učení se rozvíjí konfucianismus, který výrazně zasáhl do dějin náboženství východní Asie.

Confucius Statue at the Confucius Temple.jpg

Konfucius bývá považován za prvního čínského filozofa. Je to reformátorská postava, která spolu s dalším filozofem Lao-c' natrvalo poznamenala čínskou kulturu, politiku a náboženství.

Další jména[editovat | editovat zdroj]

Mistr Kchung = Kchung-c' = Kchung-fu-c'
něm. Konfuzius = Kung-fu-tse = Kung-tse
rus. Konfucij = Kun-czy = Kun cju = Kun Čžun-Šaňdun

Učení a filozofie[editovat | editovat zdroj]

Konfucius se zajímal hlavně o politiku, filozofii a etiku osobního a rodinného života. Základní ctností je podle Konfucia žen (humanita).

Konfucius odmítal ideu mudrce odtrženého od světa (základním rysem jeho filozofie je příklon ke člověku a k praktickému životu). Své následovníky vedl k tomu, aby se účastnili veřejného života a sám jim šel příkladem - jako padesátiletý se stal ministrem spravedlnosti ve státě Lu. Konfucius zastával názor, že lidé, kteří se sami vzdělávají a pracují na zušlechťování svého charakteru, budou připraveni a schopni vést stát nového typu - ušlechtilým způsobem (podobně, jako se to podařilo předešlým čínským dynastiím, ke kterým Konfucius choval obdiv).

Konfucius nevytvořil žádný systém logiky, etiky či metafyziky. Jeho nauka je souborem zásad a principů lidského chování a žití. Neuznával dědičné nároky na šlechtické stavy, tvrdil, že prostřednictvím zdokonalování se člověk do tohoto stavu dostává sám.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]