Fu-si

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fu Si na kresbě Ma Lina

Fu-si, čínsky 伏羲, pinyin Fúxī byl čínský císař a vynálezce z 29. století před naším letopočtem.

Jeho reálná existence je sporná, jde nejspíše o legendární figuru. Patří k tzv. Třem vznešeným, tedy třem polobožským vládcům, kteří měli mít zázračné schopnosti a darovali lidstvu základní vynálezy a kulturní objevy. Čínská tradice Fu-simu připisuje vynález čínského písma, kalendáře, vaření, domestikace zvířat, rybaření se sítěmi a lovu zvířat s pomocí pastí. Jiným legendárním tvůrce čínského písma je ovšem Cchang-ťie.

Prý též vytvořil tzv. pa-kua, tedy osm základních znaků a zároveň elementů vesmíru, někdy nazývaných též trigramy. Legendárně je též autorem základního textu konfucianismu, knihy I-ťing. Fu-si měl vládnout 115 let a dožít se 197 let.

Z mytologického hlediska Fu-si značil přechod od matriarchátu k patriarchátu. Před ním měla vládnout jeho sestra Nüwa, společnost v její době měla zůstávat primitivní a lidé nevěděli, že k početí dítěte je třeba muž, příchod dítěte byl považován za zázrak. Fu-si objevil otcovství, vzal si svou sestru za ženu a založil tak institut manželství. Na reliéfech z doby Chan se oba objevují jako dva navzájem propletení hadi, přičemž Fu-si drží v ruce úhelník jako symbol kreativity a rozumu. Byl též zobrazován s dračím tělem, což může mít význam mytologický, ale podle některých antropologů by to mohlo značit - pokud by byl reálnou postavou - i to, že pocházel z kmene, který uctíval draka.

Jeho hrob se nachází ve městě Ťi-ning, v provincii Šan-dong. Každý rok, 3. března lunárního kalendáře, se zde konají oslavy a pouť k uctění Fu-siho památky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]