Ku-liangův komentář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ku-liangův komentář
AutorKu-liang Čch’
Původní názevKu-liang čuan,
穀梁傳
ZeměČína
Jazykčínština
Žánrhistorie, filozofie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ku-liangův komentář nebo Ku-liangova tradice (čínsky v českém přepisu Ku-liang čuan, pchin-jinem Gǔliáng zhuàn, znaky zjednodušené 谷梁传, tradiční 穀梁傳) je jedním ze tří hlavních komentářů k Letopisům jar a podzimů.

Historie a obsah[editovat | editovat zdroj]

Ku-liangův komentář patří vedle Kung-jangova komentáře a Cuova komentáře ke třem nejvýznamnějším komentářům Letopisů jar a podzimů. Tradičně je připisován Ku-liang Čch’ovi (穀梁赤),[pozn. 1] údajnému žákovi C’-siaa, žáka Konfucia.[2] Zřejmě byl předáván ústní tradicí a sepsán později, první zmínky o něm jsou až z období počátků říše Chan, tj. z 2. století př. n. l.,[1] Nese známky dialektu východočínského státu Lu.[3]

Stejně jako Kung-jangův komentář má formu otázek a odpovědí. Vykládá Letopisy pomocí pečlivé analýzy slov a formulací v nichž hledá skryté významy. Přitom vychází z teorie „drobných slov obsahujících závažná sdělení“, podle níž Konfucius jemným odstíněním výrazových prostředků sděloval svůj názor na popisované události.[3][2]

V raně chanském období, kdy mezi učenci vládla škola nového textu, byl hlavním a oficiálním komentářem Letopisů Kung-jangův komentář. V polovině 1. století př. n. l.,[3] za vlády císaře Süana,[1] se stejného uznání dostalo i Ku-liangovu komentáři[3] a za východních Chanů škola starého textu prosadila oficiální uznání Cuova komentáře. Za Tchangů byl Ku-liangův komentář zařazen mezi „dvanáct kanonických knih“ konfucianismu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Také nazýván Ku-liang Si (穀梁喜) nebo Ku-liang Šu (穀梁淑).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c THEOBALD, Ulrich. Chinaknowledge - a universal guide for China studies [online]. Rev. 2010-6-24 [cit. 2012-04-29]. Kapitola Chinese Literature: Chunqiu-Zuozhuan 春秋左傳 "Spring and Autumn Annals and the Tradition or Commentary of Zuo Qiuming", Gongyangzhuan 公羊傳 "The Commentary of Gongyang", Guliangzhuan 穀梁傳 "The Commentary of Guliang". Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b LIŠČÁK, Vladimír. Konfuciánství od počátků do současnosti. 1. vyd. Praha: Academia, 2013. 468 s. ISBN 978-80-200-2190-8. S. 187. 
  3. a b c d SŁUPSKI, Zbigniew; LOMOVÁ, Olga. Úvod do dějin čínského písemnictví a krásné literatury I.: Dynastie Shang až období Válčících států. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2006. 140 s. ISBN 80-246-1267-4. S. 43. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]