Košťálov (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Košťálov
Datum vyhlášení 9. ledna 1960
Vyhlásil MŠMT ČR
Kód ÚSOP 187
Lokalita Jenčice
Výška 358–481 m n. m.
Výměra 5,95 ha
Seznam CHÚ v okrese Litoměřice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Košťálov
Košťálov
Přírodní památky v Česku

Košťálov je přírodní památka ev. č. 187, která zaujímá rozlohu šest hektarů na jižních svazích vrchu Košťálu (též Košťálova, 481 m n. m.) v okrese Litoměřice na území katastru obce Jenčice v CHKO České středohoří.[1]

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem ochrany jsou zachovalá rozmanitá teplomilná rostlinná společenstva na jižních svazích Košťálu. Vyskytuje se zde řada chráněných druhů rostlin, např. hlaváček jarní, kosatec bezlistý, koniklec luční český, tařice skalní či modřenec tenkokvětý. Košťálov je i domovem řady drobných živočichů Při průzkumu v roce 1992 bylo zjištěno 606 druhů motýlů (mj. pernatěnka zimolezová, otakárek fenyklový, otakárek ovocný či okáč skalní ) a 85 druhů obratlovců (mlok skvrnitý, slepýš křehký, pěnice černohlavá, budníček lesní, linduška lesní, hýl obecný, dlask tlustozobý, kalous ušatý, myšice lesní, lasice hranostaj).

Dostupnost a rizika[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka se nachází vzdušnou čarou pouhých cca 750 metrů na sever od města Třebenice. Po trase červeně značené turistické cesty je vrchol Košťálu a zároveň i území přírodní památky vzdáleno od středu Třebenic zhruba 2,5 km. Vysoká turistická návštěvnost vrcholu kopce se zříceninou hradu Košťálova, při níž mnohdy dochází k pohybu osob mimo značené cesty a k nepovolenému táboření, představuje určitý problém a rizika z hlediska ochrany této lokality.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AOPK ČR. PP Košťálov [online]. AOPK ČR [cit. 2019-09-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chráněná území ČR I. Ústecko. Příprava vydání Peter Mackovčin. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 1999. 352 s. Dostupné online. ISBN 80-86064-37-9. Kapitola Košťálov, s. 244–245. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]