Radobýl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Radobýl
Radobýl od jihu.
Radobýl od jihu.

Vrchol 399 m n. m.
Prominence 85 m ↓ Z od Litoměřic
Izolace 3,3 km → Plešivec
Poznámka kruhový výhled
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří České středohoří / Milešovské středohoří / Kostomlatské středohoří / Lovošská vrchovina / Plešivecká část
Souřadnice 50°31′48″ s. š., 14°5′37″ v. d.
Radobýl
Green pog.svg
Radobýl
Hornina čedič
Povodí Labe

Radobýl je čedičový vrch ležící v Českém středohoří. Zvedá se nad vsí Žalhostice na pravém břehu Labe, 3 km západně od Litoměřic. Stejnojmenná přírodní památka zde byla poprvé vyhlášena Okresním národním výborem v Litoměřicích v roce 1966. Podmínky ochrany této lokality o rozloze 6,26 ha, nacházející se na katastrálním území Litoměřic a Žalhostic, byly upřesněny vyhláškou CHKO České středohoří ze dne 17. 12. 2014.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Charakteristickou, zpola „vykousnutou“ siluetu kopce má na svědomí někdejší kamenolom, který v několika patrech odkryl a odtěžil velkou část západní strany kopce. Předmětem ochrany je lomová stěna, na níž jsou obnaženy pozoruhodné čedičové sloupce (jedná se o tzv. sloupcový rozpad čediče), a jižní svahy, pokryté skalostepním rostlinstvem (např. divizna brunátná, bělozářka liliovitá, kozinec bezlodyžný).

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol Radobýlu vede odbočka žlutě značené turistické cesty, vycházející na jihu od železniční zastávky Žalhostice na trati 087, spojující Lovosice s Českou Lípou. Tato žlutě značená cesta je zde totožná s trasou Lioměřické vinařské naučné stezky. Z holého temene Radobýlu, osazeného mohutným křížem (nynější kovový pochází z roku 1992), se otevírá téměř kruhový výhled na Litoměřice, Terezínskou kotlinu, Labe, Píšťanské jezero, Lovosice a přilehlou část Českého středohoří.

Radobýl a K. H. Mácha[editovat | editovat zdroj]

V neděli 23. října 1836 si Karel Hynek Mácha z vrchu Radobýlu, kde upravoval svou poslední báseň Cesta z Čech, všiml požáru dole v Litoměřicích. Při obětavém hašení se nalokal vody, jež mohla být zdrojem jeho pozdějšího infekčního onemocnění. 6.11.1836 zemřel.

Důl a podzemní továrna Richard[editovat | editovat zdroj]

Severně od Radobýlu, pod sousedním návrším Bídnice se nachází důl Richard, jenž byl založen v roce 1864 a sloužil k těžbě vápence. Za druhé světové války sloužil nacistům jako podzemní továrna na výrobu leteckých součástí. V této pobočce koncentračního tábora Flossenbürg bylo v nelidských podmínkách nasazeno na 18 tisíc vězňů. Toto období dosud připomíná budova někdejšího táborového krematoria (u místa, kde silnice z Litoměřic přemosťuje železniční trať). Podzemní prostory jsou většinou zavalené a od prosince roku 2001 je důl uzavřený veřejnosti. Z menší části je důl od roku 1964 využívaný jako úložiště radioaktivního odpadu s nízkoúrovňovou radiací. Tomuto účelu by měl sloužit do roku 2070[2].

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Okolní obce a objekty[editovat | editovat zdroj]

Všechny objekty jsou odtud velmi dobře viditelné.

města a obce[editovat | editovat zdroj]

dopravní stavby[editovat | editovat zdroj]

vrchy[editovat | editovat zdroj]

vodní plochy a vodoteče[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PP Radobýl na seznamu zvláště chráněných území AOPK ČR
  2. http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2004031936

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]