Kerblík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKerblík
alternativní popis obrázku chybí
Porost kerblíku lesklého (Anthriscus nitidus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďmiříkovité (Apiaceae)
Rodkerblík (Anthriscus)
Pers., 1805
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kerblík (Anthriscus) je rod rostlin, tvořený asi patnácti druhy, ze široké a poměrně uniformní čeledi miříkovitých. Pochází z jižní Evropy a Malé a Jihozápadní Asie, do zbytku Evropy a na sever Afriky se pravděpodobně rozšířil s rozmachem římské říše. Později byl zavezen i do Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletévytrvalé, chlupaté nebo lysé byliny s hranatými či rýhovanými, dutými lodyhami vyrůstajícími z tenkého, vřetenovitého kořene. Jemné listypochvami jsou v obrysu trojúhelníkovité, bývají dvou až třínásobně zpeřené a jednotlivé úzké segmenty mají obvykle zubaté.

Oboupohlavné květy jsou uspořádány v koncových složených okolících které někdy nemají obal, vyvinuté jsou jen obalíčky. Kališní lístky jsou drobné nebo chybějí. Bělavé nebo žlutozelené, podlouhlé nebo klínovité korunní lístky jsou na vrcholu vykrojené a dovnitř ohnuté. Rozkvétají od dubna do června, opylují se hmyzem nebo samosprašně. Plody jsou štětinaté, vejčité dvounažky obsahující po dvou drobných semenech (merikarpiích) spojených plodonošem.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy, např. kerblík třebule, se pěstují (hlavně ve Francii, Velké Británii a Spojených státech) pro kulinářské využití. Čerstvé listy, říká se jim „francouzská petržel“. se přidávají při ochucování nebo zdobení pokrmů obsahující zeleninu, vejce, kuřecí maso, ryby a do mnoha polévek. Ze sušených listů se vaří bylinný čaj, který chutná po anýzu a lékořici. Pro potravinářské účely se listy sklízejí ještě před květem, rostliny je možno i přirychlovat. Jiné druhy, např. kerblík lesní, se jako apofyt šíří v krajině podél cest i vodních toků a stává se významným plevelným druhem, navíc je značně odolný vůči herbicidům.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V české přírodě rostou tyto čtyři druhy rodu kerblík:

V Evropě se dále vyskytují druhy:

  • Anthriscus fumarioides (Waldst. & Kit.) Spreng.
  • Anthriscus nemorosa (M. Bieb.) Spreng.[1][2][3][4][5][6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BĚLOHOUBKOVÁ, Eva. Využití čeledi mrkvovité ve výživě. Brno, 2009 [cit. 23.06.2015]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně. Vedoucí práce Jan Šimůnek. Dostupné online.
  2. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/1: Trebuľka [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1984 [cit. 2015-06-23]. S. 207–208. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-23. (slovensky) 
  3. Flora Nordica, vol. 6: Anthriscus [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SV [cit. 2015-06-23]. Dostupné v archivu. (anglicky) 
  4. Flora of China: Anthriscus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. RAVENSCROFT, Dean. GardenersHQ: Anthriscus [online]. Gardeners HQ and Plant-Biology [cit. 2015-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Flora Europaea: Anthriscus [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2015-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]