Kód národní domény nejvyššího řádu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Související informace naleznete také v článku Seznam internetových domén nejvyššího řádu.

Kód národní domény nejvyšší úrovně (ccTLD, z anglického country code top-level domain) je internetová doména na nejvyšší úrovni stromu internetových domén obvykle používána, nebo rezervována pro země, svrchované státy, nebo závislá území..

Všechny v ASCII definované národní domény nejvyššího řádu byly v minulosti tvořeny dvěma písmeny. V současnosti (2023) je možné v použít pro země s odlišným jazykem, libovolný Unicode znak (azbuka, arabské písmo, hebrejské písmo, čínské znaky apod.)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi první registrované ccTLD patří .uk, .us a .il, všechny registrovány v roce 1985. A dále v roce 1986, .au, .de, .fi, .fr, .jp, .kr, .nl a .se.

ISO 3166-1[editovat | editovat zdroj]

..

Nepoužívané ISO 3166-1 kódy[editovat | editovat zdroj]

..

ASCII kódy národní domény nejvyšší úrovně mimo ISO 3166-1[editovat | editovat zdroj]

..

Historické ccTLD kódy[editovat | editovat zdroj]

.cs byla internetová národní doména nejvyššího řádu pro Československo. Po rozdělení Československa v roce 1993 byly dvěma vzniklým státům, České republice a Slovensku, přiděleny domény .cz a .sk. Následně byla v lednu roku 1995 zrušena původní ccTLD .cs.

.su je internetová národní doména nejvyššího řádu pro Sovětský svaz. V roce 1990 byla přidělena Svazu sovětských socialistických republik. V roce 2001 se NIC.RU pokusil o zrušení domény, ale dodnes zůstala aktivní a není jasné, zda by to vůbec bylo slučitelné s pravidly ICANN.

.yu byla internetová národní doména nejvyššího řádu původně určená pro SFR Jugoslávie. V roce 1992 doménu „zdědila“ Svazová republika Jugoslávie, která se později v roce 2003 přejmenovala na „Srbsko a Černá Hora“. Po vyhlášení nezávislosti republikou Černá Hora, byly novým státům přiděleny domény .rs (pro Srbsko) a .me (pro Černou Horu – Montenegro). Doména .yu měla skončit po dvouletém přechodném období 30. září 2009, nicméně na žádost srbského registrátora ICANN umožnilo posunout konečný termín na 30. března 2010. Doména přestala definitivně existovat o půlnoci z 31. března na 1. dubna 2010.

.zr byla internetová národní doména nejvyššího řádu pro Zair. Jelikož se ovšem Zair v roce 1997 přejmenoval na Demokratickou republiku Kongo, byla původní doména .zr zrušena a nahrazena .cd.

.oz byl původně přidělen Austrálii, ale později byl změněn na .au a doména .oz byla přesunuta do .oz.au.

.dd .ye

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]