Istrie (poloostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Istrijský poloostrov)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa poloostrova Istrie

Istrie (chorvatsky Istra, slovinsky Istra, italsky Istria) je poloostrov vybíhající do Jaderského moře. Nachází se mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je rozdělen mezi Itálii (region Furlánsko-Julské Benátsko), Slovinsko (Pobřežně-krasový region) a Chorvatsko (Istrijská župa, Přímořsko-gorskokotarská župa).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Rozloha poloostrova činí 3 700 km². Povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na severovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem je 1 396 m vysoká hora Učka.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Planina je tvořena převážně mezozoickými vápenci. Důsledkem toho jsou rozvinuté krasové jevy na celém území poloostrova.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je středomořské. Roste zde řídké středomořské rostlinstvo (šibljak, tráva) a dobře se tu daří vinné révě, především odrůdě Teran. Hojně se zde také vyskytují olivovníkové plantáže.

Přístavy a města[editovat | editovat zdroj]

Největšími přístavy na pobřeží jsou Terst v Itálii a Pula v Chorvatsku. Dalšími významnými městy jsou Koper ve Slovinsku nebo Poreč a Rovinj na chorvatském pobřeží.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo Istrie bylo odedávna etnicky rozmanité. Podle rakousko-uherského sčítání lidu z roku 1910 zde žilo 404 309 obyvatel, z toho 168 116 (41,6%) mluvilo srbochorvatsky, 147 416 (36,5%) italsky, 55 365 (13,7%) slovinsky, 13 279 (3,3%) německy, 882 (0,2%) rumunsky, 2 116 (0,5%) jiným jazykem a 17 135 (4,2%) byli cizinci, jejichž jazyk se nezaznamenával.

Podle chorvatského sčítání lidu z roku 2011 bylo 68,33% obyvatel Chorvati, 6,03% byli Italové, 3,46% Srbové, 2,95% Bosňáci, 1,15% Albánci a 1,96% neuvedlo národnost. Obyvatelé, kteří se prohlásili za Istrijce, tvořili 12,11%. Regionální identita je tedy dodnes silná a hranice mezi jednotlivými etnickými skupinami na Istrii jsou neostré. Istrijci bez ohledu na jazyk sdílí společnou kulturu.

Na Istrii také existují dva původní ohrožené románské jazyky: istrijština a istrorumunština. Místní albánská komunita až do 19. století hovořila zvláštním dialektem albánštiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starověké osídlení kmeny Ilyrů. Později dobytí a kolonizace Římany.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na poloostrově Istrie byl v 90. letech 20. století objeven jediný druhohorní dinosaurus, známý dosud z území Chorvatska. V roce 1998 dostal vědecké jméno Histriasaurus boscarollii ("Histria" byl latinský název pro Istrii). Byl to menší sauropodní dinosaurus s dlouhým krkem, který žil v období spodní křídy (asi před 130 miliony let).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]